Spółka Stadion w ogniu pytań cz. 7: Muzeum klubowe, telebimy i bezpieczeństwo na stadionie

kamres  -  18 sierpnia 2013 08:22
0
865

pasaz_handlowy_253

Wiadomo już, że od strony ulicy Roosevelta powstanie pasaż handlowy. Jakie sklepy się tam znajdą i kiedy można spodziewać się otwarcia muzeum klubowego? – Chcemy, żeby było to miejsce spotkań kibiców – mówi Tadeusz Dębicki, Prezes Spółki.

Roosevelta81.pl: Na stadionie znajdzie się muzeum klubowe?

Tadeusz Dębicki (Prezes Spółki Stadion w Zabrzu): – Powstanie ono w I etapie budowy stadionu na pasażu handlowo-usługowym od strony ulicy Roosevelta, które ma powierzchnię blisko 4800 metrów kwadratowych. Muzeum klubowe musi być wybudowane. Ścieżka zwiedzania stadionu zawsze rozpoczyna się od niego. Pamiętajmy, że będzie ono również generowało przychody dla stadionu, co jest bardzo ważne.

Powstanie też sklep kibica?

Tadeusz Dębicki: – Rozmawiamy w tej chwili z klubem odnośnie sklepu kibica oraz z najemcami zainteresowanymi powierzchniami handlowymi od strony ulicy Roosevelta. Mamy swoja wizję, jak miałoby to wyglądać i zobaczymy, czy uda się ją zrealizować. Mówimy tutaj o efekcie synergii, żeby wszystko ze sobą współgrało. Jeśli miałby być sklep, to wolelibyśmy, aby był to sklep Górnika Zabrze.

A jeśli bank przedstawił korzystną ofertę najmu?

Tadeusz Dębicki: – Bardzo szanujemy banki, ale wolelibyśmy żeby to było coś innego. Bezwzględnie musi być restauracja. Mi bardzo podoba się ta przy Łazienkowskiej i chcemy, aby tak żyło to miejsce. Restauracja czy też pub musi działać codziennie, nie tylko podczas meczów. Chcemy, żeby było to miejsce spotkań kibiców z akceptowalnymi cenami dla wszystkich fanów. Będzie ona pod kierunkiem operatora gastronomii.

Jak to będzie wyglądało od strony ulicy Roosevelta?

Tadeusz Dębicki: – Idąc od strony ulicy Damrota, wzdłuż pasażu handlowo-usługowego, chcielibyśmy, aby najpierw znajdował się sklep kibica, później restauracja, a za nią muzeum klubowe.

Czy kibice będą mogli się czuć bezpiecznie na nowym stadionie?

Piotr Podgórski (dyrektor projektu):  Jeśli chodzi o bezpieczeństwo kibiców, przyglądamy się temu z dużą uwagą. Na obiekcie będzie zainstalowany system monitoringu konstrukcji. Na poszczególnych elementach zainstalowane są specjalne czujniki, które mierzą przesunięcia konstrukcji. Jeśli zdarzyłoby się ponadnormatywne przesuniecie, to system poinformuje nas o tym fakcie. Oprócz przesunięć, będzie on również monitorował prędkość wiatru, oraz grubość pokrywy śnieżnej na dachu za pomocą tyczek oraz kamer. Czujniki będą monitorowały stan konstrukcji 24 godziny na dobę, które są właśnie montowane. Takie systemy bezpieczeństwa posiada niewiele stadionów i nasz będzie pod tym względem wiodący. Staramy się, aby obiekt w Zabrzu miał najnowocześniejsze rozwiązania i był najlepszy.

czujnik_monitoring_konstrukcji_456

Czujnik monitorujący przesunięcia konstrukcji stalowej

Kiedyś pojawiła się również taka plotka, która mówi, że samochody nie mogą parkować pod trybunami podczas imprezy masowej ze względu na zagrożenie atakiem terrorystycznym?

Tadeusz Dębicki: – Nie ma takiego przepisu, samochody będą mogły normalnie parkować pod trybunami.

Słupy oświetleniowe znikną po I etapie budowy stadionu?

Tadeusz Dębicki: – Oświetlenie będzie zamontowane pod dachem, a wszystkie tymczasowe słupy oświetleniowe znikną z obiektu. Mamy zmodyfikowany projekt oświetlenia tak, aby z trzech trybun doświetlić każde miejsce na boisku.

Piotr Podgórski:  W tym celu dołożyliśmy kilka źródeł światła na końcach trybun po zachodniej stronie.

Ile telebimów znajdzie się po I etapie budowy stadionu?

Tadeusz Dębicki: – Początkowo miały być one zainstalowane w II etapie budowy stadionu, lecz planujemy uruchomienie obydwu telebimów w etapie I. Zamontowane one będą pod dachem do dźwigarów w narożniku północno-zachodnim oraz południowo-wschodnim.

Za bramkami znajdą się piłkochwyty?

Tadeusz Dębicki: – Tak, będą one zamontowane na stałe, z funkcją demontażu podczas np. koncertów na płycie boiska.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments