Stanowisko Ekstraklasy wobec protestu Polskiego Związku Piłkarzy

kesera  -  10 kwietnia 2015 17:40
0
737

ekstraklasa_logo_new_2013

Ekstraklasa S.A. z dużym zdziwieniem przyjęła akcję protestacyjną zainicjowaną przez Polski Związek Piłkarzy. Związek zachęca zawodników Ekstraklasy i I ligi do wyjścia w dniach 10-13 kwietnia na boiska ligowe w obuwiu z seledynowymi sznurówkami. Akcja ta ma być wyrazem protestu przeciwko zaległościom kontraktowym wobec zawodników. Proponowane przez PZP rozwiązania znajdują się jednak w przepisach PZPN, np. w punkcie dotyczącym formy zatrudnienia zawodnika.

Postulaty ogłoszone w komunikacie PZP są regulowane przez krajową federację i za regulacje w tym zakresie odpowiada PZPN.

Akcja ta może być tym większym zaskoczeniem bowiem:

§ Przez ostatnie 2 lata w trakcie 18 spotkań Komisji Dialogu Społecznego PZPN, z udziałem przedstawicieli Polskiego Związku Piłkarzy oraz klubów piłkarskich, wypracowano nowe zapisy regulacji kontraktowych na linii klub – zawodnik;
§ Nowe regulacje wprowadziły stan równowagi w relacjach klub – zawodnik, m.in.:
– gwarancje wypłaty wynagrodzeń zawodniczych;
– unormowanie stosunków na wzór standardów europejskich.

Przywołane przepisy stanowią bezpośrednią implementację „Porozumienia dotyczącego minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników w sektorze zawodowej piłki nożnej na terenie Unii Europejskiej oraz pozostałym terytorium UEFA” podpisanego w Brukseli 19 kwietnia 2012 roku, którego stronami są UEFA, EPFL, ECA oraz FIFPro Division Europe.

Przywołane wyżej przepisy (Uchwała w sprawie minimalnych wymagań dla standardowych kontraktów zawodników) weszły w życie 27 marca 2015 r. Zostały one przyjęte jednomyślną decyzją Zarządu PZPN.

Źródło: ekstraklasa.org
Foto: ekstraklasa.org

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments