W betoniarni specjalnie przygotowana mieszanka betonowa o odpowiednich parametrach transportowana jest do betonowozu, który przyjeżdża na plac budowy. Tam odbywa się spust mieszanki do samochodu-pompy, który tłoczy go w odpowiednie miejsce.
Beton układano warstwami poziomymi do 30 cm. Większa grubość mogłaby się przyczynić do przesuwania deskowań ze względu na wylaną masę mieszanki. Następnie świeży beton zagęszczono przy pomocy wibratora wgłębnego. W miejscu łączenia powierzchni betonowych, podłogi ze ścianą itp. stosuje się specjalne taśmy, które maja na celu uszczelnić przerwy robocze lub dylatacyjne.
Robotnik zagęszczający beton wibratorem wgłębnym
Taśmy uszczelniające przerwy robocze
Wpływ pogody
W zimie należy skupić się na wytworzeniu warunków, w których beton uzyskuje odpowiednią wytrzymałość przed pierwszym zamarznięciem oraz na czasie jej uzyskania. Cały proces najlepiej wykonać w temperaturach powyżej -5 stopni Celsjusza.
W lecie gdy świeci słońce, a na zewnątrz jest gorąco, mieszanka powinna być zabezpieczona przed nadmierną utratą wody. Najczęściej realizuje się to poprzez zraszanie jej powierzchni mgiełką wodną, co zapobiega powstawaniu rys i spękań. Podczas betonownia w czasie deszczu elementy wystawione na działanie pogody należy zadaszyć, a po całym procesie osłonić np. folią lub plandeką.
Jeden ze sposobów: foliowanie odlanego słupa
CDN.
źródło: Roosevelta81.pl/projekt stadionu
foto: Roosevelta81.pl