Poziom +1

Luty 2013

Aby dostać się na poziom +1, obecnie musimy przejść przez poziom 0, na którym przez chwilę się zatrzymaliśmy. Miejsce w którym stoimy to obszar, gdzie będzie zlokalizowany jeden z dwóch tuneli wjazdowych na murawę.

Widok w kierunku zachodnim. Po prawej stronie widoczna klatka schodowa, którą dostaniemy się aż na poziom +3. W przyszłości po lewej stronie będzie znajdował się punkt gastronomiczny dla kibiców gości.

Na tym poziomie znajdziemy toalety oraz punkty gastronomiczne dla kibiców. Dlatego jeśli ktoś lubi zjeść w przerwie meczu, radzimy żeby zasiadać jak najbliżej poziomu +1 w celu uniknięcia kolejek.

Po lewej widoczne odciągi dźwigarów oraz szyb windowy dla osób niepełnosprawnych, za nim natomiast znajduje się klatka schodowa.

Na trybunie południowej, gdzie przebywamy, będą 3 sanitariaty (w tym 1 dla kibiców drużyny przyjezdnej) oraz 2 punkty gastronomiczne (w tym 1 dla gości). Trybuna północna jest bliźniaczo podobna do południowej, z tą różnicą, że kibice gospodarzy będą mieli wszystkie toalety oraz punkty gastronomiczne dla siebie.

Widok na trybunę wschodnią. Widzimy, że dach od strony murawy na 1/4 swojej powierzchni, patrząc wzdłuż dźwigara, ma charakterystycznie ułożoną kratkę z elementów stalowych. Jest to tzw. ruszt pod poliwęglan, który będzie stanowił połacie dachu wokół całego stadionu. W tym miejscu dach będzie przezroczysty. Pozostałe 3/4 dachu będzie pokryte blachą trapezową. Celem takiego pomysłu dachu z dwóch materiałów jest przepuszczanie promieni słonecznych przez poliwęglan. Wiąże się to z odpowiednim nasłonecznieniem i wzrostem murawy.

Po lewej stronie widać mocowanie żurawia do ziemi oraz betonowe płyty pokryte śniegiem pełniące funkcję obciążającą dźwig. Na prawo od niego widzimy dwa okrągłe otwory. Przed nimi, w miejscu gdzie stoi żuraw, będzie wydzielone pomieszczenie techniczne. W nim znajdą się dwa wielkie wentylatory, które swoim jednym końcem zostaną połączone z tymi dwoma okrągłymi dziurami, o których wspominaliśmy wcześniej, natomiast drugi koniec będzie służył do nawiewu lub wywiewu powietrza z garaży. Po prawej stronie zdjęcia widać żółte części pokryte śniegiem, są to elementy szalunków stropowych. Pod nimi, jak się przyjrzymy, jest otwór który łączy się z poziomem w dół, czyli wchodzi do tych dwóch okrągłych dziur do których będą przyłączone wentylatory. Całość stanowi tzw. szacht wentylacyjny, czyli szyb, w którym będzie przemieszczało się powietrze wentylacyjne wspomagające oddymianie podziemnych garaży jak i wymianę powietrza zużytego. Jego początek to poziom 0, a koniec poziom -1.

Trybuna wschodnia, na której się obecnie znajdujemy, będzie posiadać cztery toalety oraz trzy punkty gastronomiczne rozmieszczone osiowo zaczynając od środka trybuny. W centralnej części widzimy wejście do przyszłych toalet. Gdyby iść dalej tą promenadą, po lewej stronie powinny ukazać się nam pomieszczenia policji z pokojem zatrzymań oraz punkt pierwszej pomocy medycznej wyposażony w umywalkę, apteczkę oraz leżankę.

Widok w środku trybuny wschodniej w stronę ulicy Roosevelta. Po lewej stronie widoczna jedna z 18-tu klatek schodowych w całym obiekcie. Mają one zapewnić odpowiednio szybką i sprawną ewakuację ze stadionu.

Widok na trybunę południową. Obecnie wygląda ona nieco inaczej – przybyło dźwigarów oraz elementów prefabrykowanych, z których układane są trybuny.

Idziemy dalej. Po prawej stronie widoczny niedokończony jeszcze jeden z punktów gastronomicznych. Przewiduje się, że będą one działać okazjonalnie, przede wszystkim podczas rozgrywanego meczu, w przerwie 15 minutowej oraz 2 godziny przed i 2 godziny po spotkaniu. Jak zapewnia nas projekt, do wyboru będziemy mieli: kiełbaski z grilla lub z wody, hot-dogi, hamburgery, frytki, pizze przygotowywaną na bazie półproduktów gotowych do wypieku, gotowe kanapki i sałatki w opakowaniach jednostkowych przywożonych z zewnątrz, popcorn, napoje gorące i zimne, soki oraz piwa. Przewiduje się również możliwość umieszczenia w pobliżu punktów gastronomicznych automatów typu „Slot mashine” z napojami i przekąskami.

Ostatnie zdjęcie tego poziomu. Widzimy jaki widok przywita nas wchodząc na trybuny, gdyż promenada poziomu +1 będzie głównym poziomem komunikacyjnym. Gdyby wejść na teren placu wejściowego od wschodu, możemy dostać się aż tutaj nie pokonując żadnych schodków. Obiekt ten będzie przyjazny dla osób niepełnosprawnych. Dla nich przeznaczono specjalne windy, w celu dostania się z poziomów parkingu na poziom +1, na którym to wydzielono 56 specjalnych miejsc – podestów w ramach pierwszego etapu budowy. Będą one się znajdować po obu stronach prawie wszystkich wejść na trybuny (narożniki stadionu nie wchodzą w grę). Warto dodać, że 1 podest pomieści 2 osoby niepełnosprawne. Patrząc w przyszłość, trybuna główna pomieści 18 osób na wózkach inwalidzkich.

Lipiec 2013

Zaczynamy pomiędzy budynkami kas na placu wschodnim

Kibice wchodzący na stadion będą musieli pokonać bramofurty, które znajdą się pod elewacją obiektu, pomiędzy betonowymi słupami

Następnie będąc już na obiekcie, kibice muszą się udać się do odpowiednich klatek schodowych, aby dostać się na górne poziomy trybun

Ocieplona ściana środkowego budynku kas

Widok na budynek kas po stronie północnej obiektu. Na jego dachu umieszczone zostaną instalacje wentylacyjne parkingów podziemnych. Z lewej strony znajduje się wyjście z podziemi, a po prawej będą zainstalowane stanowiska kasowe, po 6 w jednym budynku.

Środkowy budynek kas. Po lewej stronie znajdą sie stanowiska kasowe. Wewnątrz budynku widoczne ściana, za którą będzie się krył depozyt oraz schody, którymi zejdziemy na poziom 0. Klatki schodowe dwóch skrajnych budynków kas sięgają aż do poziomu -1.

Na zdjęciu widoczna latarnia oraz miejsce jej montażu

Słup latarni. Łącznie na placu wschodnim znajdzie się ich 3

Środkowy budynek kas. We wnętrzu widoczny depozyt. W jego miejscu, w dwóch skrajnych budynkach znajdą się windy

Wkraczamy pod trybuny, na zdjęciu widoczne punkty gastronomiczne trybuny wschodniej

Na tej trybunie będzie ich łącznie 3, każdy z 8 stanowiskami kasowymi

 

Widok na środkowy budynek kas i jedną z klatek schodowych

 

Jedno z womitoriów trybuny wschodniej. W przyszłości będzie znajdowało się za drzwiami

 

Wejście na zaplecze punktu gastronomicznego

Przesuwamy głowę lekko w lewo i ukazuje się taki oto widok

Wchodzimy na trybuny. Taki widok będą mieli niepełnosprawni kibice na meczu

Spojrzenie w lewo z tego samego miejsca

Spojrzenie w górę

Idziemy w kierunku trybuny południowej

Spojrzenie na poziom +2

Znajdujemy się w trybunie południowej. W centralnej części po lewej stronie widoczny szyb windowy i klatka schodowa. Po prawej stronie ulica Roosevelta i przyszły pasaż handlowy

Punkt gastronomiczny trybuny południowej. W tej części stadionu będzie ich łącznie dwa, co daje nam 16 stanowisk kasowych

Taki widok przywita zabrzańską “Torcidę” bowiem znajdujemy się w miejscu przyszłego młyna

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl