Tarnowskie Góry

tarnowskie
Tarnowskie Góry
– miasto położone na północnym krańcu aglomeracji górnośląskiej, mające około 60 tysięcy mieszkańców, składające się z 11 dzielnic. Tarnowskie Góry słyną z zabytkowej kopalni rud srebronośnych, w której niegdyś wydobywano srebro oraz ołów, przez co noszą przydomki takie jak „Miasto Gwarkow” czy „Srebrne Miasto”. Z tego FC kibice niemal od zawsze jeżdżą na mecze Górnika. W latach 90-tych FC Tarnowskie Góry miał osiem flag, w tym największe wtedy płótno w Polsce: „KS GÓRNIK ZABRZE FAN CLUB LASOWICE”. Drugą największą w tamtych czasach flagą była „Robotnicze Towarzystwo Sportowe Widzew”. Do FC Tarnowskie Góry zaliczają się również fani Górnika z Miasteczka Śląskiego.

W latach 2003/2004 w Tarnowskich Górach do głosu zaczęło dochodzić drugie pokolenie fanów Górnika. W mieście można przede wszystkim spotkać „Trójkolorowe” barwy, choć jednostki swoich kibiców mają również inne kluby. Większość najmłodszych fanów dokonuje jednak słusznego wyboru i przywdziewa barwy spod znaku Torcidy. Liczby FC Tarnowskie Góry są trudne do oszacowania, jednak przed modernizacją stadionu przy ulicy Roosevelta 81 na mecze do Zabrza jeździło regularnie po około 100 fanów zorganizowaną grupą na spotkania u siebie.

W mieście w niższej lidze gra drużyna Gwarek Tarnowskie Góry. Na niektórych meczach jest zorganizowany doping, prowadzony oczywiście przez fanów jeżdżących na mecze Górnika. W październiku 2011 roku na starciu Gwarka z AKS Niwka Sosnowiec pojawiła się liczba znacznie przekraczająca imprezę masową (czyli ponad 999). Pod koniec 2011 roku wzmożona została produkcja i sprzedaż gadżetów. Zysk przeznaczany jest na wspieranie działalności Stowarzyszenia, oprawy oraz malowanie „grafów”, których w mieście w ostatnich latach powstało pięć.

Warto odnotować fakt zorganizowania przez FCTG piłkarskiego  turnieju dzielnicowego w 2012 r., w którym brali udział przedstawiciele większości dzielnic Tarnowskich Gór, Zbrosławic oraz drużyna przyjaciół FC złożona z osób z innych fan clubów.

tarnowskie_gory