Spółka Stadion w ogniu pytań cz. 6: Co z IV trybuną i jaką kategorię UEFA będzie miał nasz stadion?

kamres  -  17 sierpnia 2013 18:08
0
1013

budynek_ klubowy

Jaki los czeka obecną trybunę zachodnią i kiedy powstanie nowa? Czy są jakieś szanse na pozyskanie środków z Ministerstwa lub Unii Europejskiej?

Roosevelta81.pl: Po wybudowaniu czwartej trybuny, biura i loże z poziomu +2 przeniosą się do nowej części?

Tadeusz Dębicki (Prezes Spółki Stadion w Zabrzu): – Niekoniecznie. Oczywiście po wybudowaniu czwartej trybuny powstaną tam loże, klub biznesowy, restauracja. Zobaczymy jaki będzie popyt na loże. Jeżeli będzie większy, to zostawimy je na trybunie wschodniej, a jeżeli większy popyt będzie na biura, to w bardzo prosty sposób można zamienić loże na biuro, łącząc je po dwie czy zostawiając jedną. To jest w tej chwili elastyczne.

Kiedyś była mowa o dofinansowaniu budowy z Ministerstwa bądź z Unii Europejskiej, jak to wygląda na dzień dzisiejszy?

Tadeusz Dębicki: – Był taki Minister Sportu, który obiecał, że pokryje połowę kosztów. W tej chwili nie ma ani Ministra, ani połowy obiecanej kwoty. Szansa na dofinansowanie budowy czwartej trybuny jest zawsze. My złożyliśmy wniosek do ministerstwa o przyznanie funduszy, cały czas go monitorujemy i ubiegamy się o te środki. Ministerstwo Sportu zmieniło jednak zdanie i teraz nie chce już wspierać budowy stadionów, a ścieżki rowerowe itp. Na dzień dzisiejszy widać, że w krótkim czasie tych pieniędzy nie dostaniemy.

– Jeśli chodzi o dofinansowanie unijne, to w naszym przypadku nie ma takiej możliwości. Są województwa, gdzie była taka możliwość finansowania w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, lecz nasz region nie przystąpił do tego przedsięwzięcia za wyjątkiem hali Podium w Gliwicach, która w efekcie i tak go nie otrzymała.

Jak wygląda sprawa pozyskiwania środków na ostatnia trybunę, żeby nie było takiej sytuacji, że zostaniemy na 10 lat z nieskończonym stadionem.

Tadeusz Dębicki: – Pieniądze, które są przeznaczone na inwestycje pochodzą od miasta, które wzięło na siebie ten ciężar długu. Bez sponsora projektu, ten na pewno nie mógłby być zrealizowany. Stadion powstaje tylko dzięki miastu i Pani Prezydent. My możemy oczywiście sugerować pewne rzeczy, ale ostateczna decyzja należy do władz miejskich. Przede wszystkim muszą być zarezerwowane środki w budżecie na budowę czwartej trybuny, a potrzeb i innych inwestycji w mieście jest bardzo wiele. Ciężko jest się wypowiedzieć w tym temacie.

Grozi nam pozostanie przy trzech trybunach?

Tadeusz Dębicki: – Chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz. Trzy trybuny to również będzie w pełni funkcjonalny stadion z zapleczem VIP-owskim. Jest bardzo wiele przykładów architektury stadionowej, które nie posiadają czterech trybun. Nawet jeśli przez jakiś czas nie wybudowalibyśmy tej czwartej trybuny, to moim zdaniem nie będzie dramatu, na stadion wejdzie 24 tysiące kibiców, a jeśli wypełnią go do ostatniego miejsca, to dobudujemy kolejne 8 tysięcy, nie ma problemu. Stadion w Łodzi również przewiduje budowę trybun w kształcie litery „U” z możliwością późniejszego dobudowania kolejnej, bardzo fajna koncepcja.

Gdyby nie udało się szybko wybudować czwartej trybuny, to jak wyglądałaby kwestia gry np. w fazie grupowej Ligi Europejskiej? UEFA stawia pewne wymogi jeśli chodzi o infrastrukturę, pulpity dla dziennikarzy, loże itp.

Tadeusz Dębicki: – Robiliśmy takie rozeznanie i pytaliśmy o tę sprawę Pana Krzysztofa Maja. Na dobrą sprawę to istniejący stary obiekt spełnia takie normy. Oczywiście nie będzie tej klasy meczu na takim obiekcie o czym wiemy. Nie będzie jednak takiej sytuacji, że z punktu widzenia UEFA czy PZPN-u nie da się czegoś zrobić w Zabrzu. Spółka stadion już na etapie projektowania zatroszczyła się o wszystkie przepisy oraz normy. Do tego celu zatrudniliśmy nawet specjalnego konsultanta doskonale zorientowanego w tego typu przepisach. Docelowo stadion w Zabrzu ma spełniać kategorię IV UEFA.

Piotr Podgórski (dyrektor projektu): Kiedyś stadion miał spełniać nieistniejącą już kategorię „ELITE”, która miała o wiele większe wymagania niż obecnie kategoria IV. Byliśmy bardzo zaskoczeni nieproporcjonalnością tych zmian. Przy „ELITE” stadion musiał pomieścić około 20 tysięcy widzów, natomiast teraz przy kategorii IV wymagane jest zaledwie około 7 tysięcy. Znacznie zmalała również wymagana liczba miejsc parkingowych. Jeśli będziemy rozgrywać mecze Ligi Europejskiej w Zabrzu, to nie powinno być najmniejszych problemów.

Stara trybuna zachodnia zostaje nienaruszona czy jednak będzie zburzona?

Tadeusz Dębicki: – Prowadzimy dyskusje, czy ją zostawić i w jakiś sposób wykorzystać, czy też wyburzyć. Czekamy na decyzję. Jeśli zostanie wyburzona, to oczywiście rodzi się pytanie co będzie w tym miejscu, lecz mamy na to swoje koncepcje. Jeżeli sprawa się rozstrzygnie, to decyzję na pewno podamy do ogólnej wiadomości. Kiedy trybuna zachodnia zostanie wyburzona, musimy jeszcze raz przemyśleć cały sposób funkcjonowania obiektu, a jeśli zostanie, to miejsca prasowe pozostaną na obecnej trybunie VIP.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments