Puchar Polski. Zagłębie Sosnowiec – Górnik Zabrze 1:2. Awans po dogrywce

Kaszpir  -  31 października 2023 20:47
18
1977

W 1/16 finału Pucharu Polski Górnik Zabrze wygrał z Zagłębiem Sosnowiec 2:1 i awansował do kolejnej rundy. Prowadzenie dla gospodarzy uzyskał Ryndak. Wyrównująca bramkę zdobył Adrian Kapralik. W dogrywce decydującego gola zdobył Paweł Olkowski.

W porównaniu do ligowego starcia z ŁKS-em, Jan Urban dokonał ośmiu zmian w wyjściowej jedenastce. Między słupkami, podobnie jak w Katowicach, zobaczyliśmy Michała Szromnika. Ponadto szansę dostali m.in. Norbert Barczak (ligowy debiut w Łodzi) oraz Filipe Nascimento. Z opaską kapitana natomiast wyszedł Robert Dadok.

Zabrzanie dość niemrawo weszli w spotkanie. Co prawda już w 5 min. Adrian Kapralik został sfaulowany tuż przed polem karnym, ale rzut wolny nie przyniósł żadnego skutku. Potem nieco więcej z gry mieli gospodarze, którzy najczęściej starali się atakować lewą stroną. Po jednej z takich akcji piłka trafiła na przedpole zabrzańskiej bramki, tam najprzytomniej zachował się Ryndak i miejscowi wyszli na prowadzenie. Sosnowiczanie bliscy podwyższenia wyniku byli w 32 min, kiedy po dośrodkowaniu w pole karne zabrakło wykończenia. Górnik powinien wyrównać sześćdziesiąt sekund później. Ację rozpoczął długim wybiciem Szromnik. Następnie Nascimento głową przedłużył piłkę do Musiolika, a za chwilę Dadok był sam przed Sorcanem, trafił jednak wprost w bramkarza Zagłębia. Kilka chwil później po wrzutce Barczaka, akcją zamykał Siplak, który posłał futbolówkę nad poprzeczką. I w reszcie w 37 min, Kapralik, wykorzystując swoją szybkość urwał się obrońcom i trafił po długim rogu. Asystę w tej sytuacji zanotował Musiolik. Zabrzanie jeszcze przed przerwą powinni objąć prowadzenie. Arbitrzy po analizie VAR dopatrzyli się faulu na Dadoku w polu karnym. Do piłki ustawionej na jedenastym metrze podszedł Nascimento, niestety trafił w słupek.

W przerwie Jan Urban zdecydował się na dwie zmiany. Niefortunnego wykonawcę rzutu karnego zastąpił Dani Pacheco. W miejsce Ennaliego pojawił się Paweł Olkowski. Górnicy jako pierwsi stworzyli okazję do gola. Z rzutu rożnego dorzucał Pacheco, a do piłki doszedł Szcześniak. Futbolówka po główce obrońcy minimalnie przeszła obok bramki. Zagłębie próbowało się odgryzać, zabrzanie też szukali kolejnych szans stąd mecz był dosyć żywy. W 64 min. Kapralik ponownie wpadł w pole karne, po interwencji obrońcy upadł i znów sędziowie poddali tę sytuację analizie. Tym razem nie dopatrzyli się przewinienia i skończyło się tylko na rzucie rożnym. W 70 min. kolejną akcję przeprowadził, dobrze dysponowany tego dnia Kapralik. Reprezentant młodzieżowej reprezentacji Słowacji dośrodkował do Musiolika, który pokonał Sorcana. Niestety akcja była spalona i gol został anulowany. Obie drużyny dążyły do rozstrzygnięcia meczu nie czekając na dogrywkę. Z dalekiej podróży wróciliśmy w 84 min, kiedy piłka po strzale Boneckiego ostemplowała poprzeczkę. Gole jednak nie padły i do rozstrzygnięcia tego spotkania potrzebna była dogrywka. W doliczonym czasie gry to Górnik, za sprawą Pawła Olkowskiego, przechylił szalę zwycięstwa i awansu na swoją korzyść.

Dzięki tej wygranej już w piątek czekają nas kolejne emocje, związane z losowaniem kolejnej rundy. 10 listopada (piątek) w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej wyłonione zostaną pary 1/8 Pucharu Polski.