PZPN przywrócił Pro Junior System w Lotto Ekstraklasie

kesera  -  15 lipca 2018 11:26
0
10002

Zarząd PZPN-u, na sobotnim posiedzeniu, przychylił się do wniosku Ekstraklasy SA i przywrócił dla najwyższej klasy rozgrywkowej Pro Junior System, w którym kluby są nagradzane finansowo za wstawianie do gry Polaków w wieku poniżej 23 lat.

23 maja PZPN zdecydował o cofnięciu środków na Pro Junior System z Ekstraklasy, by przenieść je do 1. i 2. ligi. Choć suma wydatków federacji na nagrody z PJS wzrosła wówczas z 10 do 14 mln złotych, Ekstraklasa wypadła z podziału tych środków, z uwagi na ślepy pęd większości klubów do zwiększenia limitu obcokrajowców spoza UE. Prezes PZPN-u Zbigniew Boniek od początku swej kadencji stara się rozwijać polską piłkę, zwiększać jej potencjał i hamować dążenia największych klubów do zalewania składów obcokrajowcami. Zarząd PZPN-u i Ekstraklasa SA znalazły kompromis. Liga zawnioskowała o przywrócenie jej do PJS i sama dołożyła się kwotą dwóch milionów. PZPN dołożył kolejne dwa miliony i w ten sposób najlepsze kluby w promowaniu polskiej młodzieży zostaną obdzielone czterema milionami złotych.

Zwycięzca klasyfikacji Pro Junior System otrzyma 1,6 mln zł, klub z drugiego miejsca – 1,1 mln zł, trzeci zespół – 0,8 mln zł, a czwarta ekipa – 0,5 mln zł.

Na sobotnim posiedzeniu zapadła decyzja, że zarząd PZPN zapali zielone światło Ekstraklasie na zwiększenie liczby obcokrajowców spoza UE z dwóch do trzech, o ile ta, w regulaminie na sezon 2019/2020 nałoży na kluby obowiązek obecności podczas meczu przynajmniej jednego polskiego piłkarza w wieku poniżej 21 lat. Powszechnie obowiązuje hasło, zgodnie z którym mają grać najlepsi, a nie młodzi, ale przykład Górnika Zabrze pokazał, że warto młodzieży dawać szansę.

W ubiegłym sezonie zwycięzcą Pro Junior System w Ekstraklasie został właśnie Górnik Zabrze, który otrzymał 1,4 mln zł. Trener Marcin Brosz pokazał, że młody Polak niekoniecznie musi być zapchajdziurą. Dobrze prowadzony i ustawiony może być liderem. Drugie miejsce zajął Lech Poznań, a trzecie – Zagłębie Lubin.

Źródło: Ekstraklasa SA / Eurosport.interia.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments