Roosevelta81.pl od kuchni, czyli jak wygląda nasz mecz (foto)

kamres  -  22 maja 2013 10:49
0
1294

Akredytacja

Gorączka przedmeczowa udziela się wielu kibicom, szczególnie jeśli dotyczy ważnych pojedynków. Każdy kibic przeżywa to na swój sposób. My oprócz emocji związanych z samym spotkaniem mamy dodatkowe emocje z pracą, którą staramy się wykonywać dla Was jak najlepiej. Redakcja Roosevelta81.pl zaprasza na mecz od kuchni.

luczak zajac mucha

Konferencja prasowa
Przygotowania do meczu zaczynają się wraz z wysłaniem do klubu prośby o przyznanie nam akredytacji (stałych akredytacji nie posiadamy, gdyż nasz serwis wystartował przed rundą wiosenną) na trybunę prasową dla dziennikarza oraz dla fotoreportera. Przykładową pokazaliśmy na pierwszym zdjęciu w artykule. Kolejny etap to zaproszenie na konferencję prasową, która zwoływana jest przed każdym spotkaniem rozgrywanym przy ulicy Roosevelta. Jeśli dzień meczowy przypada w sobotę, to konferencja odbywa się w czwartek. Zazwyczaj ma ona miejsce popołudniu w okolicach godziny 13. Do dyspozycji mediów zawsze jest rzecznik prasowy, jeden z piłkarzy oraz jedna osoba ze sztabu szkoleniowego. Po wypowiedziach na temat najbliższego rywala, nadchodzi czas na zadawanie pytań przez dziennikarzy. Całość trwa do 10 minut.

Wywiady, artykuły, statystyki…
Czas od dnia, w którym odbyła się konferencja wykorzystujemy na szukanie informacji oraz analizowanie statystyk, aby przygotować wszystkie cykliczne artykuły pojawiające się przed meczem. Są to m.in. „Z obozu rywala”, „Sylwetka zawodnika rywala”, zapowiedź kolejki oraz meczu z udziałem Górnika, skład sędziowski itp. Zajmuje to bardzo dużo czasu, ale ciekawie jest wyłapać przed spotkaniem dodatkowe „smaczki”.

Dzień meczowy
Rozpoczynamy go od czytania artykułów o zawodnikach obu zespołów i przygotowania się do meczu. Wybieramy także graczy, których bierzemy „Pod lupę”. Na około godzinę przed meczem stawiamy się na bramie nr 10 przeznaczonej dla dziennikarzy. Podajemy swoje dane i odbieramy akredytację.

Brama_nr10

Brama nr 10

Następnie wchodząc na teren obiektu udajemy się do byłej kawiarni klubowej, gdzie znajduje się obecnie pomieszczenie dla prasy. Tam szukamy składów obu drużyn oraz odbieramy kamizelkę dla fotoreportera. Po krótkiej naradzie dotyczącej pracy udajemy się na swoje miejsca. Fotoreporter idzie na bieżnię a dziennikarz na trybunę prasową. Ten pierwszy zaczyna robić pierwsze zdjęcia piłkarzom podczas rozgrzewki. Reporter zasiada przy blacie na trybunie głównej i ma jeszcze chwilę czasu przed rozpoczęciem meczu.

Pomieszczenie dla dziennikarzy na parterze

Godzina 18.00
Na murawę wychodzą oba zespoły, fotoreporter robi zdjęcia i ustawia się za jedną z bramek, gdzie przebywa do przerwy lub zakończenia meczu. Dziennikarz obserwuje mecz i tworzy statystyki, które wykorzystane zostaną w cyklu „Pod lupą”.

Miejsca z blatami dla dziennikarzy

trybuna_dziennikarz

Taki mamy widok z naszych miejsc…

Kończy się 90 minuta spotkania i po chwili sędzia gwiżdże po raz ostatni. Pora zejść do strefy mieszanej, gdzie piłkarze odpowiadają na pytania dziennikarzy, o ile się uda ich złapać zanim wejdą do szatni. Dopiero tutaj czuć emocje. Jeśli jedna z drużyn wygrywa, to cała szatnia aż huczy od śpiewów i okrzyków zwycięzców. Jedni są uśmiechnięci, drudzy mniej.

strefa_mieszana

Strefa mieszana. Z lewej szatnia gospodarzy, po prawej szatnia gości. Na wprost tunel wyjściowy na murawę. Po jego lewej stronie szatnia sędziów

Konferencja
W między czasie spotykamy też trenerów i gratulujemy zwycięzcy. Po około 15 minutach szkoleniowcy udają się na konferencję prasową, gdzie mówią kilka słów o spotkaniu, a następnie odpowiadają na pytania dziennikarzy. Tymczasem piłkarze udają się na tzw. rozbieganie. Kiedy wracają, można im zadawać pytania do woli – o ile maja na to ochotę. Po około godzinie od zakończenia spotkania pora jechać do domu i zająć się portalem, aby nasi czytelnicy otrzymali jak najwięcej ciekawych i rzetelnych informacji, które udało nam się zebrać. Przed godziną 23:00 powoli kończymy swoja pracę, oto nadeszła pora otworzyć piwo i cieszyć się zwycięstwem Górnika, bo jak widać, nasz mecz nie trwa tylko od soboty 18:00 do 19:45.