Wisłoka Dębica

wislokaZgoda między kibicami Wisłoki Dębica i Górnikiem Zabrze jest jedną z dłużej trwających w naszym kraju. Wszystko zaczęło się na „Świętej Wojnie” w Krakowie, kiedy to obie ekipy miały „sztamę” z Cracovią. Zgoda rozpoczęła się jednak w 1988 roku, gdy Górnik grał na wyjeździe z Wisłoką w Dębicy w ramach Pucharu Polski. Z czasem stosunki obu ekip zaczęły się zacieśniać.

Wspólne wspieranie się na meczach było jednak niewielkie, podobnie jak kontakty między kibicami. Przełomowym momentem był rok 1993. Na mecz Górnika Zabrze ze Stalą w Mielcu wybrało się około 10 fanów Wisłoki. Później Biało-Zieloni zostali zaproszeni przez ekipę z Roosevelta na wspólny wyjazd na mecz Polska-Anglia na Stadionie Śląskim w Chorzowie. W tym samym roku po raz pierwszy na stadionie w Zabrzu zawisła flaga Wisłoki. Było to na meczu przeciwko Legii Warszawa. Od tamtej pory obie ekipy regularnie się wspierają, a w 1995 roku nastąpiła bardzo ważna rzecz dla przyszłości stosunków na linii Górnik-Wisłoka.

Górnik zakończył swoją ostatnią wtedy zgodę (nie licząc Wisłoki) z Arką Gdynia, natomiast Wisłoka zakończyła „sztamy” z Arką Gdynia, GKS-em Tychy, Polonią Bytom i Zawiszą Bydgoszcz. Od tego momentu obie ekipy były dla siebie jedynymi zgodowiczami. W XXI wieku zgoda zaczęła się zacieśniać, a wielu kibiców obu ekip nawiązało między sobą przyjaźnie, które dotyczą nie tylko życia kibicowskiego.
Warto zaznaczyć, że Wisłoka ma także bardzo dobre kontakty z ROW-em Rybnik, z którym również wzajemnie się wspierają na meczach.

W ostatnich latach można odnotować bardzo liczne wsparcia ze strony Wisłoki na meczach Górnika z Ruchem (WDŚ na Stadionie Śląskim), wyjazdach do Krakowa, czy też meczu Górnika w Stalowej Woli. Biało-Zielone barwy są dobrze widoczne i rozpoznawalne także na stadionie w Zabrzu. Fani Górnika natomiast najliczniej wspierali swoich braci na derbach Dębicy, gdzie warto odnotować wyjazd na jedno ze starć z Iglopolem pociągiem specjalnym z Zabrza. Wisłoka ma od kilku lat także zgodę z Siarką Tarnobrzeg. „Bo w Dębicy i Zabrzu jest wiara…”.