Górnik nie miał dzieciństwa, od razu urodził się Wielki – dokładnie 73 lata temu

kesera  -  14 grudnia 2021 00:00
0
5593

Przychodząc latem do Górnika, Jan Urban powiedział pamiętne słowa „Górnik nie miał dzieciństwa, od razu urodził się Wielki”. Dokładnie 73 lata temu, 14 grudnia 1948 roku powstał Górniczy Zakładowy Klub Sportowy Górnik Zabrze. 14-krotny mistrz Polski, 6-krotny zdobywca Pucharu Polski oraz finalista Pucharu Zdobywców Pucharów. To tutaj grali: Lubański, Pohl, Wilczek, Szarmach czy Banaś, a wieloletni rzecznik prasowy Górnika, śp. Jan „Bolek” Niesyto przed wejściem do klubu zdjął buty mówiąc: – Panowie wszedłem do świątyni.

Pod koniec listopada 1948 roku katowicki „Sport” obwieścił swym czytelnikom, że Wydział Wychowania Fizycznego i Sportu Centralnych Związków Zawodowych Górników dąży do komasacji kilku istniejących w jednej miejscowości klubów górniczych. Zapowiadano, że pierwszy tego rodzaju klub powstanie w Zabrzu, z połączenia Pogoni Zabrze, Zjednoczenia, Concordii i Skry i będzie nosić nazwę Górniczy Zakładowy Klub Sportowy Górnik. Ostro rywalizujące w Zabrzu kluby stosunkowo łatwo było połączyć, istniały bowiem niewiele ponad trzy lata, więc nie zdołały się jeszcze zakorzenić w pełni w swym środowisku.

Głównym inicjatorem tej fuzji był wielki sympatyk sportu, Julian Gajdzicki, który zorganizował spotkanie założycielskie nowego klubu, zdając sobie sprawę z ogromnego potencjału sportowego w Zabrzu. Inicjatywa ta była na rękę działaczom komunistycznym. To nie przypadek, że Górnik powstał 14 grudnia 1948 roku, w przeddzień tzw. kongresu zjednoczeniowego polskiej lewicy. Rozpoczynał się szczytowy okres stalinizmu, walki z tradycyjnymi wartościami oraz kultywującymi je instytucjami.


W imieniu całej społeczności „Trójkolorowych” kibiców, pragniemy złożyć serdeczne
życzenia Klubowi Górnik Zabrze, bez którego trudno wyobrazić sobie piłkarską mapę naszego kraju. Dziękujemy za te 73 lata pięknie zapisanych na kartach historii polskiej oraz europejskiej piłki nożnej i życzymy powodzenia na kolejne dekady, by następne pokolenia fanów mogły przeżywać wielkie emocje związane z występami Górnika Zabrze.


Więcej o historii naszego klubu można przeczytać w tym miejscu.

Obserwuj nas w społeczności SuperSocial w aplikacji Superbet

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Album „Górnik Zabrze – Dzieje Legendy”/ Wydawnictwo GiA Katowice

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments