Z obozu rywala: Zaria Bălți. Górnik faworytem dwumeczu

W.  -  11 lipca 2018 16:47
4774

Wszyscy sympatycy drużyny z Roosevelta 81 czekają na czwartkowy wieczór, kiedy to Górnik zmierzy się w rundzie wstępnej eliminacji do Ligi Europy z mołdawską Zarią Bălți. Spotkanie rozegrane zostanie 12 lipca na Arenie Zabrze i rozpocznie się punktualnie o godzinie 20:00. Mecz poprowadzi arbiter ze Słowacji – Filip Glova.

Powrót na europejskie areny

Po 24 latach nieobecności zabrzanie powracają do gry w prestiżowych europejskich rozgrywkach. Ogromnej dumy i radości nie kryją kibice trójkolorowych, którzy od poniedziałku mogą nabywać wejściówki na ten niezwykle emocjonujący pojedynek. Do tej pory sprzedano ponad 15 tysięcy biletów i wszystko wskazuje na to, że trybuny wypełnią się w czwartek do ostatniego miejsca. Entuzjazmu zabrzan nie podzielają fani naszego rywala. Mołdawski klub nie zgłosił żadnego zapotrzebowania na bilety dla swoich kibiców.

Szczęśliwe losowanie?

Zaria ma do pokonania ponad 1000 km, które przemierzy autokarem. Następnie zespół zatrzyma się w jednym z Katowickich hoteli, a dzień przed meczem, w środę odbędzie oficjalny trening. Czy długa podróż przełoży się na formę naszych rywali, a zmęczenie będzie widoczne na boisku, przekonamy się już niedługo. Z całą pewnością Mołdawianie nie są ostatnio w dobrej formie o czym dobitnie świadczy miejsce zajmowane przez Zarię w tabeli. W głębi serca możemy więc cieszyć się ze szczęśliwego trafu podczas losowania LE.

Fatalna passa

Po czternastu ligowych kolejkach nasz rywal plasuje się na ósmym – ostatnim miejscu z dorobkiem 9 punktów. Bilans drużyny prowadzonej przez Vlada Goiana to siedem porażek, sześć remisów i tylko jedno zwycięstwo. W ostatniej kolejce Zaria została rozgromiona przez Sheriff Tiraspol aż 5:1!

Górnik co prawda sezonu jeszcze nie rozpoczął, ale ma za sobą kilka spotkań towarzyskich. Ostatni sparing zakończył się zwycięstwem nad FC Opava 2:1, autorem obu goli był Dani Suarez.

Najlepsi snajperzy

Latem z Górnika odeszło czterech podstawowych zawodników, a do drużyny dołączyli: Jesus Jimenez, Adam Ryczkowski i Wiktor Biedrzycki. Osłabienia są spore, ale na Roosevelta pozostał najlepszy napastnik czternastokrotnego mistrza Polski – Igor Angulo, który w ciągu dwóch lat rozegrał w biało-niebiesko-czerwonych barwach 65 spotkań zdobywając aż 40 goli. Mamy nadzieję, że w czwartek dorobek strzelecki Hiszpana wzrośnie. Defensywa Górnika uważać powinna na Vadima Gulceaca, który zdobył w tym sezonie pięć goli oraz doświadczonego Gheorghe Ovsianicova, który zanotował trzy celne trafienia.

Kadry zespołów zgłoszone do dwumeczu:

Górnik Zabrze – Bramkarze: 1. Tomasz Loska, 33. Daniel Bielica*, 93. Wojciech Pawłowski. Obrońcy: 2. Przemysław Wiśniewski*, 3. Adam Wolniewicz, 4. Kamil Surowiec*, 13. Kacper Michalski, 14. Michał Koj, 15. Dani Suarez, 24. Karol Jaksik*, 27. Adrian Gryszkiewicz. Pomocnicy: 6. Wiktor Biedrzycki, 7. Szymon Żurkowski*, 8. Konrad Nowak, 11. Daniel Liszka*, 16. Dariusz Pawłowski*, 22. Szymon Matuszek, 25. Krzysztof Kubica, 28. Maciej Ambrosiewicz*, 45. Adam Ryczkowski.  Napastnicy: 9. Jesus Jimenez, 17. Igor Angulo, 20. Marcin Urynowicz, 21. Daniel Smuga, 23. Rafał Wolsztyński, 31. Bartosz Bartczuk*.

Zaria Bălți – Bramkarze: 1. Vladimir Livșiț, 33. Vladislav Сhiaburu.  Obrońcy: 2. Daniel Dumbravanu, 5. Vasile Rusu, 6. Lucas Rodrigues Ramos da Silva “Lucas Silva”, 16. David Cemschi, 20. Ołeh Jermak.  Pomocnicy: 3. Ion Burlacu, 11. Dumitru Rogac, 22. Rubén Gómez, 25. Cristian Dros, 99. Jean Patric Lima dos Reis “Jean Patric”.  Napastnicy: 7. Rodrigo Bostan, 9. Gheorghii Ovseannicov, 10. Paulo Conrado do Carmo Sardin “Conrado”, 18. Vadim Gulceac, 80. Serghei Alexeev.

Ciekawostki:

– W 2011 roku Górnik rozegrał z Zarią mecz towarzyski, który wygrał. Spotkanie zakończyło się rezultatem 4:0;
– Górnik otrzyma 240 tysięcy euro od UEFA za udział w rozgrywkach. Jeśli Górnik awansuje do kolejnego etapu zarobi kolejne 260 tysięcy euro;
– W kolejnej, drugiej rundzie eliminacji Ligi Europy Górnik (jeżeli awansuje) zagra ze zwycięzcą dwumeczu FK Buducnost – AS Trencin;
– Zdecydowanym faworytem wśród większości obserwatorów i bukmacherów jest drużyna Górnika Zabrze;
– Do 24 godzin przed rozpoczęciem meczu Górnik ma czas dodania dwóch piłkarzy do kadry zgłoszonej do gry w dwumeczu z Zarią.

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto : Roosevelta81.pl / Sporter.md / moldfootball.com / facebook.com