Zbigniew Waśkiewicz: Nie mam w zwyczaju zwodzić, kręcić i udawać, że jest dobrze, skoro nie jest

Milo  -  8 sierpnia 2014 14:05
0
987

waskiewicz5_konferencja_1314

– Nie można przeprowadzić bezmyślnej redukcji kosztów z dnia na dzień bo to się kończy spadkiem… Oczywiście przy dyscyplinie finansowej. Po pięciu latach dałoby to 15 milionów górki, a przecież w tym czasie można szukać dodatkowych źródeł pieniędzy, choćby dzięki transferom, czy kolejnym sponsorom. – mówi w wywiadzie dla „Sportu” Zbigniew Waśkiewicz, były prezes Górnika Zabrze.

Z ust prezydent Zabrza padło zdanie, że są prowadzone rozmowy z dużym inwestorem. Wierzy pan w to?

Zbigniew Waśkiewicz (były prezes Górnika Zabrze): – Wcześniej o tym nie słyszałem, a po mojej rezygnacji takie zdanie padło… Powiem tak – chciałbym, żeby to była prawda.

Co jest dziś największą miną dla Górnika?

– Górnik dostał licencję, bo udało się znaleźć wiosną ponad 8 milionów złotych. Sześć z nich przekazało miasto, pozostałą kwotę znalazł zarząd. Dziś zagrożenia, że klubowi cofną licencję moim zdaniem nie ma, ale przecież będzie kolejny proces licencyjny.

Wcześniej to łatanie jakoś się udawało.

– Była wspomniana Kompania Węglowa i rok w rok udawał się jakiś transfer. Gdyby ten pierwszy podmiot wciąż był w Górniku i – powiedzmy – udało się za planowaną kasę sprzedać kogoś z duetu Olkowski-Nakoulma… Ale tych pieniędzy nie ma!

Jak zachowywali się w tym czasie piłkarze?

– Bardzo przyzwoicie. Było jednak kwestią czasu, kiedy zapytają o zaległości sięgające tak wielu miesięcy bez specjalnej perspektywy poprawy. I zapytali, a ja nie mam w zwyczaju zwodzić, kręcić i udawać, że jest dobrze, skoro nie jest. Obiecano im, że do 15 sierpnia dostaną część zaległości. Oby tak było, bo zespół jest bardzo dobry i ma szansę osiągnąć dobry wynik.

 Jaki musiałby być roczny budżet Górnika, by przy obecnych wydatkach mieć wspomniany przez pana… oddech. Czyli w miarę normalnie funkcjonować i zacząć spłacać zobowiązania. 25 milionów rocznie by wystarczyło?

– 25 milionów? To byłaby fantastyczna wiadomość. Powiem tak – jeszcze rok trzeba ograniczyć koszty, a potem nawet 20-milionowy budżet dałby wspomniany oddech, bo pozwalałoby rocznie około 3 miliony przeznaczyć na spłatę długów. Nie można przeprowadzić bezmyślnej redukcji kosztów z dnia na dzień bo to się kończy spadkiem… Oczywiście przy dyscyplinie finansowej. Po pięciu latach dałoby to 15 milionów górki, a przecież w tym czasie można szukać dodatkowych źródeł pieniędzy, choćby dzięki transferom, czy kolejnym sponsorom.

Pana scenariusz na najbliższe miesiące?

– Bez komentarza, to pytanie do właściciela.

Źródło: Sport
Foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments