Z obozu rywala: GKS Katowice. Śląski Klasyk i walka o awans

Pionek  -  16 maja 2017 14:11
0
2877

GKS Katowice zajmuje aktualnie 3. miejsce w tabeli z dorobkiem 50 pkt., GieKSa wciąż ma ogromne szansę na awans do najwyższej klasy rozgrywkowej. W tym sezonie GKS ma bilans: 14 wygranych 8 remisów i 8 porażek. Przed sezonem zapowiadano walkę o Ekstraklasę przez cały sezon zespół z Katowic plasował się w ścisłej czołówce ligi walcząc o awans. 

Aktualnie zespół ze stolicy Górnego Śląska prowadzi Jerzy Brzęczek, którego w Zabrzu pamiętają jako zawodnika oraz kapitana Górnika. Z Górnikiem Zabrze trener rywali wiązał się dwukrotnie w 1993 roku, gdzie grał m.in. obok Henryka Bałuszyńskiego oraz w 2007 roku, gdzie był kapitanem. Z Zabrzem łączony kilka razy, w 2013 roku był jednym z głównych kandydatów do objęcia stanowiska szkoleniowca Górnika, lecz ostatecznie postawiono na Ryszarda Wieczorka. Obecny trener GieKSy prowadzi zespół od września 2015 roku. 

Gracze z Katowic w ostatniej kolejce ulegli Sandecji na własnym stadionie 0:1 po fatalnej grze. W tym spotkaniu GKS obudził się dopiero po stracie bramki, i w ostatnich 20 minutach starali się odwrócić losy tego spotkania, lecz ta sztuka się im nie udała. W Katowicach próżno szukać jednego czy dwóch graczy wyróżniających się, ponieważ cały zespół gra bardzo dobrą piłkę w ofensywie. Górnicy na pewno muszą zwrócić uwagę na Goncerza, Foszmańczyka czy będącego ostatnio w bardzo dobrej dyspozycji Prokicia. Choć ten pierwszy ostatnio gra poniżej oczekiwań to trzeba pamiętać, że wystarczy zostawić mu trochę miejsca i bramkarz może wyciągać piłkę z siatki. Foszman w ostatnim meczu na Bukowej przeciwko Górnikowi dał remis GieKSie, natomiast Prokic jest ostatnio jedną z jaśniejszych postaci zespołu z Katowic. 

Warto przypomnieć, że w zespole z Bukowej obecnie gra kilku zawodników z przeszłością w Górniku Zabrze, Sebastian Nowak, Mateusz Kamiński, Maciej Bębenek, Armin Cerimagic oraz Grzegorz Goncerz. Bośniaka na murawie z pewnością nie zobaczymy, gdyż taką opcję zagwarantował sobie Górnik oddając zawodnika do Katowic.

W pierwszym meczu rozegranym przy ul. Bukowej padł wynik 1:1 i oba zespoły musiały się pogodzić z podziałem punktów, choć to Górnik wyglądał lepiej w tym spotkaniu. Więcej o poprzednim meczu obu drużyn możecie przeczytać tutaj.

Warto wspomnieć, co oczywiście wszyscy wiedzą, że Górnik i GKS łączą nie tylko zawodnicy z przeszłością w obu klubach, ale również przyjaźń kibiców obu drużyn, która trwa już od kilku dobrych lat. Na Arenie Zabrze czeka nas na pewno piłkarskie święto.

TRANSFERY GKS KATOWICE na wiosnę 2017:

Przychodzą:  Armin Ćerimagić (Górnik Zabrze), Kamil Jóźwiak (Lech Poznań), Igor Sapała (Piast Gliwice), Tomasz Wisio (SK Niederösterreich Sankt Pölten)

Odchodzą:  Kamil Główka (Puszcza Niepołomice), Adrian Jurkowski (Sandecja Nowy Sącz), Daniel Kramarczyk (Warta Zawiercie), Przemysław Sawicki (Skra Częstochowa), Eryk Sobków (Kotwica Kołobrzeg), Oskar Stanik (Gwarek Tarnowskie Góry)

Nice 1 liga

28 kolejka: GKS Katowice – GKS Tychy 3:0 (Prokic, Abramowicz, Florek(S))
29 kolejka: Pogoń Siedlce – GKS Katowice 0:1
 (Prokic)
30 kolejka: GKS Katowice – Sandecja Nowy Sącz 0:1 
(Piter-Bucko)

Statystyki i ciekawostki:

– W sezonie 2016/17 zespół GKS-u zdobył 50 pkt., co daje im aktualnie 3 miejsce w tabeli
– Bilans rywali to 14 zwycięstw, 8 remisów i 8 porażek.
– Bilans na wyjeździe: 7 zwycięstwa, 4 remisy i 4 porażek.
– Stosunek bramek: 42:27
– Najskuteczniejszym zawodnikiem jest Grzegorz Goncerz, który zdobył 9 bramek.
– Zagrożeni nadmiarem żółtych kartoników są: Duda, Prokic.
– Statystyki pokazują, że w Zabrzu czeka nas wyrównane spotkanie z delikatną przewagą naszych rywali.
– W następnej kolejce GKS zagra u siebie ze spadkowiczem MKS Kluczbork.
– W ostatnim meczu z Górnikiem gracze z Katowic zremisowali 1:1
– Do tej pory z Górnikiem Zabrze gracze GKS-u spotykali się  razy. Bilans: 21 zwycięstw Górnika, 19 zwycięstw GKS, 21 remisów.

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments