Sylwetka najbliższego sparingpartnera: Illicziweć Mariupol

Milo  -  5 lipca 2013 09:06
0
1001

illicziwec_sparing
Jutrzejszy sparing „Trójkolorowych” będzie pierwszym sprawdzianem zawodników podczas zgrupowania w słoweńskim Radenci. Tym razem przeciwnikiem Górników będzie ukraiński Illicziweć Mariupol – 9 zespół Premier Lihy (odpowiednik naszej ektraklasy). Zostały zaplanowane dwa mecze kontrolne z zespołem z Ukrainy. Pierwszy z nich rozpocznie się od godz. 16, a po jego zakończeniu o godz. 18 na boisko wybiegną kolejni zawodnicy z obu drużyn.

Illicziweć Mariupol został założony w 1960 w wyniku fuzji miejscowej drużyny Awanhard Żdanow oraz Szachtara Rutczenkowe. Pierwszą nazwą pod jaką funkcjonował klub był Awanhard Żdanow – w późniejszych latach klub często zmieniał nazwy, obecna funkcjonuje od 2002 roku. Na barwy klubowe składają się dwa kolory: czerwony oraz niebieski. Klub od 1956r rozgrywa swoje mecze u siebie na stadionie Illicziweć (wcześniej Nowator). Po rekonstrukcji wykonanej w 2001 roku obiekt może pomieścić 12 680 widzów.

Największym sukcesem klubu jest wywalczenie czwartej pozycji w lidze podczas sezonów 2001 i 2006. W tych latach drużyna awansowała również do półfinału Pucharu Ukrainy. Do sukcesów klubowych zaliczyć można też występ w Lidze Europejskiej w sezonie 2004/05 za klasyfikację Fair Play.

Trenerem zespołu jest 59-letni szkoleniowiec Pawłow Mykola, który rozpoczął swoją pracę 29.05.2012. Polityka transferowa klubu opiera się na wypożyczaniu z Szachtara Donieck młodych i perspektywicznych zawodników, którzy nie mieszczą się w kadrze pierwszego zespołu mistrza kraju. Większość obecnych piłkarzy ma za sobą występy właśnie w drużynie Szachtara. Przed spotkaniem z Górnikiem Ukraińcy rozegrali już 4 pojedynki kontrolne, dwukrotnie zwyciężając oraz tyle samo razy remisując. Dotychczas najlepszym strzelcem spotkań sparingowych jest pozyskany w tym okienku transferowym 20-letni Andrij Totowicki, który strzelił 2 gole. Zespół składa się z kliku ciekawych piłkarzy: Najlepszy strzelec drużyny z ubiegłego sezonu 21-letni Witalij Fiedotow, który na swoim koncie zdobył 5 bramek oraz zanotował 3 asysty w 30 spotkaniach, 20-letni pomocnicy Tornike Okriaszwili i Wjaczesław Churko, 23-letni David Targamadze, 26-letni napastnik Rusłan Fomin oraz 30-letni Ołeksandr Mandziuk.

Będzie to drugie w historii spotkanie obu drużyn, pierwsze miało miejsce podczas tegorocznego zimowego zgrupowania w Turcji. W tamtym meczu lepsi okazali się rywale wygrywając skromnie 1:0 po bramce Ołeksandra Mandziuka w 58. minucie. Krótki opis ostatniego spotkania można zobaczyć klikając w ten tekst.

W Illicziweć Mariupol kilka lat temu grał nasz środkowy obrońca Ołeksandr Szeweluchin, który na obóz nie pojechał z powodów zdrowotnych.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: gornikzabrze.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments