Jak to jest zrobione cz.10 „Otulina prętów zbrojeniowych”

kamres  -  3 lipca 2013 07:43
0
4207

stal_484

Ostatnio wspominaliśmy o tajemniczych podkładkach pod zbrojenie i otulinie prętów. Dziś dowiemy się czegoś więcej na ten temat. Będzie krótko i konkretnie.

Otulina prętów zbrojeniowych jest to odległość pomiędzy zewnętrzną powierzchnią zbrojenia a najbliższą powierzchnią betonu. Spełnia ona bardzo ważna rolę, mianowicie zapewnia:

– trwałość zbrojenia dzięki grubej warstwie betonu
– przenoszenie sił między zbrojeniem a betonową powłoką
– ogniotrwałość stali zbrojeniowej poprzez opóźnianie podnoszenia się jej temperatury wskutek ognioodporności powierzchni betonu

W tym celu, aby zapewnić wymaganą grubość otuliny, należy zakładać na pręty specjalne dystanse. Odległości te podamy w późniejszych artykułach przy okazji omawiania konstrukcji słupów. Teraz spójrzcie na ostatnie zdjęcie z przedostatniego artykułu, bo wracamy powoli do tematu początku budowy. Widzicie na obrazku te podkładki?

Jeśli nie, możecie je zobaczyć na tym zdjęciu, lecz w trochę innej formie. Ten biały dystans w centralnej części fotografii to krążek spełniający tą samą rolę. Jak już wspomnieliśmy, do tego tematu jeszcze kiedyś wrócimy.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl/watech.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments