Informacje

stadionStadion im. Ernesta Pohla

Zaprojektowany przez prof. Gustawa Allingera, berlińskiego architekta krajobrazu, stadion przy ulicy Roosevelta 81 oddano do użytku 2 września 1934 roku.

Jednak piłkarze rozegrali na nim pierwszy mecz dopiero w marcu kolejnego roku. Były to rozgrywki pomiędzy reprezentacjami polskiej i niemieckiej części Śląska. Kiedy w 1945 roku Zabrze włączono do terytorium Polski, na teren stadionu wkroczyły wojska radzieckie. Zimą 1948 roku, powołano do życia klub sportowy Górnik Zabrze, który od początku gra na zabrzańskim stadionie.

Decyzją radnych Rady Miejskiej w Zabrzu, w czerwcu 2005 roku stadionowi nadano patronat na cześć legendarnego gracza Górnika Zabrze. Od tej chwili oficjalna nazwa obiektu brzmi: Stadion im. Ernesta Pohla.

Aktualnie trwa modernizacja obiektu, a mecze może oglądać jedynie 3000 widzów. Nowy stadion, który powstanie w miejscu starego, będzie miał pojemność 31 871 miejsc. Budowa stadionu odbywa się etapami. W pierwszym etapie powstają 3 trybuny o łącznej pojemność około 24.000 widzów. Umowa z wykonawcą tego etapu – spółką Polimex-Mostostal S.A. – została podpisana 24 sierpnia 2011 roku. Przewidywany czas realizacji tego przedsięwzięcia to kwiecień 2013 roku, ale już teraz wiadomo, że jest to nierealne. Jeśli wszystko dobrze się potoczy, to obiekt powinien być ukończony w 2013 roku. W kolejnym etapie ma zostać wybudowana trybuna główna VIP. Miasto Zabrze szuka sposobu na sfinansowanie budowy trybuny głównej.

Na otwarcie zmodernizowanego stadionu Górnik ma zagrać z Bayerem Leverkusen. Taką umowę klub podpisał z ekipą z Bundesligi przy sprzedaży do niemieckiego klubu Arkadiusza Milika podczas zimowego okienka transferowego sezonu 2012/13.