Poziom +3

Słupy poziomu +3

Tradycyjnie, nie będziemy się zbytnio rozpisywać na ich temat i przedstawimy dane w skróconej formie. Na placu boju pozostały już tylko slupy elipsy E.

jak_to_jest_zrobione_025

Słupy E

 jak_to_jest_zrobione_194

Z prawej strony widoczne słupy elipsy E. Po lewej stronie dziura w podłodze o której wspominaliśmy parę artykułów temu

Przekrój poprzeczny: 120 x 60 cm
Całkowita wysokość słupa: 6,22 m
Wysokość słupa na poziomie +3: 4,38 m (w tym: 1,8 m dolnej zakładki)
Długość zbrojenia znajdująca się w stropie poziomu +3: 0,6 m
Długość zbrojenia wystająca ponad strop poziomu +3 na mocowanie rygla: 1,24 m
Ilość pionowych prętów zbrojeniowych: 12
Otulina prętów zbrojeniowych: 3 cm
Klasa betonu: C30/37

Rygle i womitoria poziomu +3

W odróżnieniu od poziomu +2, tutaj znajdziemy rygle montowane osobno lecz nie doszukamy się żelbetowej belki stanowiącej strop. Zapraszamy na ostatni opis dotyczący rygli na budowie.

To kolejny element prefabrykowany dostarczany na plac budowy przy pomocy ciężarówek. Wystarczy unieść go przy pomocy dźwigu oraz zamocować w odpowiednim miejscu. I tak 65 razy. Rygle górnego poziomu mają wyższy skok stopnia niż te z poziomu dolnego. Dlaczego tak jest, wytłumaczymy w kolejnych artykułach.

Rygiel poziomu +3 z bliska. U góry po bokach posiada wystające betonowe elementy, na których osadza się żelbetową belkę. Na samej górze rygla znajduje się 8 śrub. Jest to mocowanie betonowych filarów podtrzymujących stalowa konstrukcję dachu.

Na zdjęciu widoczna żelbetowa belka montowana pomiędzy ryglami oraz betonowa kolumna podtrzymująca dach

Womitoria poziomu +3

Górny poziom trybun stanowi 28 womitoriów rozmieszczonych równomiernie na trybunach stadionu. Jak się je robi opisaliśmy w artykule numer 31. Tutaj technika wykonania jest taka sama. Warto jeszcze dodać, że wejścia na trybuny poziomu dolnego i górnego mają po 3,54 metrów szerokości, a ich ścianki 20 centymetrów. W przyszłości, aby dostać się na trybuny, wpierw będziemy musieli użyć nieco siły, gdyż w womitoria zostaną wprawione drzwi.

Stopnice górnego poziomu

Teraz wystarczy położyć jeszcze stopnice górnego poziomu oraz podłogę poziomu +4. Najważniejsze prace będą wreszcie ukończone.

Uprzednio należy jeszcze przygotować odpowiednio rygle. Na tak przygotowany prefabrykat można wreszcie kłaść stopnice.

Po przyjechaniu ciężarówki z elementami, dźwig rozpoczyna układanie prefabrykatów

Na zdjęciu widać wystające dyble od dołu stopnicy, które wchodzą w otwory rygla

Wyglądają one tak. Na zdjęciu oczywiście nie ma pokazanych podkładów

Stopnice górnych trybun maja wyższe stopnie od poziomu dolnego. Jest to spowodowane koniecznością zachowania odpowiednich odległości od rzędów krzesełek do bocznej linii boiska, które określają odpowiednie przepisy. Zdecydowano się więc górny poziom trybun wybudować bardziej stromo od dolnego, co spowodowało wymuszenie zamontowania wyższych stopnic jak i aluminiowych balustrad przed każdym rzędem trybuny górnej.

Wszystkie stopnice wykonane są z betonu C35/45 W8 F150. Dodatkowo stopnice zazbrojono stalą klasy AIIIN oraz A0. Prefabrykaty mają różne wymiary. Najczęściej występująca stopnica na górnym poziomie trybun ma 10,6 metrów długości, około 1,8 metra wysokości oraz 2,6 metra szerokości i waży 19,42 tony, lecz nie jest ona najcięższą stopnicą na budowie. Są nimi najwyżej położone stopnice w narożnikach obiektu, gdzie jedna ma ciężar 21,09 tony.

Na zdjęciu pierwsza najwyżej położona stopnica na placu budowy, 10 października 2012 roku

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl