Styczeń 2012
4 stycznia 2012 był pierwszym dniem nowego roku na budowie. Tego dnia zaczęto stawiać pierwszego żurawia, który znalazł się za trybuną wschodnią, bliżej północnej części placu budowy. Zasięg jego ramienia to 70, a wysokość sięga prawie 49 metrów. Od 9 do 12 stycznia stawiano tymczasowe maszty oświetlenia w narożnikach boiska, a przez kolejny tydzień elektrycy pracowali nad uruchomieniem całej instalacji. Prace budowlane wymusiły również przeniesienie zbiornika retencyjnego i wymiennikowni, które znajdowały się kiedyś za sektorem kibiców gości, w narożniku północno-wschodnim. Za trybuną wschodnią pojawił się kolejny żuraw, bliżej południowej części placu budowy. 18 stycznia, po północnej stronie trybuny głównej wylano nową płytę fundamentową pod zbiornik retencyjny.
Przeniesiony zbiornik retencyjny obecnie znajduje się po lewej stronie trybuny zachodniej.
Luty 2012
Temperatura w Zabrzu sięgała około minus 20 stopni, dlatego wstrzymane zostały roboty ziemne i wylewki betonu. Pozostałe prace nadal kontynuowano: instalowano wymiennikownię, czyli pomieszczenia w którym znajdują się urządzenia do podgrzewania murawy oraz prowadzono dalsze prace związane z uruchomieniem tymczasowego oświetlenia na stadionie. W tygodniu inaugurującym ligowe rozgrywki wykonano pomiary natężenia i równomierności oświetlenia płyty boiska. Generalny wykonawca otrzymał również długo oczekiwaną zgodę na przeprowadzenie wycinki drzew za trybuną południową. Jak się później okazało, decyzja ta, spowodowała kilkumiesięczne opóźnienie prac w tej części placu budowy. Pod koniec miesiąca mróz odpuścił, a robotnicy zaczęli stawiać pierwsze ściany i słupy. Wielkie ciężarówki nadal wywoziły kolejne tony ziemi wybieranej przez koparki. W północno-zachodnim narożniku stadionu, po wycięciu części drzew, prowadzone były wylewki płyty dennej. Pojawiły się również kolejne zbrojenia oraz układano izolację.
Jeden z tymczasowych masztów oświetleniowych w narożniku boiska.
Marzec 2012
Początek miesiąca to montaż pierwszych płyt stropowych typu filigran na poziomie -1. 20 marca od rana trwało wielkie betonowanie w narożniku północno-zachodnim. Na przełomie marca i kwietnia po stronie północnej placu budowy rozpoczęto montaż dwóch dźwigów. Ten bliżej strony wschodniej wspiął się na wysokość 40,55 metrów, przy zasięgu ramienia 40 metrów.
Wymieniony wcześniej dźwig o numerze 3.
Kwiecień 2012
Po stronie południowej placu budowy zdemontowano starą rozdzielnię wysokiego napięcia, a kable przepięto. Przy pomocy specjalnych kamer sprawdzono również poprawność wykonania nowo wybudowanej kanalizacji. Pod koniec miesiąca w tej samej części stadionu pojawiły się słupy nad poziomem 0. Po raz pierwszy padła deklaracja, że krzesełka na nowym stadionie będą trójkolorowe.
Maj 2012
Wylano już wszystkie płyty fundamentowe oraz wykonano 50% stropów na poziomie 0. Żelbetowe elementy trybun zostały zamówione i są w trakcie produkcji. W połowie miesiąca przystąpiono do układania szalunków stropowych kolejnego poziomu w południowej i wschodniej części placu budowy. 16 maja rozpoczęto trzydniowy proces frezowania murawy, który polega na całkowitym usunięciu wierzchniej warstwy powierzchni trawiastej wraz z zalegającą warstwą filcu (obumarłej trawy). Celem zabiegu jest uzyskanie równej powierzchni trawiastej, lepszej przepuszczalności gleby i wyniszczenie niepożądanej roślinności. Po zakończeniu procesu boisko pokryto warstwą piasku, którego wyszło w sumie około 20 ton. Ostatnim etapem był dosiew trawy na obszarze całego boiska. W przeciągu sześciu tygodni murawa powinna odrosnąć silniejsza i lepiej ukorzeniona.
Stopnica – żelbetowy element konstrukcji trybun.
Czerwiec 2012
Z początkiem czerwca pojawiły się kolejne prefabrykowane elementy stropu – płyty kanałowe typu HC. Utworzyły one strop poziomu 0, czyli podłogę poziomu +1. Tymczasem władze UEFA zmieniły nieco wymogi stawiane obiektom piłkarskim. W warunkach zabrzańskich okazało się, że nie trzeba budować parkingu na terenie dawnego kąpieliska i przeznaczono go pod inwestycje. Na stadionie przez cały miesiąc, oprócz innych prac, zasypywano wykopy oddzielające płytę boiska od ścian zewnętrznych podziemnych kondygnacji obiektu.
26 czerwca odbyła się konferencja prasowa, która miała zainteresować inwestorów terenami wokół nowego stadionu. Pierwszy z nich to właśnie nieużytki zlokalizowane za budynkiem klubowym, a drugim są boiska treningowe przylegające do ulic Damrota, Olimpijskiej i Chłopskiej. Na terenach inwestycyjnych mogą powstać np. centrum nowych technologii, ośrodek konferencyjny czy też hotel z funkcjami spa i fitness.
Ponadto wyliczono, że główne źródła zarobku (około 40%) mają stanowić przychody z dni meczowych oraz najmu stadionowych powierzchni komercyjnych (około 9 000 metrów kwadratowych). 15 % ma pochodzić z praw do nazwy stadionu, a resztę dochodów będą stanowić imprezy na płycie stadionu, opłaty za zwiedzanie czy też wynajem sal konferencyjnych.
Boiska treningowe przylegające do ulic Damrota, Olimpijskiej i Chłopskiej.
18.06.2012
Lipiec 2012
W pierwszej dekadzie lipca, od strony ulicy Roosevelta, pojawiły się ostatnie dwa z sześciu dźwigów. W północnej części placu budowy trwają prace przy montażu belek i podciągów konstrukcji stropu na poziomie +1. Wkrótce i tutaj rozpocznie się układanie płyt kanałowych. 12 lipca zaobserwowano zbrojenie pierwszego womitorium na nowym stadionie, a 17 lipca ułożono pierwszą historyczną stopnicę (poziomą belkę trybun) w północnej części trybuny wschodniej. Ważące od 13 do 22 ton prefabrykaty ustawia samojezdny dźwig Terex- Demag AC 500 o maksymalnym udźwigu 500 ton i długości ponad 19 metrów. Z powodu kłopotów finansowych generalnego wykonawcy budowa została spowolniona, a na placu budowy pracowało mniej robotników niż zwykle.
04.07.2012
12.07.2012
Sierpień, wrzesień 2012
W sierpniu wzdłuż placu wejściowego od strony ulicy Damrota układano nitkę wodociągową, a początek września przywitał nas wyburzaniem części hali lekkoatletycznej, która znajdowała się w południowo-zachodniej części kompleksu sportowego. 5 września pojawił się pierwszy betonowy słup na poziomie +2 trybuny wschodniej, a parę dni później pierwsza belka zębata, czyli pionowy element konstrukcji żelbetowej trybun. Pod koniec miesiąca na trybunie wschodniej zaczęto układać strop poziomu +2. W prasie pojawiły się pierwsze wiadomości na temat opóźnienia na placu budowy. Ukończono również makietę stadionu. Na miniaturowym obiekcie znalazło się 32 tys. krzesełek, każde z nich ma wymiary 2 na 2 milimetry.
Makieta stadionu w skali 1:220. Autor: Jerzy Pocisk – Dobrowolski.
16.08.2012
24.08.2012
31.08.2012
04.09.2012
14.09.2012
21.09.2012
28.09.2012
Październik 2012
Narożnik północno-zachodni jako pierwszy z naroży stadionu wzbogacił się o stopnice. Na trybunie wschodniej pojawiły się pierwsze stopnice poziomu +2 oraz rygle poziomu+3. 10 października również w jednym z segmentów tej trybuny położono ostatnią, najwyższą stopnicę, a osiem dni później posadowiono pierwszą okrągłą kolumnę, na której będzie spoczywać dźwigar dachu. W tym samym czasie, na podziemnych parkingach prowadzono prace instalacyjne oraz murarskie.
05.10.2012
10.10.2012
18.10.2012
25.10.2012
Listopad 2012
W listopadzie pojawiły się informacje na temat zadaszenia stadionu. Konstrukcję stalową dachu wykonano w Siedlcach. 26 listopada, we wczesnych godzinach porannych, na stadion zawitały 3 czerwone tiry ze specjalnie zapakowanymi dźwigarami, które przywieziono w dwóch częściach. Pierwsza i druga ciężarówka przywiozły po dwie części, z czego jeden tir był obciążony elementami o łącznej masie ponad 20 ton. Całkowita długość ciężarówki sięgała około 26 metrów, szerokość to prawie 5 metrów. Trzeci tir przyjechał z czterema częściami o wadze ponad 15 ton, a jego długość wynosiła około 21 metrów. W sumie na stadionie znalazły się 4 kompletne dźwigary dachu, które po zmontowaniu na ziemi powędrują w górę, stanowiąc złożoną strukturę dachu. Dzień później pierwszy dźwigar został posadowiony na swoim miejscu, czyli po prawej stronie centralnego womitorium trybuny wschodniej.
09.11.2012
15.11.2012
23.11.2012
26.11. 2012. Pierwszy transport dźwigarów dachu.
30.11.2012
Grudzień 2012
Plac budowy znalazł się pod warstwą śniegu i robotnicy muszą dodatkowo odśnieżać stadion. Tymczasem na budowie prowadzono kolejne prace związane z montażem dźwigarów, pomostów technicznych służących w przyszłości do regulacji oświetlenia, laniem betonu, układaniem stropów oraz ścian na parkingach podziemnych. Pod koniec grudnia, po ułożeniu wszystkich dźwigarów trybuny wschodniej, największy dźwig samojezdny na budowie przemieścił się zza trybuny wschodniej na północną część placu budowy w celu ułożenia kolejnych rygli, stopnic oraz dźwigarów.
06.12.2012
14.12.2012
21.12.2012
Styczeń 2013
Makieta stadionu znajdująca się w budynku klubowym została przetransportowana do CH Platan. Po stronie wschodniej trwa montaż stalowych elementów zadaszenia. Na północy układane są rygle i stopnice, a na południu budowlańcy zamykają dolny poziom trybuny. Wschodni plac wejściowy wzbogaca się o kolejne płyty stropowe. Prace na parkingach podziemnych skupiają się na układaniu pionów kanalizacyjnych. Pod koniec stycznia pojawiły się pierwsze szalunki na poziomie 0, pod budynek kas i klatek schodowych od strony ulicy Damrota.
04.01.2013
11.01.2013
18.01.2013
25.01.2013
Pierwszy dzień nowego miesiąca to prace betoniarskie placu wejściowego od ulicy Damrota. Trzy dni później na stadionie zamknięto górny poziom trybun narożnika północno- wschodniego. Tym sposobem został on pierwszym w pełni wykonanym narożnikiem korony stadionu jeśli chodzi o konstrukcje żelbetowe. Dolny poziom trybun jest już całkowicie zamknięty – nie brakuje żadnych rygli, ani stopnic. Pierwsza klatka schodowa sięgająca górnego poziomu trybun będzie niebawem ukończona. Obecnie na budowie pracuje około 300 osób, jeszcze nie dawno ich liczba wahała się w okolicach 200. Generalny wykonawca zapomniał już o problemach finansowych firmy, a robotnicy pracują na dwie zmiany. 15 lutego zamontowano kolejny, 13-ty, dźwigar w narożniku północno-wschodnim.
01.02.2013
08.02.2013
15.02.2013
22.02.2013
28.02.2013
Marzec 2013
Poziom +1 placu wschodniego będący głównym placem wejściowym na stadion powoli się zamyka. 7 marca na trybunie północnej zamontowano 22. dźwigar, a trybuny systematycznie pną się do góry. Cztery dni później zaobserwowano pierwsze elementy elewacji trybuny wschodniej oraz definitywnie ukończono układanie belek zębatych poziomu +3. 20 marca trybuna południowa osiągnęła swój najwyższy punkt biorąc pod uwagę konstrukcję żelbetową. Pod koniec miesiąca odbyły się pierwsze prace powyżej poziomu +1 placu wschodniego. Zaczęto stawiać deskowania pod budynki kas. 26 marca w górę powędrował ostatni dźwigar trybuny północnej, tym samym był to ostatni najcięższy element w północnej części placu budowy.
07.03.2013
14.03.2013
22.03.2013
26.03.2013
Kwiecień 2013
Początek kwietnia przyniósł niespodziewane opady śniegu. Robotnicy musieli co chwila odśnieżać plac budowy co nie pomagało im w pracach. Na placu wschodnim największe postępy odnotowano przy stawianiu budynków kasowych. 11 kwietnia zdjęto deskowania z ostatniego słupa poziomu +3 trybuny południowej. Tym sposobem mamy ich komplet na stadionie. 16 kwietnia rozpoczął się montaż pierwszych poziomych aluminiowych rurek, które będą oplatały cały stadion dookoła stanowiąc ażurową elewację. Tego samego dnia zamknięto trybuny narożnika południowo-wschodniego. 19 kwietnia na pasażu handlowym od strony południowej obiektu zaczęto wprawiać szyby pod witryny sklepowe. Trybuna wschodnia otrzymała pierwsze barierki na poziomie +4 pełniące zabezpieczenie przed upadkiem z wysokości, a narożnik południowo-wschodni otrzymał ostatni dźwigar. 22 kwietnia zdemontowano żurawia nr 3, który znajdował się w północno-wschodniej części placu. Dzień później powinien był się zakończyć pierwszy etap budowy stadionu, lecz tak się nie stało, a z prac odnotowaliśmy układanie izolacji na poziomie +1 placu wschodniego. 27 kwietnia nastąpiła kolejna historyczna chwila, bowiem wszystkie elementy żelbetowe trybun były już na swoim miejscu. 29 dnia miesiąca zamontowano ostatni dźwigar trybuny południowej i tym samym skończono układać te najcięższe elementy dachu, a na placu budowy pojawiła się wiecha. Pod koniec miesiąca zakończono prace betoniarskie w budynku kas od strony północnej oraz zauważyliśmy nowe drzwi szybu windowego trybuny południowej.
02.04.2013
11.04.2013
17.04.2013
19.04.2013
23.04.2013
27.04.2013
30.04.2013
Maj 2013
Na początku nowego miesiąca, po południowej stronie placu budowy, powstał głęboki wykop, w którym mieścić się będzie murek oporowy przy pasażu handlowym. Będzie on zapobiegał osuwaniu się ziemi od strony ulicy Roosevelta. W tej samej części budowy, lecz nieco bardziej jego zachodniej strony, pracownicy ustawili rusztowania. Montują tam uchwyty trzymające izolację ściany południowej. Trybuna wschodnia otrzymuje kolejne części poziomych rurek, stanowiących ażurową elewację stadionu. Na placu wschodnim sukcesywnie układana jest izolacja podłogi.
9 maja w północno-wschodniej części dachu zamontowano drabinkę pod maszt gsm. U dołu przytwierdzona jest do odciągu dźwigara. Jej wysokość wynosi 6,6 m, z czego ponad konstrukcję dachu wystaje około 4,3 m. Taka samą wysokość będzie miał sam masz gsm i będzie to najwyższy punkt stadionu. 13 maja ułożono jedne z ostatnich sztuk schodków na trybunach. Dzień później pojawiły się pierwsze krzesełka. Na razie jest to tylko montaż próbny. W połowie miesiąca wylano beton pod murek oporowy pasażu handlowego. Około 23 maja zamontowano pierwsze aluminiowe ramy okienne poziomu +2 trybuny wschodniej i ułożono ostatni strop placu wschodniego, który jest zarazem ostatnim stropem na stadionie. Budynki kas na placu wschodnim są gotowe jeśli chodzi o prace betoniarskie. 27 dnia miesiąca na poziomie +4 trybuny północnej rozpoczął się montaż ram pod szklaną balustradę, a sama trybuna posiada kompletną metalową konstrukcję dachu.
09.05.2013
13.05.2013
16.05.2013
24.05.2013
29.05.2013
Czerwiec 2013
Początek czerwca nie rozpieszczał pracowników na placu budowy, było mgliście, deszczowo i zimno. Od 3 czerwca robotnicy rozpoczęli rozbiórkę ostatniego żurawia w północnej części placu budowy. Jednak ze względu na złą pogodę, prace skończono dzień później. Czerwiec upłynął pod znakiem układania stalowej konstrukcji dachu oraz elementów elewacji. Rozpoczęto również prace związane z montażem szklanej balustrady poziomu +4. 13 czerwca na plac budowy przyjechał nowy dźwig samojezdny Terex-Demag AC300, który pomógł rozebrać żurawia od strony wschodniej, bliżej południowej części stadionu. W ciągu 2 tygodni zniknęły z horyzontu 2 żurawie. Rozpoczęto również montaż dachu trybuny południowej, który rozpoczął się od strony południowo-zachodniej oraz południowo-wschodniej. Prowadzenie tego typu robót z obu stron jeszcze się nie zdarzyło. Pod koniec miesiąca wykonano izolacje podłogi placu wschodniego.
06.06.2013
13.06.2013
21.06.2013
Lipiec 2013
Początek miesiąca to montaż schodków pomiędzy trybunami a bieżnią, które będą wykorzystywane w czasie ewakuacji stadionu. Zakończono również montaż stalowej konstrukcji dachu trybuny południowej. Niestety na budowę wciąż nie dotarło poszycie poliwęglanowe jak i blacha trapezowa. Od dłuższego czasu zaobserwowano zmniejszenie ilości pracowników na budowie stadionu, Generalny Wykonawca ma kolejne kłopoty finansowe. Ponadto w ciągu miesiąca odnotowaliśmy postępy przy układaniu szklanej balustrady poziomu +4, stalowej podkonstrukcji elewacji, jak i samej elewacji trybuny północnej oraz południowej. Na bieżni wylano ostatnie metry sześcienne betonu, aby uzupełnić jej ubytki powstałe w wyniku budowy obiektu. Są to jedne z ostatnich prac związane z betonowaniem. Zostały jeszcze do “załatania” dziury po dźwigach.
Pojawiły się kolejny problemy: Podczas mocnego wiatru, ażurowa elewacja trybun nie wytrzymuje jego naporu, a cała konstrukcja się porusza. Dlatego zdecydowano się na jej wzmocnienie poprzez zamontowanie dodatkowego pionowego elementu, w każdym segmencie poziomych rurek. Alpiniści będą mieli co robić, gdyż większość elewacji jest już zamontowana.
Jeden z segmentów elewacji, z widocznym po środku wzmocnieniem
05.07.2013
10.07.2013
16.07.2013
26.07.2013
31.07.2013
Sierpień 2013
Rozpoczęły się prace związane z załataniem otworów w konstrukcji stadionu po żurawiach, które rozebrano. W narożniku północno-zachodnim, na dolnym poziomie trybun zamontowano kolejne próbne krzesełka w kolorze niebieskim. Na początku miesiąca budynki kas na placu wschodnim otrzymały pierwsze okablowanie. Na trybunie południowej zakończono układanie “bananów” i przystąpiono do zagęszczania stalowej konstrukcji, podobnie jak po stronie północnej placu budowy. W połowie miesiąca, udało się umówić naszej Redakcji na spotkanie ze Spółką Stadion, podczas którego zostało wyjaśnionych wiele kwestii całej inwestycji, całość wywiadu dostępna jest pod tym linkiem. 16 sierpnia poznaliśmy kolorystyczne rozmieszczenie krzesełek na trybunach, które można zobaczyć w tym miejscu. Pod koniec miesiąca wznowiono prace od ulicy Roosevelta związane ze wznoszeniem murku oporowego pasażu handlowego. Kolejne dni upłynęły pod znakiem układania elewacji od strony północnej i południowej, jak i montażu szklanych balustrad na poziomie +4 co zostało już zakończone.
09.08.2013
13.08.2013
21.08.2013
28.08.2013
Wrzesień 2013 – Kwiecień 2014
Na budowie działo się coraz mniej z powodu kłopotów finansowych Generalnego Wykonawcy Polimexu Mostostal, a większość prac była „pozorowana” co bardzo irytowało kibiców. Po kolejnych przedłużeniach terminu wybudowania stadionu w listopadzie 2013 roku Spółka Stadion zdecydowała się na odstąpienie od umowy na realizację I etapu, zawartej z Polimexem-Mostostal SA. Firma otrzymała wezwanie do zapłaty kary umownej na rzecz zamawiającego w wysokości 10% wynagrodzenia brutto tj. kwoty 18 504 557,40 złotych. Od tego momentu z placu budowy wyjechał sprzęt, a pracownicy rozeszli się do domów.
Po okresie stagnacji rozpoczęła się inwentaryzacja placu budowy, niezbędna do ogłoszenia przetargów. Miała ona na celu określenie jaka cześć prac została wykonana oraz co należy jeszcze zrobić, aby móc oddać stadion do użytku. Spółka Stadion ogłosiła, że I etap modernizacji obiektu dokończy kilka mniejszych firm. Od marca 2014 roku rozpoczęto ogłaszanie przetargów.
źródło: kamres/gornik-zabrze.przegladsportowy.pl, pb.pl, stadion-zabrze.pl