Gliwice

gliwiceGliwice – po Rudzie Śląskiej największy FC Górnika Zabrze. Mające niecałe 200 tysięcy mieszkańców Gliwice są ciekawym przypadkiem w skali kibicowskiej Polski. Rzadko zdarza się, aby w mieście klubu grającego na poziomie Ekstraklasy, czy też I ligi, więcej sympatyków miała drużyna z miasta sąsiadującego, czyli Zabrza. Od wielu lat Gliwice na mapie kibicowskiej kojarzą się głównie z fanami Górnika. Natomiast sympatycy Piasta, chcący czasem rywalizować ze swoją największą „kosą”, mogą, co najwyżej, rywalizować i polemizować z Odrą Wodzisław, czy Ruchem Radzionków z całym szacunkiem dla tych ekip.

W składających się z 20 dzielnic Gliwicach znajdziemy wielu kibiców Górnika Zabrze. Warto też zaznaczyć, że w większości okolicznych miejscowości również są fani piłkarscy, ale są to już praktycznie tylko osoby spod znaku Torcidy. Wrogiem nr 1 FC z Gliwic jest oczywiście Piast, który jednak nie ma siły przebicia. Kiedy drużyna Piasta zaczęła się odradzać i wróciła do piłkarskiej elity, trochę lepiej zaczęli również radzić sobie jej kibice. Na pierwszą wizytę na Roosevelta przyjechało ich jednak tylko około 1200 osób. Wydaje się, że mając mecz niemal „u siebie”, powinno się wypełnić „klatkę” do ostatniego miejsca. Natomiast po stronie gliwickiej Torcidy na samej zbiórce dzielnicy Sośnica pojawiło się około 1000 sympatyków „Trójkolorowych”, którzy bez problemów ze strony „tych, co zawsze” udali się na Roosevelta. To też pokazuje w dużej mierze sytuację w mieście. Warto zaznaczyć, że takie dzielnice jak Kopernik i Łabędy to również bastiony gliwickiej Torcidy.

Wydawało się, że kibicom Piasta mogło pomóc wybudowanie stadionu, ale po powrocie do Ekstraklasy i inauguracji sezonu meczem z Górnikiem, na ich „Arenie” pojawiło się tylko nieco ponad 6000 widzów! Nie pomogły reklamy i ogłaszane zbiórki dzielnicowe. Przypomnijmy, że kibiców Torcidy na ten mecz postanowiono nie wpuścić. Nie będziemy się rozpisywać o poszczególnych dzielnicach, ale fanów Górnika nie brakuje na pewno na Ligocie, Trynku, Brzezince, Ostropie, Żernikach, a także w Centrum. Sympatyka Górnika spotkamy niemal w całych Gliwicach.

FC Gliwice również wydał całą masę gadżetów, podobnie jak Ruda Śląska. Często na meczach w Zabrzu i wyjazdach można zobaczyć m.in. takie flagi jak: We’ll Never Surrender, Torcida Łabędy, czy też Torcida Gliwice. Po otwarciu remontowanego obiektu przy Roosevelta 81, gliwiccy fani znów będą mogli tłumnie pojawiać się na stadionie Górnika, bo przecież…”…całe Gliwice z KSG!”.