Jak to jest zrobione cz.29 „Strop poziomu 0”

kamres  -  23 lipca 2013 16:13
0
2404

belki_zelbetowe_130

Wznieśliśmy żelbetowe belki, na których teraz można ułożyć strop. W tym artykule postaramy się po raz kolejny odpowiedzieć na pytanie: „Jak to jest zrobione”?

 jak_to_jest_zrobione_120

Przypominamy, że jesteśmy na tym etapie. Na rzucie nie zaznaczyliśmy wszystkich poprzecznych belek żelbetowych lecz zapewniamy, że technika ich wykonania jest taka sama jak innych. Pominiemy więc etap układania deskowań, a zajmiemy się ułożeniem stropu.

Płyty kanałowe typu HC
Ten strop różni się od stropu poziomu -1. Jego główną konstrukcję stanowią płyty kanałowe typu HC. Dziś opiszemy technikę ich układania, a wymiary i inne ciekawostki podamy przy opisywaniu stropu na poziomie +1. Przyjrzyjmy się na początek, jak wyglądają płyty kanałowe.

Oto dwie płyty kanałowe typu HC położone jedna na drugiej

Płyta trzymana za pomocą specjalnych uchwytów jest podnoszona przez dźwig lub żurawia…

… i umieszczana na swoim miejscu.

Od spodu płyty kanałowej, w miejscu jej styku z żelbetową belką, montuje się specjalne elastomerowe podkładki, wykonane z kauczuku wulkanizowanego. Z jednej strony umieszczamy podkładkę nieprzesuwną, a z drugiej przesuwną, bo pamiętajmy, że konstrukcja cały czas musi pracować. Obie różnią się tym, że jedna zapobiega przemieszczaniu się płyty kanałowej, a druga poprzez zastosowanie w niej dodatkowej płytki poślizgowej, umożliwia ruch stropu. Podobna zasada stosowana jest w podporach mostów.

Podkładka elastomerowa nieprzesuwna. Foto: betomax.pl

Podkładka elastomerowa przesuwna. Montuje się ją płytką poślizgową do płyty kanałowej. Tak jak swoja poprzedniczkę, układana jest punktowo, a nie na całej długości żelbetowej belki. Foto: j-p.pl

Podkładka pod ryglem na poziomie +2.

Stojąc na płycie kanałowej i żelbetowej belce, zauważamy jeszcze szczelinę, którą należy zlikwidować. Do tego celu posłużą nam taśmy zamykające.

Taśma zamykająca na ścianie oporowej

Teraz należy sukcesywnie zapełnić każdą lukę pomiędzy żelbetowymi belkami a stropem

Trochę inaczej ma się sprawa jeśli chodzi o narożniki stadionu oraz strop parkingu podziemnego pod placem wschodnim, gdzie nie ma żelbetowych belek (patrz drugi rysunek w artykule) i nie ma jak położyć płyt HC. W tym wypadku zastosowano znaną Wam już metodę z poziomu -1, o której można przeczytać w artykule nr 24, w akapicie „Zacznijmy od słupów„.

Zbrojenia, wylewki betonu
Strop już prawie gotowy. Teraz należy otoczyć deskowaniami powierzchnię, którą chcemy zazbroić. Pręty układamy w zbrojeniu płyt typu filigran (przypomnijmy, że posiadają one częściowe zbrojenie) oraz dodatkowo dozbrajamy stalową siatką płyty kanałowe. Następnie rozpoczynamy lanie betonu, mając na uwadze oczywiście etapowość betonowania. Cały stop ma grubość 45 cm.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu/betomax.pl/j-p.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments