Spółka Stadion w ogniu pytań cz. 5: Przestrzeń komercyjna i tereny inwestycyjne

kamres  -  17 sierpnia 2013 08:31
0
972

stadion14_lipiec_2013

Zostańmy jeszcze przez chwilę na poziomie +2, bowiem w projekcie było napisane, że całą kondygnacje stanowiła rezerwa pod funkcje komercyjne. Plany się nieco zmieniły na lepsze. W dalszej części wywiadu rozmawiamy też o terenach inwestycyjnych wokół obiektu.

Roosevelta81.pl: Jak zagospodaruje się poziom +2, według pierwotnego placu miała się tam znaleźć przestrzeń komercyjna?

Tadeusz Dębicki (Prezes Spółki Stadion w Zabrzu): – W projekcie było napisane, że jest to rezerwa pod funkcje komercyjne, miał tam się znaleźć pasaż i nic więcej. Doszliśmy do wniosku, że musimy tą przestrzeń zagospodarować, wiec powiedzieliśmy Generalnemu Wykonawcy, żeby nie zajmował się tym w obecnej chwili. Na dzień dzisiejszy kończymy koncepcję i chcemy, aby przede wszystkim na trybunie wschodniej powstała część VIP-owska, czyli klub biznesowy i loże dlatego, że na razie nie budujemy trybuny zachodniej. Ona niewątpliwie wkrótce powstanie, ale tutaj wchodzi w grę głównie kwestia finansowa. Chcemy loże zamontować na trybunie wschodniej i zobaczymy jaki będzie na nie popyt bo wiemy, że są już dosyć konkretne zapytania w tej sprawie. Nasza koncepcja zakłada moduły po około 80 metrów kwadratowych, które mogą być łączone w krotność tej liczby. Trybunę wschodnią zajmie klub biznesowy oraz loże. Natomiast na północy i południu poziomu +2, powierzchnia będzie sprzedana pod biura, oczywiście przy uwarunkowaniu, że w jakiejś części znajda się w niej też biura klubowe.

Piotr Podgórski (dyrektor projektu):  Dodatkowo w północno-zachodniej części znajdzie się też studio telewizyjne oraz kiedyś w narożniku południowo-zachodnim były w planach pomieszczenia policji oraz spikera. W tej chwili zmieniliśmy im lokalizację na poziom +4, więc dodatkowo na kondygnacji pomiędzy trybunami tworzy nam się większa powierzchnia.

Gdzie dokładnie znajdą się pomieszczenia policji oraz spikera?

Piotr Podgórski: – W południowo-zachodnim narożniku, na poziomie +4 w samym rogu, było to spowodowane wymogiem policji, aby takie pomieszczenia znalazły się na samej górze. Generuje to dodatkowe koszty związane z przeniesieniem tych pomieszczeń, lecz nie będą one wielkie.

Gdzie dokładnie znajda się miejsca VIP-owskie na trybunie wschodniej?

Tadeusz Dębicki: – Na poziomie +2 znajdą się loże VIP, z których kibice będą wychodzić na dolny poziom trybun, siadając na swoje miejsca, które będą wydzielone szklaną balustradą tak jak na stadionie Legii.

A może zrobić restaurację na poziomie +2 z widokiem na murawę?

Tadeusz Dębicki: – W drugim etapie będzie wybudowana restauracja w trybunie zachodniej, która czynna będzie nie tylko w dni meczowe.

stadion08_sierpien_2013

Jak wygląda sprawa z terenami inwestycyjnymi wokół stadionu?

Tadeusz Dębicki: – Tereny inwestycyjne znajdą się od strony ulicy Piłsudskiego oraz potencjalnie w przyszłości, w miejscu boisk treningowych. Oba maja po około 35 tysięcy metrów kwadratowych. Na razie boiska treningowe zostaną w tym samym miejscu, póki Górnik nie będzie miał ośrodka treningowego jaki wymaga PZPN. Spółka Stadion prowadzi jeszcze finalny etap kampanii reklamującej tereny inwestycyjne, którą sfinansowano w 85% z funduszy unijnych. Nie było założeniem tej akcji, choć byłoby miło, aby ustawiła się kolejka inwestorów na te tereny. Niestety wiadomo jaka jest sytuacja w inwestycjach. Te działki będą miały dopiero swoja wartość, kiedy wybuduje się nowy stadion, nawet nie wiem czy chcielibyśmy już teraz zagospodarować te tereny. Moim zdaniem warto poczekać.

Czy budowa stadionu jest powiązana w jakiś sposób z terenami inwestycyjnymi?

Tadeusz Dębicki: – Budowa stadionu nie zależy od terenów inwestycyjnych, to dwa różne tematy. Na początku budowy wyszliśmy z inicjatywą zagospodarowania tych terenów i pozyskaliśmy środki unijne. Oczywiście stadion w logiczny sposób musi współgrać z pobliskimi terenami, ponieważ nie chcemy, aby powstało na nich jakieś centrum handlowe. Fajnie byłoby, gdyby znalazł się tam hotel lub centrum medycyny sportowej.

CDN.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments