Rewolucyjne zmiany w ekstraklasie. Będzie podział na grupy

Spark  -  5 kwietnia 2013 13:27
0
831

iwan
Rada Nadzorcza Ekstraklasy SA przegłosowała projekt reformy rozgrywek ligowych. Już od przyszłego sezonu każdy zespół rozegra o siedem spotkań więcej. Po rundzie zasadniczej Ekstraklasa zostanie podzielona na dwie grupy – mistrzowską i spadkową.

Po 30-meczowej rundzie zasadniczej, drużyny zostaną podzielone na  grupę mistrzowską i spadkową. Każda z nich rozegra później po siedem kolejnych meczów. Te wyżej sklasyfikowane cztery u siebie, trzy na wyjeździe, sklasyfikowane niżej – odwrotnie.

Do tej pory 16 klubów T-Mobile Ekstraklasy musiało rozegrać jedynie dwie rundy po 15 spotkań każda – mecz i rewanż. Długo trwała przerwa zimowa w rozgrywkach, w sezonie 2012/2013 ostatnia kolejka „zimowa” odbyła się w grudniu, piłkarze do walki wrócili pod koniec lutego.

Władze rozgrywek postanowiły zreformować ligę, tak by zespoły rozgrywały więcej spotkań – przybędzie każdej drużynie siedem – oraz by walka o tytuł i ligowy byt nabrała kolorów. W ten sposób wymyślono, wzorem ligi szkockiej czy austriackiej, dodatkową rundę po fazie zasadniczej. W niej zespoły zagrają w dwóch grupach, walczącej o mistrzostwo Polski i o ligowy byt. Sezon będzie dłuższy o ponad miesiąc, drużyny rozegrają w sumie 37 kolejek.

Podobna zmiana była w Ekstraklasie testowana w sezonie 2001/2002 gdy zespoły grały jesienią w dwóch grupach, po czym najlepsze mierzyły się w grupie mistrzowskiej o tytuł (przypadł Legii Warszawa), zaś pozostałe walczyły w osobnym zestawieniu o ligowy byt. Po roku zmiany zarzucono, aż do sezonu 2013/2014, od którego zaczną obowiązywać najnowsze zmiany w T-Mobile Ekstraklasie. Start nowego sezonu przypadnie na 13 lipca.

źródło: onet.pl/Ekstraklasa SA
foto: Kamil Dołęga/Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments