Spółka Stadion w ogniu pytań cz. 8: Dzień meczowy, ceny biletów, darmowe autobusy i kibice gości

kamres  -  18 sierpnia 2013 17:34
0
981

stadion05_sierpien_2013

W tej części zajmiemy się tematem dotyczącym dnia meczowego, cen biletów i organizacji ruchu. Oprócz tego poznamy jakie udogodnienia będą czekały w sektorze na kibiców gości. Zapraszamy do lektury.

Jak będzie wyglądała organizacja ruchu wokół stadionu podczas imprez sportowych?

Piotr Podgórski (dyrektor projektu): Trybuna gości znajdzie się w narożniku północno-zachodnim. Przed stadionem, w tej samej części, zostanie wybudowany plac wejściowy dla kibiców gości, mamy już koncepcję w jaki sposób go wykonamy. Jeśli fani drużyny przyjezdnej będą prowadzeni przez policję ulicą Piłsudskiego na plac wejściowy, wtedy samochody, które skorzystają z podziemnych parkingów, będą musiały wjeżdżać na ulicę Olimpijską od strony ulicy Damrota. Oczywiście na czas trwania imprezy masowej taką sytuację musimy jeszcze przedyskutować z policją. Po końcowym gwizdku odjazd samochodów z parkingu będzie się odbywał praktycznie w jednym czasie i to też należy wziąć pod uwagę.

Tadeusz Dębicki (Prezes Spółki Stadion w Zabrzu): – W bezpośredniej bliskości stadionu nie unikniemy korków, gdyż znajdzie się 1400 samochodów w jednym miejscu. Zwróćmy jednak uwagę na to, że w bezpośredniej bliskości będziemy mieli za chwilę 2 węzły trasy DTŚ.

Piotr Podgórski– Będziemy zachęcali do tego, aby niekoniecznie wszyscy kibice podjeżdżali pod stadion. Na podstawie porozumień zawartych pomiędzy operatorem, a właścicielami prywatnych parkingów np. M1, CH Platan, kibice po zaparkowaniu samochodu w tych okolicach, będą mogli skorzystać z autobusu, który zawiezie ich bezpośrednio pod stadion, w cenie biletu na mecz. Robiliśmy taką analizę drogową jeszcze na etapie projektowania stadionu, więc w pewnym stopniu tłum kibiców będzie mniejszy. Rolą operatora stadionu będzie zapewnienie atrakcji przed meczem, aby fani nie przychodzili wszyscy za jednym razem oraz po meczu, żeby nie wszyscy wychodzili od razu po końcowym gwizdku. W ten sposób można wpłynąć na korki na ulicach.

W jakich cenach będą bilety na nowy obiekt? Będzie możliwość kupienia zniżkowego pakietu dla rodzin?

Tadeusz Dębicki: – O polityce cenowej rozmawiamy z klubem i nie wiadomo jeszcze jakie dokładnie będą ceny. Musimy wziąć pod uwagę również to, że utrzymanie obiektu nie będzie wcale takie tanie. Trzeba pokryć koszty użytkowania obiektu, co nie jest możliwe, jeśli wziąć pod uwagę tylko zyski z dnia meczowego. Założenie jest takie, żeby kibic przyjeżdżający na mecz wydał na stadionie taką samą kwotę pieniędzy, za które kupił bilet. Obiekt będzie funkcjonował na co dzień i będą się tutaj odbywać różne imprezy, konferencje. Będziemy mieć dużą kubaturę obiektu. Powierzchnie komercyjne u góry zajmą 2,5-3 tysięcy metrów kwadratowych, a na dole 4,8 tysięcy metrów kwadratowych, stadion musi na siebie zarabiać.

Po otwarciu nowego obiektu trzeba będzie przyciągnąć kibiców na nowy stadion.

Tadeusz Dębicki: – Na nowych stadionach frekwencja gwałtownie rośnie, po czym spada i trzeba ją zbudować. My chcemy przyciągnąć kibica z rodziną, tego, który siedzi na kanapie. Jakość oglądania widowiska sportowego znacznie się poprawi, będą porządne toalety, restauracje, punkty gastronomiczne i będzie bezpiecznie, zresztą już jest bezpiecznie. Przyglądamy się wielu grupom docelowym, które trzeba zaprosić na stadion. Górnik ma wiernych kibiców, nawet jak gra gorzej, to i tak fani przychodzą na mecz.

Lech Poznań ma bardzo dobre podejście do kibiców drużyny gości. W punktach gastronomicznych pracują hostessy ubrane w koszulki rywali Lecha, z którymi poznaniacy rozgrywają w dany dzień mecz, co jest bardzo miłe. W Zabrzu szykują się tego typu niespodzianki?

Tadeusz Dębicki: – Sprawdziliśmy to i pomysł z koszulkami jest bardzo dobry. Fajne jest też podejście do tematu chłopaków z naszej „Torcidy”, którzy stwierdzili, że im lepsze warunki stworzymy dla kibiców gości w Zabrzu, tym lepsze będą one dla nas na innych stadionach.

Piotr Podgórski: – Na trybunie „Torcidy” powstanie „gniazdo” dla „młynowego” i co ciekawe, na wniosek kibiców Górnika, takie same znajdzie się również w sektorze gości.

Tadeusz Dębicki: – Jesteśmy również przeciwnikami „klatki” dla kibiców gości, nie chcemy prowokować i robić ze stadionu fortecy, która jest pilnowana przez policjantów uzbrojonych po zęby. Stale rozmawiamy z ludźmi z policji zabrzańskiej oraz wojewódzkiej. Ogrodzenie sektora gości musi być na tyle wysokie i tak skonstruowane, żeby nie można było się na nie wdrapać.

W projekcie jest napisane, że dla kibiców gości zostanie przekazanych 9% całkowitej pojemności stadionu.

Tadeusz Dębicki: – Zastanawiamy się, ile procent całkowitej pojemności stadionu przekazać kibicom przyjezdnym. Chcemy też uniknąć sytuacji, w której zabraknie miejsc dla kibiców miejscowych, a w sektorze gości będą one puste. Dlatego też lepiej dać minimum (5% pojemności stadionu) z możliwością uruchomienia kolejnego sektora, jeśli będziemy wiedzieć, że do Zabrza wybierze się więcej kibiców gości niż zazwyczaj, bo taką informację otrzymujemy wcześniej. Należy robić wszystko, aby stadion zapełnić.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments