Niezapomniane zwycięstwa Górnika w WDŚ: Wygrana w debiucie

Torcidos  -  1 kwietnia 2015 19:58
0
1085

Sport_nr_23_19_03_1956_s1sepia

Pięćdziesiąt dziewięć lat, sto trzy mecze, dwadzieścia osiem zdobytych mistrzostw. Wspaniała historia Wielkich Derbów Śląska zapisała się złotymi głoskami w dziejach polskiej piłki. Niegdyś Górnik i Ruch rozdawali karty w lidze, a w czasie potyczek pomiędzy nimi robiło się pusto na ulicach. Dzisiaj te mecze nie cieszą się taką popularnością, ale na Śląsku wciąż Wielkie Derby Śląska elektryzują wszystkich kibiców.

W lany poniedziałek przy Roosevelta odbędą się 103. Wielkie Derby Śląska, więc postanowiliśmy z tej okazji przypomnieć najważniejsze zwycięstwa Górnika w starciach z Ruchem. Codziennie, licząc od dzisiaj, będziemy wspominać triumfy „Trójkolorowych” w derbach, aż do samego dniu meczu.

18 marca 1956 (niedziela), godzina 15:30

Górnik Zabrze – Ruch Chorzów 3:1 (2:1)
1:0 – Jankowski 10’
2:0 – Jankowski 17’
2:1 – Alszser 27’
3:1 – Fojcik 74’

Choć Górnik mierzył się z Ruchem wcześniej już czterokrotnie, to spotkanie z 18 marca 1956 roku było oficjalnie pierwszym. Dla zabrzańskiego klubu derby były debiutem w najwyższej klasie rozgrywkowej, która grała w systemie wiosna-jesień. Na drugim biegunie był Ruch, który przystępował do sezonu mając na swoim koncie już 8 tytułów mistrzowskich i był murowanym faworytem w meczu z Górnikiem.

Stadion w Zabrzu zapełnił się co do ostatniego miejsca, a nieoficjalnie podawano, że na meczu z Ruchem pojawiło się nawet 30 tysięcy kibiców. Kto pojawił się na trybunach z pewnością nie zawiódł się. Niespodziewanie od początku meczu inicjatywę przejął Górnik, który udokumentował swoją przewagę dwiema bramkami Edwarda Jankowskiego. Kontaktową bramkę w 27’ zdobył Henryk Alszer, jednak nie zmieniło to obrazu spotkania. Po przerwie zespół Augustyna Dziwisza dalej kontrolował wydarzenia boiskowe, a wynik ustalił w 74’ Manfred Fojcik. Pierwszy mecz w historii Górnika Zabrze w najwyższej lidze nie mógł się lepiej ułożyć.

Źródło: Roosevelta81.pl/wikigornik.pl
Foto: wikigornik.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments