VI Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę

kesera  -  4 stycznia 2014 23:08
0
811

pielgrzymka_kibicow
W sobotę 4 stycznia odbyła się 6. Patriotyczna Pielgrzymka Kibiców na Jasną Górę. Tegoroczne spotkanie zadedykowano bohaterskim powstańcom Warszawy, bowiem w tym roku przypada 70. rocznica tego narodowego zrywu. W pielgrzymce uczestniczyło ok. 5 tys. osób. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Chwała Prawdziwym Zwycięzcom!”. „Ich dobre imię było przez lata szargane przez komunistyczną propagandę, również i dzisiaj podnoszą się głosy w dyskusjach nad celowością tego narodowego zrywu. Osobiście oceniam to wydarzenie, jako jedno z najważniejszych w naszej historii, ponieważ Powstańcy z historycznej perspektywy nie zostali pokonani. Fundamentalne dla całego ciągu dziejowych procesów, są nie tylko militarne zwycięstwa, ale również i takie, które pomimo klęski, niosą w przyszłe pokolenia świadectwo wierności Ojczyźnie, ideałom, w które się wierzy. To odnosi się także do Powstania Warszawskiego. Jego legenda trwała przez trudne lata PRL i trwa po dziś. Kolejne rocznice stają się okazją do mobilizacji patriotycznych środowisk, i to jest siła, która gromadzi wciąż nowe pokolenia, ludzi, którym Polska nie jest obojętna” – zaznacza ks. Wąsowicz.

Spotkanie na Jasnej Górze jednoczy na modlitwie fanów różnych klubów, bo jak zgodnie mówią w takie dni nie istnieją podziały. Jednym z zadań pielgrzymki jest również przełamanie stereotypu o kibicach-kibolach.
W południe fani futbolu w kolorowych szalikach i z transparentami w barwach klubowych zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej, gdzie została dla nich odprawiona Msza św. Eucharystii przewodniczył ks. Leszek Zioła.
Na początku ks. Zioła podziękował wszystkim za obecność, że chcieli „w Domu Mamy na chwilę zatrzymać się, zawierzyć z serca wszystkie sprawy, swojej rodziny, naszych stowarzyszeń, Ojczyzny”. Intencje mszalne odczytał ks. Jarosław Wąsowicz. W homilii ks. Wąsowicz podkreślił: „Dla nas polskich kibiców powstańcy warszawscy są prawdziwymi zwycięstwami, o czym wielokrotnie dawaliśmy przekonanie chociażby poprzez okolicznościowe oprawy na wielu stadionach. Polskim patriotom wciąż zarzuca się z różnych stron babranie w martyrologii, a dla nas męczeństwo nie jest niczym wstydliwym, wręcz przeciwnie, jest ono świadectwem heroicznej miłości do Boga i Ojczyzny”.
„To dzięki bohaterstwu i męczeństwu wielu pokoleń polskich patriotów nasze najświętsze narodowe barwy to biel i czerwień; biel symbolizująca czystość intencji, poświęcenie dla idei, a czerwień symbol ognia, przelanej krwi, symbol odwagi i waleczności. To te narodowe przymioty pozwoliły nam wielokrotnie, pomimo beznadziejnej wydawać by się mogło sytuacji, powstawać z kolan i odzyskiwać umiłowaną wolność. Nasza niepodległość jest więc biało-czerwona, a nie tęczowa, co próbuje nam się natrętnie narzucać w ostanich latach. Walka o wolność to nie była zabawa, żołnierze naszej niepodległości przysięgali na orła i na krzyż, a nie na czekoladowego ptaka. Dlatego nie ma wspólnego świętowania, bo kultywujemy zupełnie inne tradycje, bo niosąc dumnie wzniesione w górę sztandary biało-czerwone wierzymy, że tylko wierność, honor i uczciwość jest gwarantem naszej suwerenności, a nie dogadywanie się z wrogami Ojczyzny, zdrajcami, obcymi najemnikami, jak miało to miejsce nieraz w historii, czy karierowiczostwo i uleganie politycznej poprawności”.

Uczestnicy pielgrzymki uroczyście zawierzyli się Matce Bożej. Podczas aktu zawierzenia wszyscy kibice wznieśli klubowe szaliki. Na zakończenie trzykrotnie zabrzmiał okrzyk: „Niech każdy kibic w sercu to wyzna: Bóg, Honor i Ojczyzna”. Następnie celebrans poświęcił szaliki kibiców zgromadzonych w Kaplicy i na dziedzińcu przed Kaplicą. Po błogosławieństwie końcowym kibice zaśpiewali Hymn Polski.

O godz. 13.30 rozpoczęło się spotkanie w Sali o. Kordeckiego, podczas którego Leszek Żebrowski poprowadził wykład o Powstaniu Warszawskim, a także o całej machinie zakłamywania tego wydarzenia i opluwania żołnierzy Armii Krajowej w okresie PRL i w czasach współczesnych. Jak przypomina ks. Jarosław Wąsowicz: „Żebrowski od lat toczy naukową polemikę, zwłaszcza ze środowiskiem ‘Gazety Wyborczej’, jest uznanym znawcą tematyki podziemia niepodległościowego, które kontynuowało walkę z komunistyczną okupacją po 1945 r.”.

O godz. 15.00 odbyła się prezentacja wybranych stowarzyszeń kibicowskich. Po niej kibice przeszli na Wały jasnogórskie i plac przed Szczytem zaprezentować swoje patriotyczne transparenty. W miejscu centralnym pojawił się znak Polski Walczącej z napisem: „1 sierpnia PAMIĘTAMY”. Zapłonęły flary, wystrzelono race. Kibice odśpiewali Hymn Polski – wszystkie cztery zwrotki, a następnie wznieśli okrzyki. Mocnym głosem zawołali m.in.: „Cześć i chwała bohaterom!”, „Bóg, Honor i Ojczyzna”. Pielgrzymkę zakończył koncert w Sali o. Kordeckiego. Wystąpił Tadek Polkowski, który znany jest z utworów opowiadających o bohaterstwie żołnierzy wyklętych.

źródło: www.jasnagora.com
foto: torcida.eu

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments