Rydułtowy

gornik_legia_95
Rydułtowy
– miasto znajdujące się w powiecie wodzisławskim, sąsiadujące z Radlinem i Pszowem, a jeszcze trochę dalej z Rybnikiem i Wodzisławiem Śląskim. Choć liczy ok. 23 tysiące mieszkańców to działa tam prężny FC Górnika, który również dopinguje na meczach miejscowego Naprzodu. Miejscowy klub, który swego czasu grał na zapleczu ekstraklasy, obecnie gra w lidze okręgowej.

W niemal całych Rydułtowach kibicuje się Górnikowi. Z racji bliskości Radlina i Pszowa, które są FC Ruchu Chorzów, są w mieście  pojedyncze osoby kibicujące „Niebieskim”, a znajdą się również jednostki sympatyzujące z Odrą Wodzisław. Na mieście widać jednak zdecydowaną dominację kibiców Górnika o czym świadczą liczne wpisy na murach oraz barwy noszone przez mieszkańców. Oczywiście największym rywalem dla kibiców z Rydułtów jest Ruch Chorzów.

rydultowy_oprawa

W 1995 roku po raz pierwszy zawisła flaga z Rydułtów. Było to na meczu Górnika z Legią. Od tamtego momentu zawsze obecna jest delegacja fanów z tego miasta na spotkaniach rozgrywanych przy Roosevelta 81. Aktualnie do Zabrza jeździ stała ok 10-15 osobowa grupka, jednak na tak niewielką liczbę znaczny wpływ ma ograniczona pojemność przebudowywanego stadionu. Rydułtowy obecne są również na wyjazdach Górnika. Na ostatni mecz do Warszawy pojechały z tego FC 53 osoby, a regularnie ich liczba na obcych stadionach wynosi ok 10 osób. Na Wielkie Derby Śląska w 2008 r. wybrało się 122 sympatyków z tego FC. Kibice z tego miasta mają również bardzo dobre stosunki z ROW-em Rybnik, który wspierają na meczach u siebie oraz na wyjazdach.

rytultowy_pszow

Fan club Rydułtowy oficjalnie działa od 2001 roku. W tym czasie powstało wiele gadżetów jak koszulki, polary, szaliki, polówki, kieliszki, kufle, bluzy czy vlepki. Obecnie wszyscy w Rydułtowach czekają na otwarcie nowego stadionu, aby móc w większej liczbie wspierać dopingiem zabrzańskich piłkarzy.