Wielkie Derby Śląska. Regulaminowe deja vu lub po prostu przedszkole

Kibic  -  4 marca 2024 19:59
7
8086

Do Wielkich Derbów Śląska pozostały niespełna dwa tygodnie. Wciąż nie wiemy jednak ilu „Trójkolorowych” kibiców ostatecznie zobaczy z trybun Stadionu Śląskiego starcie Ruchu Chorzów z Górnikiem Zabrze. Na dziś jest to liczba 2100 osób (gdzie pojemność sektora gości wynosi 4383 miejsc) – Szkoda, że Ruch nie daje nam więcej biletów. Zachowanie jak w przedszkolu. Nie dają nam tylu wejściówek, bo może zrobimy lepszą od nich atmosferę na stadionie. Derby muszą być też odpowiednie pod kątem kibicowskim. Fajnie jest grać na wypełnionym stadionie, gdy są kibice obu stron. Grałem takie mecze w wielu miejscach świata i nigdy tak tam nie było. – tak Lukas Podolski komentował zbliżające się WDŚ i powstałe zamieszanie wokół ilości wejściówek dla kibiców Górnika.

Regulaminowe Deja vu

Liczba 2100, to dokładnie 5% puli biletów jaką organizator musi przyznać zorganizowanej grupie fanów gości i wiele wskazuje na to, że chorzowianie pójdą śladem gliwickiego Piasta, który również nie był skory, co w przypadku innych grup kibiców goszczących w Gliwicach było normą (o czym więcej piszemy w tym miejscu Piłka nożna dla kibiców. Są równi i równiejsi) – przyznać dodatkowych wejściówek. W Gliwicach decyzja nie została zmieniona, a jak będzie ostatecznie w Chorzowie? Zapowiada się regulaminowe deja vu, czy po prostu przedszkole. Jak poinformował w poniedziałkowym komunikacie Górnik Zabrze, w tej sprawie odbyło się w ubiegłym tygodniu spotkanie władz wojewódzkich, służb porządkowych oraz klubów. „Zarówno wojewoda śląski Marek Wójcik, jak i komendant wojewódzki policji insp. Tomasz Michułka przychylili się do naszej prośby o zwiększenie liczby biletów dla Kibiców Górnika. Po spełnieniu postawionych warunków, obecnie czekamy na decyzję Ruchu Chorzów”. – możemy przeczytać w przytoczonym komunikacie, a cała treść znajduje się poniżej.

Komunikat Górnika Zabrze

Informacja przed 123. Wielkimi Derbami Śląska

W miniony wtorek w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie władz wojewódzkich, służb porządkowych oraz klubów przed 123. Wielkimi Derbami Śląska.

Przedstawiciele Ruchu Chorzów zaproponowali udostępnienie ok. 2 100 biletów na sektor gości Stadionu Śląskiego, a więc wymagane minimum. Sprzeciw Górnika spowodował ustalenie warunków, których spełnienie ma pozwolić na zwiększenie liczby miejsc dla Kibiców Trójkolorowych.

W trakcie 3 dni nasi Kibice zorganizowali 12 autokarów, które miałyby przewieźć ich z okolic Areny Zabrze przed stadion GKS-u Katowice przy ul. Bukowej, a stamtąd zorganizowana grupa przemaszerowałaby przez Park Śląski na Stadion Śląski. W ten sposób policja nie musiałaby blokować ruchu ulicznego, tak jak przed meczem Ruchu Chorzów z Legią Warszawa. Na wspomniane spotkanie organizatorzy wpuścili ok. 4 300 Kibiców drużyny gości.

Zarówno wojewoda śląski Marek Wójcik, jak i komendant wojewódzki policji insp. Tomasz Michułka przychylili się do naszej prośby o zwiększenie liczby biletów dla Kibiców Górnika. Czynimy wszelkie starania, aby świętem śląskiego sportu mogło emocjonować się jak najwięcej członków Trójkolorowej Rodziny. Po spełnieniu postawionych warunków, obecnie czekamy na decyzję Ruchu Chorzów.

Również Torcida przedstawiła oświadczenie w którym czytamy:

 

Jak Górnik przyjmował kibiców gości?

Podczas spotkania rozgrywanego 10 września 2022 roku Górnik Zabrze przyznał kibicom Piasta ok. 1100 miejsc z możliwością zwiększenia tej liczby do 1666, czego domagali się gliwiczanie. Ostatecznie na trybunie pojawiło się 797 osób. Górnik nie robił wówczas jak widać problemów gościom, a przecież był wcześniej taki mecz przy Roosevelta, kiedy to przyjezdni obrzucali pirotechniką sektory, gdzie zasiadali również młodsi widzowie oraz ich rodzice. 

1.10.2017. Górnik Zabrze – Piast Gliwice

Nie tylko Piast mógł liczyć na zwiększoną pulę. W październiku 2022 Górnik podejmował Widzew i gospodarze ponownie przyznali gościom większą liczbę biletów (1666), aniżeli wymagane 5%. A przecież wiadomo do jakiej rodziny kibicowskiej należą łodzianie. Wracając jeszcze do meczów na Stadionie Śląskim, to przecież na inaugurację tej rundy chorzowianie nie mieli problemów z przyjęciem ponad czterotysięcznej grupy fanów warszawskiej Legii i wspierających ją kibiców z Sosnowca.

Kibice Ruchu na mediach społecznościowych w różnych komentarzach przywołują mecz z września 2019. Wówczas to na III-ligowym szczeblu zabrzańskie rezerwy podejmowały występujący w tej klasie rozgrywkowej Ruch. Tam jednak, w przeciwieństwie do zbliżających się WDŚ, na przeszkodzie wpuszczenia fanów gości stanęły decyzje administracyjne. Policja także postulowała zmianę terminu z uwagi na odbywającą się tego dnia w Katowicach „paradę równości”. 

Źródło: Roosevelta81.pl/ Torcida/ Górnik Zabrze
Foto: Roosevelta81.pl/ stadionslaski.pl

Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Derby, derbami, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie, czyli czytajcie: Górnik wygra w Chorzowie 2-0.

Chyba się jeszcze nie obudziłeś

Co prawda Śląski to nieporozumienie jeżeli chodzi o samo oglądanie meczów ale wiadomo, że poszło by się dla samej atmosfery. Kolejka do biletów ogromna i jakoś trzeba było te bilety rozdysponować. Jak Ruch wyleci to taka okazja długo znowu się nie powtórzy.

I niech smrody spadną..Podstawa to im w tym pomóc wygrywając na śląskim!

zarzad ruchu to banda amatorow i frajerów jazda z nimi

Czyli będą grać mimo że kasy nie dostaĵ?

Przecież ten mecz mógłby być piłkarskim świętem z ponad 30 tysiącami na trybunach – strefy buforowe i tak byłby ogromne. A być tam i poczuć tą atmosferę chciałby każdy kibic piłki nożnej, nie tylko kibice Górnika czy Ruchu. I serce boli jak się czyta że tylko 2100 biletów dla nas będzie.