Rybnik

row
Rybnik – miasto mające około 140 tysięcy mieszkańców, w którym praktycznie nie spotka się innych barw niż nasze (Górnika, ROW-u i naszych zgód), choć jakieś jednostki kibiców innych drużyn się znajdą. Fani z Rybnika od lat są związani z Górnikiem Zabrze, choć ich drużyna piłkarska, ROW, grała przecież nawet w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Trzeba podkreślić, że kibiców z Rybnika można podzielić na trzy grupy: jeżdżących głównie na ROW, jeżdżących głównie na Górnik i tych, którzy starają się wspierać regularnie obie drużyny w miarę możliwości czasowych. Z racji bliskości Wodzisławia Śląskiego, najważniejszym przeciwnikiem fanów z Rybnika jest Odra, mająca również jakichś kibiców w tym mieście. To na mecze z tym zespołem (nie licząc oczywiście derbów z Ruchem), rybniccy fani mobilizują się najbardziej. Warto tutaj przypomnieć zwłaszcza o samodzielnych wyjazdach fanów z Rybnika na spotkania rozgrywane przez Górnika w Wodzisławiu, a także wyjazdy autokarowe na mecze w Zabrzu.

Na wszystkich dzielnicach należących terytorialnie do Rybnika kibice ROW-u dominują. Wyjątkiem jest Niewiadom, czyli tzw. Hoyma (Os. Morcinka), należący do Ruchu Chorzów. Trzeba jednak zaznaczyć, że to dzielnica granicząca z Radlinem (FC Ruchu). Natomiast Dolny Niewiadom to już coraz częściej młodzi kibice ROW-u i Górnika.

Na pierwsze WDŚ rozgrywane na Stadionie Śląskim kibiców z Rybnika wybrało się około 700. ROW bardzo prężnie działa jako osobna ekipa, która może pochwalić się naprawdę dobrymi liczbami wyjazdowymi w rozgrywkach II ligi sezonu 2012/13. Pod względem kibicowskim w Rybniku ciekawie bywało również przy okazji meczów żużlowych, ale od pewnego czasu ROW RYBNIK TO TYLKO PIŁKA!

Flagi kibiców z Rybnika wywieszane na meczach Górnika to: „ROW RYBNIK” (biały napis na zielono-czarnym tle), „FOREVER GÓRNIK” (niebiesko-czerwone napisy na białym tle), „GÓRNIK ZABRZE RYBNIK” (niebiesko-czerwona mająca na środku herb Górnika. Napis Rybnik umieszczony jest nad Zabrze) także „RYBNIK WRĘBOWA”. Ta ostatnia ma wspaniałą historię. W latach 90-tych została „skrojona” chłopakom z Rybnika przez „Niebieskich”, po wyjeździe Górnika do Częstochowy. Następnie fani Ruchu wywiesili ją na najbliższym meczu derbowym w Zabrzu. Po golu dla Górnika flagę udało się spektakularnie odzyskać za sprawą jednego „kamikadze”, który zerwał ją z płotu. Ostatecznie trafiła ona do „młyna” Górnika ku radości całego stadionu… za wyjątkiem „zamurowanego” z wrażenia sektora gości. Kibice z Rybnika nazywani są też Gladiatorami. W swoim posiadaniu mają flagę „GLADIATORS FROM ROW RYBNIK”.

ROW RYBNIK TO TYLKO PIŁKA!