Podsumowanie sparingów Górnika. Jakie wnioski przed startem ligi?

Milo  -  26 lipca 2016 10:18
0
884

20160711_gornik_karpaty_kopacz_01

Letni okres przygotowawczy po spadku zawsze jest jedną wielką niewiadomą. Nie inaczej było w przypadku Górnika, bo z każdym dniem kadra do dyspozycji trenera malała.

Przed Marcinem Broszem postawiono jedno z najważniejszych zadań w karierze. Klub, w którym grał i któremu sympatyzował, wezwał go do pomocy, aby odbudować zatraconą markę. Szkoleniowiec nie zamierzał marnować czasu i już od pierwszego dnia wziął się mocno do pracy i konsekwentnie budował na nowo drużynę. Choć sparingi to tylko sparingi, na przestrzeni ostatnich okresów przygotowawczych możemy powiedzieć, że nie do końca należy je traktować z przymrużeniem oka. Co możemy powiedzieć o letnich grach towarzyskich Górnika?

Trener Brosz starał się rozgrywać je na dwa składy, dlatego początkowo podział na pierwszy i drugi garnitur nie był zbyt widoczny. Jednak z każdym kolejnym sparingiem podstawowa jedenastka była już coraz bardziej widoczna. Cieszy, że stawianie na młodych zawodników to nie były tylko puste słowa. Do drużyny weszło sporo młodzieży, która chce się pokazać. Może podobać się, że każdy z nich chce „zaorać boisko”, działa to korzystnie na tych bardziej doświadczonych zawodników, którzy muszą tym samym udowodnić swoją klasę. Po grach kontrolnych widać, że kilku piłkarzy coraz lepiej odnajduje się na swoich nowych pozycjach.

Matuszek na prawej obronie, natomiast Kurzawa przymierzany jest na lewą stronę defensywy. Duet Kopacz-Szeweluchin wyglądają solidnie, więc Danch z czystym sumieniem może grać na pozycji defensywnego pomocnika. Nasz kapitan przez to będzie miał więcej szans na akcje ofensywne, co może być z korzyścią dla jego skuteczności. Kilka lat temu, jedna z osób ze sztabu szkoleniowego naszej drużyny powiedziała, że Danch powinien grać w pomocy, ponieważ jest stworzony do nieustannego biegania przez cały mecz. Ciekawie wygląda Nowak, który chce udowodnić, że już najwyższy czas dać mu prawdziwą szansę w Górniku, co czyni trener Brosz. W jego przypadku najważniejsze, aby omijały go wszelkie urazy.

W formacjach ofensywnych najlepsze wrażenie zrobili ci, których w Zabrzu miało już nie być. Stałe fragmenty gry, dochodzenie do pozycji strzeleckich, podania kluczowe, to elementy, które zdominował Plizga. Gergel natomiast starał się nakręcać i wykańczać akcje. Nasze skrzydła wyglądają bardzo solidnie, choć trzeba mieć świadomość, że okienko transferowe trwa jeszcze przez miesiąc. Najciekawsza rywalizacja to obsada bramki. „Kapel” w sparingach bronił jak w transie, ale Kuchta wcale od niego nie odstaje, a dodatkowo spełnia wymogi młodzieżowca. W sparingach widzieliśmy zaangażowanie zawodników, którego tylko niewiele widzieliśmy w sezonie spadkowym. Trzeba przyznać, że zdarzyła się też wpadka, czyli porażka z bezrobotnymi Hiszpanami, ale w tamtym sparingu zagrała bardzo duża ilość młodych piłkarzy.

Wyglądamy bardzo solidnie w defensywie, a w ataku powoli zaczynamy strzelać drużynowo. Choć każdy ma świadomość, że trzeba zarówno ofensywę, jak i defensywę wzmocnić przynajmniej dwoma transferami. Biorąc pod uwagę to, co było, a to co jest, już widać kolosalną różnicę. Oglądając sparingi i treningi możemy powiedzieć, że okres przygotowawczy został przepracowany bardzo solidnie. Czego byśmy w tym miejscu nie napisali, to i tak oczywiście wszystko zweryfikuje liga, która startuje już w najbliższy piątek.

Wyniki meczów sparingowych Górnika Zabrze – lato 2016:

MFK Karvina – GÓRNIK Zabrze 1:1 (1:0)
1:0 – Jurczo 8′
1:1 – Skrzypczak 89′

Górnik Zabrze –  Termalica Nieciecza 1:1 (0:0)
1:0
– Urynowicz, 47′
1:1 – Gutkovskis, 85′

Górnik Zabrze – Reprezentacja AFE 0:1 (0:0)
0:1
– Ishmael Kofi, 63′

Górnik Zabrze – FK Fotbal Trinec 2:0 (2:0)
1:0
– Szeweluchin, 31′
2:0 – Gergel, 45′ (k.)

Górnik Zabrze – Karpaty Lwów 1:0 (1:0)
1:0
 – Wolniewicz, 20′

Górnik Zabrze – Rotherham United 0:0

Górniki Zabrze – Warta Poznań 1:2 (1:0)
1:0 – Wolsztyński, 24′
1:1 – Spławski, 50′
1:2 – Białożyt, 73′ (k.)

1. SC Znojmo FK – Górnik Zabrze 0:3 (0:1)
0:1 – Danch, 45′
0:2 – Plizga, 50′
0:3 – Gergel, 59′

Bilans: 3 zwycięstwa, 3 remisy, 2 porażki
Bramki: 9:5

Lista strzelców:
2 gole:
Gergel
1 gol:
Skrzypczak, Urynowicz, Szeweluchin, Wolniewicz, Wolsztyński, Plizga, Danch

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments