Żory

zory
Żory
– miasto mające nieco ponad 60 tysięcy mieszkańców, w którym liczną rzeszę kibiców ma Górnik. Mimo obecności fanów innych zespołów jak GKS Katowice, GKS Jastrzębie, Ruch Chorzów, czy Odra Wodzisław, kibice spod znaku Torcidy wspierają swoją drużynę w największych liczbach! W Żorach sympatycy Górnika pojawili się w latach 90-tych, choć można oczywiście znaleźć takich, którzy jeździli na mecze ekipy z Roosevelta już wcześniej.

W latach 90-tych pojawiła się też grupa kilkunastu młodych zapaleńców, rozsianych po żorskich osiedlach, która dała początek dzisiejszemu FC Górnika. W tamtym okresie na meczach Górnika wieszana była dobrze znana flaga (KKK). Pod koniec minionego wieku swój początek miały zorganizowane wyjazdy na mecz „Trójkolorowych” z tego FC. Podczas rundy jesiennej sezonu 1998/1999 na derbowe starcie z Ruchem udało się 20 kibiców Górnika z FC Żory. Na przełomie wieku nastąpił kryzys na kibicowanie w mieście, ale fanatycy Górnika cały czas regularnie uczestniczyli w życiu kibicowskim, a spora część, które jeździła wtedy na mecze, udziela się do dnia dzisiejszego.

Wokół tej zapalonej i zaangażowanej grupy zaczęło gromadzić się nowe pokolenie kibiców Górnika. Ich dobra organizacja sprawiła, że w przeciągu kilku lat FC mocno się rozwinął. Kibiców „Trójkolorowych” znajdziemy na każdym osiedlu, ale bastionami Górnika są przede wszystkim: Kleszczówka, Fadom, Zachód, 700-lecia i Rogoźna. Na pierwsze Wielkie Derby Śląska na Stadionie Śląskim w 2008 roku z Żor udały się 234 osoby spod znaku Torcidy, w tym około 100 osób zorganizowaną grupą. Po roku na WDŚ liczba FC Żory była podobna, ale niemal 200 osób pojechało na mecz w zorganizowanej grupie.

Kibice Górnika Zabrze z Żor od początku istnienia identyfikują się z ROW-em Rybnik, wspierając go na wielu meczach u siebie i wyjazdach. Jak na dobrze funkcjonujący FC Górnika, Żory wydały szereg różnych gadżetów jak koszulki, czapki, rękawiczki itp. Pod koniec 2012 roku, na wyjazdowym spotkaniu z Polonią Warszawa, swój debiut miała flaga „wyjazdówka” FC Żory.

Warto podkreślić, że każdego roku żorska Torcida organizuje Trójkolorową Biesiadę, podczas której Fan Cluby Górnika Zabrze oraz reprezentacje zaprzyjaźnionych drużyn rywalizują między sobą w rozgrywkach piłki nożnej oraz przeciągania liny. To wydarzenie wpisało się już na stałe do kalendarium kibicowskich imprez. W 2013 roku odbędzie się już piąta Biesiada, na którą wszystkich zapraszamy!

ŻORY, ŻORY, ŻORY – TRZY KOLORY!