Z obozu rywala: Wisła Kraków. Trener kibicował…Górnikowi. Teraz chce go ograć

Kaszpir  -  17 kwietnia 2016 12:49
0
909

danch_cywka_wisla1516

Wisła Kraków rozczarowana przystępuje do decydującej fazy. Do awansu do grupy mistrzowskiej zabrakło jej zwycięstwa w ostatnim meczu przed własną publicznością z Zagłębiem Lubin. Tamten mecz zakończył się remisem i dla „Białej Gwiazdy” oznaczało to pożegnanie z marzeniami o wyższych celach. Pamiętamy jednak, że jeszcze niedawno sytuacja Wisły jak i atmosfera wokół niej była – delikatnie mówiąc – średnia. Wszystko odmieniło się wraz z przyjściem Dariusza Wdowczyka. Potrafił on poukładać właściwie wszystkie „klocki” i krakowska drużyna zaczęła grać efektownie i przede wszystkim efektywnie.

Sprowadzony pod Wawel Rafał Wolski znakomicie potrafi prowadzić grę zespołu. „Niepokorny” Patryk Małecki, pod skrzydłami Wdowczyka, pokazuje swoją „jasną stronę mocy”. Z przodu oczywiście jest Paweł Brożek (z Górnikiem prawdopodobnie nie zagra) i rosły Zdenek Ondrasek. Siłą Wisły na pewno jest szybkie rozgrywanie piłki, jak na polskie warunki gra ona z polotem. Szansą dla Górnika w tym meczu może być jednak to, że piłkarze gospodarzy są mocno rozczarowani brakiem awansu do górnej ósemki.

Transfery:
Rafał Wolski okazał się bardzo dużym wzmocnieniem „Białej Gwiazdy”. Dużo do gry również wnoszą pozyskani  Ondrasek i Małecki. Straty krakowian także wydają się dosyć znaczące, ale skoro drużyna gra zdecydowanie lepiej to trzeba zaliczyć działaczom to okienko transferowe zdecydowanie na plus.

Przybyli: Witalij Bałaszow (brak klubu), Petar Brlek (NK Slaven (Koprivnica)), Krzysztof Drzazga (KS Polkowice), Patryk Małecki (Pogoń Szczecin), Zdeněk Ondrášek (Tromsø IL), Rafał Pietrzak (GKS Katowice), Rafał Wolski (KV Mechelen), Mateusz Zając I (Poroniec Poronin)
Ubyli: Łukasz Burliga (Jagiellonia Białystok), Radosław Cierzniak (Legia Warszawa), Maciej Jankowski (Piast Gliwice), Kamil Kuczak (MKS Kluczbork)

Zagrali u rywala:
Jednym z symboli dawnej Wisły na pewno jest grający obecnie w Zabrzu Radosław Sobolewski.  Aleksander Kwiek także występował kiedyś w klubie z ul. Reymonta 20. Natomiast Krzysztof Mączyński przez kilka sezonów z powodzeniem reprezentował barwy Górnika Zabrze.

„Górnicy”  w Krakowie:           sezon/y   mecze    gole
Radosław Sobolewski                  2005-13    186      (14)
Aleksander Kwiek                        2004-05     13       (0)

„Wiślacy”  w Zabrzu:
Krzysztof Mączyński                     2011-13    73        (2)

Statystyki:
– W ostatniej kolejce Wisła zremisowała z Zagłębiem 1:1
– Po 30. kolejkach ekstraklasy „Biała Gwiazda” ma na swoim koncie 18. pkt.(po podziale).
– Bilans krakowian w rundzie zasadniczej to: 8 zwycięstw, 13. remisów, 9 porażek; br. 45:35
– Bilans Wisły u siebie w tym sezonie to: 3. zwycięstwa, 8. remisów, 4.porażki: bramki: 20- 17
– Najlepszym strzelcem jest Paweł Brożek, który zdobył 10. goli
– Najstarszym zawodnikiem Wisły jest Arkadiusz Głowacki ur. 13.03.1979 r.
– Najwyżej wycenianymi piłkarzami są Krzysztof Mączyński i Rafał Wolski, wartość każdego z nich szacowana jest na ok. 4,5 mln zł.
– Mecze w Krakowie średnio ogląda niespełna 12800 osób, przy pojemności 33130 widzów, stadion zapełnia się w 38%
…i ciekawostki
– W przeszłości szkoleniowiec Białej Gwiazdy był… kibicem Górnika!
– Patryk Małecki już po raz trzeci wrócił do swojego ukochanego klubu
– Obie drużyny po raz pierwszy zagrają w grupie spadkowej, do tej pory Górnik jak i Wisła zapewniały sobie awans do grupy mistrzowskiej

Wypowiedzi:

Dariusz Wdowczyk(trener Wisły):  Mogliśmy tracić niewiele punktów w walce o europejskie puchary, a teraz mamy nieduże różnice punktowe w rywalizacji o utrzymanie, więc dobry start i trzy punkty z Górnikiem to nasz priorytet.  Samymi umiejętnościami, ani taktyką, meczu nie wygramy. To jest walka psychologiczna na każdej pozycji. Musimy pokonać przeciwnika – zarówno mentalnie, jak i fizycznie. Trzeba wejść w kontakt z przeciwnikiem, nasłuchiwać czy ciężko oddycha, czy mogę zrobić jakąś akcję. Wierzę, że potrafimy się odbudować i będziemy dobrze przygotowani do spotkania z Górnikiem.  Każda porażka przybliża ich do spadku z ligi. Ale my też walczymy o utrzymanie i o punkty, zrobimy wszystko, żeby ich pokonać.W dzieciństwie, mimo że mieszkałem w Warszawie, byłem fanem nie Legii, a właśnie Górnika, ze względu na mojego idola Włodzimierza Lubańskiego. Pamiętam gdy jako dzieciak przeżywałem mecze z Manchesterem czy z Romą. Górnik to klub z olbrzymimi tradycjami, teraz z pięknym stadionem, wiernymi kibicami.

Rafał Wolski(pomocnik Wisły): Jeszcze miesiąc temu nikt nie dawał nam szans na grę o pierwszą ósemkę. Jesteśmy gotowi, aby wyjść na boisko i zdobyć trzy punkty. Wolę spotkania wyższej rangi z przeciwnikami takimi jak Legia, Lech czy Cracovia. Naszym celem jest wygranie tej grupy i myślę, że jesteśmy w stanie to zrobić.

Źródło: Roosevelta81.pl/wisla.krakow.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments