Górnik wskoczył na podium w tabeli wszech czasów

Kris  -  27 lutego 2023 09:08
9
2854

W niedzielę 26 lutego Górnik Zabrze pokonał w wyjazdowym meczu Stal Mielec. Dla „Trójkolorowych” była to wygrana nr. 802 w ligowych zmaganiach na najwyższym szczeblu rozgrywkowym. Dzięki zwycięstwu zabrzanie mogli dopisać sobie trzy punkty i mają ich łącznie 2430! Taki dorobek, pozwala 14-krotnym Mistrzom Polski wskoczyć na ligowe podium w tabeli wszech czasów, kosztem chorzowskiego Ruchu. 

Pierwsze punkty zabrzanie uzyskali w pojedynku z odwiecznym rywalem z Cichej. „Trójkolorowi” w swoim ligowym debiucie, pokonali przy Roosevelta Ruch 3:1. Górnik do zdobycia tak imponującej liczby punktów potrzebował 66 sezonów, co patrząc na zespoły będące przed nim i tuż za, znakomitym wynikiem. Liderem pozostaje warszawska Legia (3459 pkt), natomiast na drugim miejscu plasuje się Wisła Kraków (2927). Zespół spod Wawelu, aktualnie występuje na zapleczu ekstraklasy, co pozwoli jeszcze zabrzanom zmniejszyć nieco dystans do „Białej gwiazdy”. 

W tym czasie zabrski Górnik wywalczył 14 razy Mistrzostwo Polski. Pięciokrotnie zdobywał wicemistrzostwo, dołożył do tego siedem brązowych medali za trzecie miejsce.

W poszczególnych sezonach zmieniał się regulamin punktacji. W latach osiemdziesiątych mieliśmy wprowadzony dodatkowy punkt, za zwycięstwo różnicą przynajmniej trzech bramek. Porażka w takich rozmiarach oznaczała wówczas odjęcie jednego „oczka”. Od sezonu 1995/96 za wygraną przyznaje się trzy punkty, wcześniej zespół po zwycięstwie zespół nagradzany był dwoma „oczkami”.

Poniżej tabela wszech czasów oraz legenda do zestawienia (za 90minut.pl)

Z. (+1) – zwycięstwa za trzy punkty różnicą co najmniej trzech bramek (1986/87-1989/90)
Z. (za 3) – zwycięstwa za trzy punkty (od 1995/96)
P. (-1) – porażki za minus jeden punkt różnicą co najmniej trzech bramek (1986/87-1989/90)
Tabela uwzględnia realnie zdobyte punkty bez podziału punktów (2013/14-2016/17)

Obserwuj nas w społeczności SuperSocial w aplikacji Superbet

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl/ 90minut

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Błędny sposób liczenia, nikt na świecie w ten sposób nie liczy .2 Punkty za zwycięstwo bądź 3 ale dla wszystkich i kropka. Mamy jeszcze około 100 punktów straty do Ruchu ,bez czarów. Tym tokiem myślenia ,jak kiedyś ktoś wpadnie na idiotyczny pomysł by dawać 5 punktów za zwycięstwo, to po 10 sezonach przeskoczy kogoś kto zaliczył ich 50 .

chorzowski….Górnik was przeszedł ,a ty sobie licz nawet tysiąc pumktów straty do Ruchu

ha ha ,chorzowski zaczął liczyć po swojemu,punkty na szczęście zdobywa się na boisku,najlepiej w ekstraklasie……a nie w internecie ;-)))) Górnik awansował na 3 miejsce a Ruch jest 4.Zaraz tu jakiś piastol wejdzie i napisze ,że Piast w pięciu sezonach jest najlepszy w Polsce w pięcioleciu ;-))))))0 i zrobi swoją statystykę

Haha ! pikador–Chorzowski ,zaczął liczyć po swojemu bo Górnik wyprzedził Ruch ;-))) .Górnik jest 3 a Ruch 4 ,kropka.!!!. Na szczęści9e punkty zdobywa się na boisku a nie w internrcie.Za chwilę wejdzie tu jakiś piastol i będzie udowadniał,że Piast jest najlepszy w ostatnim pięcioleciu na świecie ;-))

chorzowski widzę,że ci żal rowa ściska,Górnik jest 3 a Ruch 4 !!!!!!

A powiydz wiela z tych punktow i miszczow za wongel żeście zrobiyli

Górnik 3 miejsce w tabeli wszechczasów Jedyny finalista Europejskiego Pucharu z polskiej ligi

Super!

Przeca Górnik majstra zrobil pierwy roz 1957 i poco ta godka . Niema lepszego klubu po wojnie.Nie wadzcie się tako jest prowda!!