Warta Poznań – Górnik Zabrze 2:1. Momentami bezradni. Zasłużona porażka

Kaszpir  -  12 marca 2022 16:57
14
2248

W meczu 25. kolejki PKO Ekstraklasy, Górnik Zabrze przegrał z Wartą Poznań 1:2. Honorowe trafienie dla „Trójkolorowych” było autorstwa Krzysztofa Kubicy.

Jan Urban przeciwko Warcie dokonał jednej zmiany w podstawowej jedenastce w porównaniu z poprzednim meczem. Jakub Szymański zastąpił, narzekającego na uraz mięśnia dwugłowego uda, Adriana Gryszkiewicza. Na ławce z kolei zobaczyliśmy pozyskanego kilka dni temu Dani Pacheco, obok niego zasiadł m.in powracający po kontuzji Norbert Wojtuszek.

Od początku spotkania zdecydowanie lepiej prezentowali się gospodarze. Poznaniacy szukali swoich szans uderzeniami z dystansu, czy po stałych fragmentach gry. Górnik w tym czasie nie potrafił wyprowadzić składnej akcji, nie mówiąc już o jakimkolwiek zagrożeniu bramki Grobelnego. W 15 min. Przemysław Wiśniewski stracił piłkę przy próbie jej wyprowadzenia, ratując się jeszcze w tej sytuacji faulem. Do futbolówki ustawionej dwadzieścia metrów od bramki podszedł Trałka, popisując się precyzyjnym strzałem w samo okienko. Od tego momentu Górnik zaczął grać nieco żwawiej, starając się przenieść ciężar gry na połowę rywali. Wszystko wyglądało dobrze do okolic szesnastki, jednak nie wynikały z tego żadne konkrety pod bramką gospodarzy. Aż wreszcie, po upływie dwóch kwadransów zabrzanie doprowadzili do wyrównania. Erik Janża wykonywał rzut rożny z lewej strony, a do piłki najwyżej wyskoczył Krzysztof Kubica, pakując piłkę do siatki. Było to pierwsze celne uderzenie gości w tym spotkaniu, a dla defensywnego pomocnika, gol nr. 5 w obecnym sezonie. W ostatnich piętnastu minutach ponownie zarysowała się lekka przewag Warty, ale obrona zabrzan zachowała koncentrację, nie dając się ponownie pokonać. Z kolei Górnik też nie kwapił się do jakiś zdecydowanych ataków i w tej części więcej goli nie oglądaliśmy.

W przerwie opiekun zabrzan zdecydował się wymienić Szymańskiego na Mateusza Cholewiaka, który zajął miejsce na wahadle, natomiast Janża cofnął się do linii defensywy. Drugą połowę mocno rozpoczęli poznaniacy, szukający kolejnego trafienia. Na szczęście brakowało im precyzji w wykończeniu, bądź udanie interweniował Daniel Bielica. Górnik w tym czasie w ofensywie praktycznie nie istniał, jedyny moment, kiedy coś mogło wydarzyć się polu karnym gospodarzy, to rzut rożny wykonywany przez Janżę w 60 min! Stały fragment gry zupełnie bez historii, a 180 sekund później gospodarze zdobyli drugiego gola. Przy biernej postawie stoperów Castaneda z narożnika szesnastki pocelował tuż przy spojeniu słupka z poprzeczką i miejscowi ponownie cieszyli się z prowadzenia. Górnicy mogli szybko odpowiedzieć, kiedy mało widoczny Lukas Podolski, wypracował sobie pozycję do strzału. Uderzenie Poldiego, choć mocne, poleciało w środek bramki, co ułatwiło interwencję Grobelnemu. Z drugiej strony, Warta był bardzo bliska trzeciego trafienia, ale zmierzającą nieuchronnie do siatki piłkę, niemal z linii wybił dobrze ustawiony Janicki. Górnik starał się do końca o zmianę rezultatu, aczkolwiek nic tego nie wynikało. Zabrzanie nie przypominali zupełnie drużyny, która przed tygodniem efektownie pokonała Cracovię. Momentami wyglądali bezradnie i ponieśli zasłużoną porażkę.

Po tym spotkaniu podopieczni Jana Urbana pozostaną z 36 punktami. W następnej kolejce zmierzą się przed własną publicznością z Termalicą Bruk-Bet Nieciecza.

Warta Poznań – Górnik Zabrze 2:1 (1:1)

1:0 – Trałka, 15′
1:1 – Kubica, 31′
2:1 – Castaneda, 63′

Warta Poznań: Grobelny – Grzesik, Kiełb [c] (83′ Matuszewski), Ivanov, Trałka, Castaneda (90′ Szmyt), Maenpaa (72′ Kopczyński), Luis (72′ Papeau), Kupczak, Szymonowicz (83′ Courtney-Perkins) , Zrelak
Rezerwowi: Lis – Corryn, Kopczyński, Courtney-Perkins, Matuszewski, Rakowski, Szmyt, Szczepański, Papeau
Trener: Dawid Szulczyk

Górnik Zabrze: Bielica – Wiśniewski [c], Janicki, Szymański (46′ Cholewiak), Janża, Kubica (80′ Stalmach), Manneh (80′ Mvondo), Dadok (80′ Pawłowski), Nowak (67′ Wojtuszek), Podolski, Krawczyk
Rezerwowi: Sandomierski – Pacheco, Dziedzic, Cholewiak, Pawłowski, Mvondo, Stalmach, Wojtuszek, Wingralek