Szóste miejsce, wynik świetny, ale śmieją się z nas wszyscy!

Spark  -  30 kwietnia 2015 17:50
0
993

stadion3_pogon_1415
Szóste miejsce po rundzie zasadniczej pewnie większość kibiców wzięłaby w ciemno. Jest to wynik bardzo dobry, ale granica między grupą mistrzowską i spadkową jest tak cienka, że nie można się tym zachłysnąć. Jest też szansa, aby bić się o europejskie puchary, jest tylko jedno, za to bardzo duże, „ale” – stadion.

Z wiecznie budującego się w Zabrzu stadionu śmieją się już wszyscy. Jest to przykre, kiedy kibice Górnika oglądają studio multiligi w Canal+Sport, a w nim mówi się o wiecznej budowie. To samo jest w trakcie meczów transmitowanych z Zabrza. Tak samo na tekst o powstającym stadionie w Zabrzu reagują kibice różnych klubów. Trudno wszystko zrzucić na problemy poprzedniego już generalnego wykonawcy. Nie ma co owijać w bawełnę tylko powiedzieć sobie jasno: zostały popełnione błędy i teraz naprędce próbuje się coś uratować. Wcześniej zapewniano, że stadion zostanie oddany w całości, nie będzie oddawany etapami, ale na razie wygląda na to, że trzeba będzie otwierać część trybuny za bramką albo grać poza Zabrzem.

W czasie modernizacji stadionu w Zabrzu ukończono (w całości lub częściowo) praktycznie obiekty w Białymstoku, Bielsku-Białej, czy Tychach. Jasne, że ktoś może powiedzieć, że inne stadiony, inna sytuacja, ale przeciętnego kibica to nie interesuje. Jeszcze raz podkreślę, że na pewno dało się wszystko zrobić lepiej. Gorzej prowadzona modernizacja jest tylko jedna: Stadion Śląski w Chorzowie. Marne to jednak dla nas pocieszenie. Nawet bardzo marne. Tak samo jak te, że z prehistorycznym stadionem w ekstraklasie będzie tylko jedna ekipa – ta zza miedzy, o ile nie spadnie. Przyznaję, że mam już serdecznie dość tej przeciągającej się w nieskończoność budowy. To po prostu zabija wszystko to, na co pracowaliśmy przez lata!

Martwi mnie też to, że cały czas nie mamy jasności, kto będzie zarabiał na dniu meczowym. Oczywistym faktem powinno być, że klub, a to nie jest takie pewne, co więcej zapowiedzi były mało optymistyczne. Drugą sprawą będzie cena wejściówek. Nie można być chytrym. Doskonały przykłady mamy bardzo niedaleko i niezwykle świeże. MŚ w hokeju na lodzie w Krakowie, czy też ceny biletów na siatkarskie pojedynki Jastrzębskiego Węgla. Zbyt wysoka cena biletów, to mniejsza liczba widzów na stadionie (pamiętajcie, że efekt „wow!” odnośnie nowego obiektu długo trwać nie będzie), mniejsza liczba kibiców na trybunach, to gorsza oprawa meczu, gorsza oprawa, to rozczarowanie dla potencjalnych sponsorów i tak całe koło się zamyka. Podsumowując: można w ten sposób zjeść własny ogon, tym bardziej, że ekstraklasa to nie NBA, gdzie zapełnienie trybun podczas sezonu zasadniczego wyniosło około 95 procent, a średnia liczba widzów na trybunach podczas każdego z około 1300 meczów niecałe 20 tysięcy. Polacy to też nie Amerykanie. Nie każdego będzie stać by regularnie wydawać po ok 30 złotych na bilet na każdy mecz. Jeśli ma zabrać jeszcze ze sobą rodzinę, to już w ogóle. Do tego dochodzi jeszcze dojazd, jakieś jedzenie, czy też picie… Tutaj trzeba to bardzo dokładnie przeanalizować odnośnie cen wejściówek. Ja jednak odnośnie takiej analizy mam spore wątpliwości. Pozostaje pytanie, kiedy zostanie otwarty stadion (3 trybuny). Myślę, że w tym roku pewnie nie. Chciałbym się mylić, ale patrząc na obecne tempo, późniejsze odbiory… naprawdę bardzo mocno chciałbym się pomylić.

Tutaj dochodzimy do sedna, czyli o co Górnik będzie grał w ostatnich 7 kolejkach po podziale na grupy? Puchary? Patrząc na to wszystko, co napisałem powyżej, śmiem wątpić. Wcale tutaj nie jest tak, że nie wierzę w potencjał zespołu, bo ten na pewno nie jest jakoś specjalnie słabszy od reszty stawki. Oczywiście Lech i Legia powinny być poza zasięgiem, jednak wygrać można z każdym. Straty również nie są duże, ponieważ do czwartego Śląska Wrocław tracimy po podziale zalewie jeden punkt. Czwarte miejsce da awans do kwalifikacji Ligi Europejskiej, jeśli w czołowej czwórce znajdą się Legia Warszawa i Lech Poznań. Grajmy więc w każdym meczu, jak w tym przeciwko Zawiszy i powinno być dobrze. Tego życzę wszystkim na te ostatnich siedem kolejek, już bardzo udanego dla nas, sezonu.

TEKSTY PUBLIKOWANE W DZIALE “OKIEM ŻABOLA” SĄ PRYWATNYMI OPINIAMI AUTORA

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments