Ruda Śląska

OLYMPUS DIGITAL CAMERARuda Śląska – zdecydowanie największy FC Górnika Zabrze. Ruda Śląska to bardzo specyficzne miasto składające się obecnie z 11 dzielnic. Każda z nich w przeszłości rozwijała się jako odrębna miejscowość, dlatego powiązania pomiędzy nimi są nieduże. Na Śląsku panuje opinia, że Ruda Śląska to głównie miasto rodowitych Ślonzoków i jedno z najbardziej ślonskich miast.

Znajdowało się w nim i nadal znajduje wiele zakładów, w tym kopalń, więc ogromna ilość kibiców Górnika Zabrze nikogo nie powinna dziwić. Kibice z Rudy Śląskiej od zawsze bardzo licznie uczestniczą w życiu kibicowskim Górnika, a ich przeciwnikiem nr 1 jest oczywiście Ruch Chorzów. To jednak Rudziole (tak często nazywani są kibice „Trójkolorowych” z Rudy Śląskiej) wyznaczali standardy w kibicowskim świecie swego miasta i nie tylko. To oni postanowili, że ich FC będzie się nazywał TRŚL (Torcida Ruda Śląska). Rywalowi z Cichej, który również ma pokaźną, choć mniejszą, liczbę kibiców w mieście, było to bardzo nie na rękę i postanowił on skopiować pomysł Torcidy z Rudy Śląskiej i założył swój odpowiednik, czyli NRŚL (Niebieska Ruda Śląska).

Nie chcieliśmy się rozpisywać o tym, jak wygląda sytuacja na poszczególnych dzielnicach, gdyż w niektórych przypadkach trudno jest to ocenić, a trzeba też przyznać, że z upływem czasu się ona zmienia. Nie zmienia się tylko jedno, czyli to, że kibiców Górnika można spotkać w każdym zakątku Rudy Śląskiej, a zjednoczenie i organizacja poszczególnych dzielnic sprawiają, że jest to FC Górnika, który nie ma sobie równych. Świadczyć mogą o tym zorganizowane wyjazdy na mecze w Zabrzu i nawet kilkutysięczne zbiórki przed ważniejszymi pojedynkami jak te z Legią i Ruchem! Fani spod znaku TRŚL na niektórych spotkaniach rozgrywanych w Zabrzu (jeszcze przed początkiem modernizacji stadionu) gromadzili się tuż obok „młyna” w okolicach łuku (miejsca starego „młyna”), gdzie podczas meczów prowadzili głośny doping wraz z całą Torcidą, a także zaznaczali przywiązanie do swojego FC.

Torcida Ruda Śląska ma swoje flagi, a także wydała całą masę unikalnych gadżetów, czym zainspirowała również pozostałe FC. Rudziole wypracowali swoją markę, a znak TRŚL jest niezwykle rozpoznawalny w świecie kibicowskim nie tylko wśród fanów Górnika. „Hej Ruda K….!”.