Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Slazier  -  1 marca 2017 00:19
0
4296

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został oficjalnie ustanowiony na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Jest to polskie święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca. Ma na celu upamiętnienie żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Historia przez długi czas zapomniała o tak licznym gronie polskich bohaterów. Wszystko za sprawą wpływu wschodniego mocarstwa, które chciało pozbawić nas niepodległości. Czerwony okupant uznał, że głównymi przeciwnikami w osiągnięciu swojego celu będą Polacy, którzy czynnie brali udział w walkach z niemieckim najeźdźcą. Żołnierze Wyklęci podejmowali heroiczną walkę w obronie własne życia i honoru, a zwłaszcza w obronie suwerenności Państwa Polskiego, za co należy im się dozgonna wdzięczność.

Żołnierz Wyklęty, rotmistrz Witold Pilecki, tak mówił o słynnym więzieniu na Rakowieckiej: „Auschwitz to była igraszka”. Słowa te obrazują ogrom okrucieństwa i cierpienia jakim byli poddawani więźniowie przetrzymywani właśnie w tym miejscu. Warto wspomnieć, że rotmistrz Pilecki był trzykrotnie więziony w Obozie Koncentracyjnym Auschwitz i za każdym razem z niego uciekł.

Środowiska kibicowskie od wielu już lat czynnie biorą udział w propagowaniu tego święta. Podczas meczów pojawiają się liczne transparenty, a w całej Polsce są podejmowane  inicjatywy oraz organizowane są różne imprezy m.in. Bieg Wilczym Tropem, który odbywa się w wielu polskich miastach. Warto zaznaczyć, że lwią część uczestników stanowią właśnie kibice, którzy taką postawą oddają hołd Żołnierzom Wyklętym oraz udowadniają, że w chwili zagrożenia stanęliby murem, by bronić naszej Ojczyzny.

„Żołnierze Wyklęci – prawdziwi bohaterowie żyją w naszej pamięci!”

Cześć waszej pamięci Żołnierze Wyklęci!

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments