Sprawozdanie finansowe Górnika Zabrze za rok 2022

Kibic  -  2 kwietnia 2023 20:57
16
11701

Górnik Zabrze opublikował sprawozdanie finansowe za rok 2022. Z dokumentów wynika, że klub zamknął ubiegły rok ze stratą -2 307 234,87. Dla porównania dwa poprzednie lata Górnik zakończył ze stratą odpowiednio – rok 2021: – 10 482 298,97; rok 2020: – 7.165.738,78. Przypomnijmy jeszcze, że jedyny raz od wielu lat zabrzański klub zakończył na plusie w roku 2019 (zysk + 1.2481.10,87 zł).

Przychody Górnika Zabrze wyniosły 42 972 465,71, co nie zrekompensowało kosztów ich uzyskania, te zamknęły się w kwocie 45 279 700,58. Zatem rachunek zysków i strat to: -2 307 234,87.

Spadły przychody netto ze sprzedaży produktów. W 2022 roku wyniosły one 20 275 310,81 w roku 2021 ta kwota wynosiła 21 723 120,76. W sprawozdaniu nie wyróżniono, co miało miejsce w poprzednich latach, poszczególnych punktów takich jak: sprzedaż praw medialnych, usług marketingowych, biletów, sprzedaży usług pozostałych, czy sprzedaży karnetów.

Wzrosły z kolei przychody netto ze sprzedaży tzw. towarów i materiałów: 3 617 170,47. Poprzedni rok zamknął się w kwocie: 2 592 694,15

Koszty działalności operacyjnej 39 484 922,57. To zestawienie obejmuje m.in. wynagrodzenia, które w 2022 roku były na poziomie 10 132 089,68. Widzimy, że pensje w nieco większym stopniu obciążają budżet, aniżeli w roku 2021, gdy suma wyniosła 9 756 559,96. Nie widzimy natomiast, wyszczególnionych kwot wynagrodzeń (wypłaconych osobom wchodzących w skład organów zarządzających i nadzorujących spółek handlowych, a pozostałym pracownikom). Takie zestawienie również było przedstawione w poprzednich sprawozdaniach i mogliśmy wówczas porównać ich wysokość do lat ubiegłych, np. jeśli chodzi o Zarząd i Radę Nadzorczą.

Podsumowując, kolejny rok Górnik Zabrze notuje stratę. W rubryce Zysk (strata) z lat ubiegłych, widniej kwota -143 309 814,09 mln zł. Urosła ona o ponad 10 mln (poprzednio: -132 827 515,12).

Całe sprawozdanie można znaleźć tutaj.

Obserwuj nas w społeczności SuperSocial w aplikacji Superbet

Źródło: Górnik Zabrze/ Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

I chyba o to chodzi
Kotwica gwarantująca tym , że nikt nigdy tym klubem się nie zainteresuje.
To co mówi pierwszy sekretarz MMS , nigdy dobra zabrzanskiego nie oddamy !!
Bo to dobro Nasze ,jedyne i to nie jest nasze ostatnie słowo ( patrz dokapitalizowanie )
Plan minus 200 jest celem realnym ,a pomnik Arena imienia MMS już się wyłania.
Czy będą telebimy na których będzie hasło klaskać ?
Zabrzanie, podatnicy , obudźcie się!

No q…..a „gratuluję” !

Sytuacja jak z pgr-mi za komuny.Nierentowne,sle propaganda sukcesu szła w świat.

Zbankrutować, wyp…ć cały zarząd ,większość drużyny , wystawić klub na sprzedaż i zacząć od 4 ligi. .Inaczej będziemy tonąć w długach i marazmie w 1lidze!

chyba już nie od 4 ligi tylko od b klasy bo już ten przepis nie działa – kiedyś już to wspominali że Górnik mogł jak widzew wystartować od 4 ligi i zachować wszystkie zdobyte trofea ale nie skorzystał i teraz zacząć trzeba od 0 !!!

No to jestem po tyłach z tym przepisem! Czyli leżymy i robimy nadal pod siebie aż do utonięcia we własnym wielkim g….

Radosna twórczość MMS. Klub bankrutem i Zabrze też, a mieszkańcy dalej ją wybierają.Popatrzmy jaką drogę pokonały Pogoń, Widzew a nawet Ruch.Czyli można tylko trzeba „umić” jak mawiał klasyk. Za lata rządów ratusza nie ma żadnych pozytywów w klubie.Nie ma zadnego planu w jakim kierunku klub ma podążać, żadnych perspektyw na rozwój.Co sezon miotanie się od ściany do ściany. Tzw dzialacze z czasów PRL w grobie się przewracaja jak można tak zarządzać klubem. Swego czasu Torcida wydała oświadczenie , że przedstawi poważnego inwestora i jakoś cisza. Miasto niech w końcu odda klub za złotówkę i się nie wtrąca. Prędzej czy później nastąpi zmiana władzy w Zabrzu i bardzo mozliwe , że nowe władze powiedzą dość, a klub ogłosi upadłość.

Kolega zapomniał o GKS Katowice tam też od b klasy zaczynali i stadion zawsze wypełniony po brzegi hehe ale fakt trzeba od zera zaczynać z nowym zarządem i bez długów.

Prowadzić klub trzeba umieć.

A które kluby przynoszą zysk w Polsce?
Jesteś od 5 miejsca w dół to dopłacasz.
Jedynie 2020 Zagłębie Lubin zarobiło ok 30 milionów i był to rekord.
Jak nie sprzedajesz zawodników od 1 mln euro w górę to nie zarobisz.
Dlatego nie pierdolcie głodnych kawałków w komentarzach.
Zjebany komentarz Żabol 75 – od 4 ligi…. pierdolnij się w łeb.

Gospodarność i zarządzanie finansami w Polsce to chyba tylko idioci się tym zajmują, jak mioduski co budżet ustalał przed sezonami, włączając zyski z pucharów, a tam nie mógł awansować i w rezultacie kryzys i długi. Ci ludzie nie wiem co mają w głowach – przecież tych pieniędzy w polskiej piłce jest od groma, aż za dużo, biorąc pod uwagę marny produkt jakim jest ta liga – a jednak są o wiele słabsze i biedniejsze ligi które robią lepsze wyniki i są wyżej w rankingu – u nas to czysta patologia co tu się wyprawia. Nie mówie że Górnik to jakiś wyjątek – widzimy że w co 2 klubie tak jest, że się źle wydaje pieniądze, albo się wydaje za dużo w stosunku do przychodów i potem są problemy i długi, straty itd.

a co za różnica czy jestesmy w Eklapie czy w 4 lidze jak i tak o nic nie gramy ?
a tak to by było budowanie nowego wizerunku bez długów z nowymi sponsorami i być może właścicielem , nakręcanie wynikami i kolejnymi awansami , myślę ze frekwencja ani atmosfera za dużo by nie siadła, szkoda tylko że tak późno się obudzono że z szulik permanentny marazm…..

Kibic1 – witamy ekonomiste na forum. Powinieneś zarządzać finansami, bo widzę że masz wiedzę i rozeznanie w temacie. Taki bilans w plecy to już dawno powinien byc piękny pogrzeb tego klubu ale lepiej ciągnąć na dno całe miasto, prawda?
Prawda jest gorzka i trudna do przełknięcia ale upadłość, wyczyszczenie długów i start od nowa. Scenariusz przerabiany przez kilka klubów w przeszłości i to jest droga na wyjście z dołka.

Słuchaj no :Kibic1″ …sam się pierdolnij w swój kwadratowy łeb! Masz inny pomysł, czy jesteś przydupacem caryscy?? No??

wzrosło poniżej poziomu inflacji, czyli zadłużenie realne zmniejszyło się 😉

Ja wam powiem o co chodzi tak generalnie ujmując caryca MMSZ boi się kompromitacji że owszem Górnik ma jeden z ładniejszych stadionów w Polsce gdzie czwarta trybuna się buduje ale uznanie klubu który jest żywym bankrutem bo ma spore zadłużenia i caryca ewidentnie nie radzi sobie z tym będzie dla niej porażka życiową więc będzie dalej zadłużać Górnika a w tym miasto Zabrze.Losy naszego Wielkiego Górnika są w naszych rękach by raz na zawsze pozbawić władzy carycę i jej błaznów podczas wyborów.To jest wojna na całego z błaznami samorządowymi w Chorzowie walczą o nowy stadion a my musimy walczyć o nowego właściciela dla Górnika by przestał być zabawka w rękach nieudolnych ludzi.