Prywatyzacja Górnika Zabrze w martwym punkcie. Paradoksalnie, klubowi wyjdzie to na dobre?

eMZet  -  24 maja 2024 07:30
19
10820

Górnik Zabrze jeszcze miesiąc temu był o krok od prywatyzacji. Dziś wizja przejścia klubu w prywatne ręce nieco się oddaliła, ale kto wie czy klubowi z Roosevelta nie wyjdzie to na dobre.

W trakcie kampanii wyborczej była prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zapowiedziała sprzedaż większościowego pakietu akcji Górnika Zabrze. Zlecono audyt i wycenę akcji klubu, ogłoszono konkurs i zaproszono do rozmów trzech potencjalnych inwestorów. Mowa o konsorcjum farmaceutycznym Zarys Tabacom, deweloperze DL Invest oraz Key Solutions, niemieckiej firmie należącej do Thomasa Hansli.

Obóz byłej prezydent dokładał wszelkich starań, by im bliżej decydującego rozdania wyborczego tym głośniej było o sprzedaży klubu. Miało to przynieść konkretne poparcie trybun, jednak tak się nie stało i urzędująca w mieście od 16,5 roku przegrała wybory z kretesem.

Nowa prezydent Zabrza Agnieszka Rupniewska była i wciąż pozostaje wielką zwolenniczką prywatyzacji Górnika. Przekonuje, że miasta nie stać na utrzymywanie spółki na takim poziomie oraz że klub będzie stronił od zaangażowania w lokalną politykę. Postanowiono przy tym przyjrzeć się dokumentom związanym z prywatyzacją klubu z Roosevelta.

Wiele spośród nich wzbudziło wątpliwości obozu obecnej prezydent Zabrza. Analiza dokumentów trwa, ale to tylko jeden z wielu pożarów, które przyszło nowej władzy w mieście gasić już na początku swojej kadencji. Słaba jest kondycja finansowa całego Zabrza, ale także miejskich spółek. Wszystkie te sprawy spowodowały, że proces prywatyzacji klubu nieco stracił na dynamice.

Mówiąc kolokwialnie, Górnik nie jest najważniejszą spółką miejską, dla prywatyzacji której należy porzucić wszystkie inne, często znacznie bardziej istotne kwestie. Wszak do zadań gminy należy zapewnienie ciągłości finansowania m.in. szpitali, szkół, transportu publicznego czy urzędów. Świetnie iść na mecz, ale trzeba mieć czym na stadion dojechać, gdzie się uczyć czy leczyć.

Wiele wskazuje na to, że jeżeli Górnik w tym roku zostanie sprzedany, nastąpi to dopiero w końcówce ostatniego kwartału. Nie wiemy jednak czy kontynuowany będzie proces finalizacji rozmów z wymienionymi wyżej kontrahentami czy konkurs zostanie ogłoszony od nowa. To sprzyjałoby sytuacji, bo – według naszych informacji – świetna postawa drużyny Jana Urbana w rundzie wiosennej, kapitalna atmosfera i kilkukrotny sold out biletów przy Roosevelta nie przeszły bez echa.

Zabrzański klub znalazł się pod lupą kilku naprawdę poważnych graczy zza naszej zachodniej granicy. Jeżeli to się potwierdzi, nowy właściciel Górnika może dysponować znacznie większymi środkami przeznaczonymi na inwestycję w klub. A to tylko pozwoli na jeszcze efektywniejszą odbudowę statusu 14-krotnego mistrza Polski.

Graj i wygrywaj z nami na betcris.pl

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
19 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Z za zachodniej granicy ,Broń Boże, z jedną mafią mieliśmy już do czynienia-efekty tego widać do dzisiaj. W Kielcach czy w Sycylii też swoje już wiedzą, wujków z rajchu nigdy nie było i nie będzie, jak ci lewą ręką da 10 euro ,to napewno już Ci prawą wyciągnął 20 .Ale wiem, Polska to Polska ludziska łykają bajki ,że Ci na zachodzie sami się dziwują jak im to łatwo przychodzi.

Widziałeś jakąs dokumentację?, wiesz o kim konkretnie mowa? Kto ?, skąd ? z jakim kapitałem? a jakim akcjonariatem, jaki pakiet akcji zamierza kupić?

Wiesz to wszystko – czy tak po prostu pierdzisz jak wujek u cioci na imieninach?

Imienin się u mnie nie obchodzi, a Ty adwokat pro bono czy za kasę? My tu możemy się gryźć a ONI leją ze śmiechu .

Może pierdzieć jak wujek u cioci na imieninach. Niestety to co pisze jest prawdą. Górnik ma problemy finansowe od czasu gdy ten światowy potentat ubezpieczeniowy spieprzył co tylko mógł. Więc nie podniecaj się zbytnio…

Zarządzałeś w życiu czymkolwiek? Nie licząc pilota tv.

Nic dodać nic ująć👍

Co Wy piszecie? Jak była MMS to prywatyzacja od zaraz, teraz zmieniacie zdanie? Znów pół rundy bez środków dla klubu + upolitycznienie zarządu? Teraz konkurs na Prezesa- a co jak będzie nowy właściciel i będzie chciał kogoś innego? Odprawa. Trochę mydlicie oczy.

Proces prywatyzacji też ktoś musi przeprowadzić i odpowiadać za funkcjonowanie klubu w tym czasie. Chcesz, żeby prywatyzacja była robiona przez tych złodziei z dotychczasowego zarządu, z taką jakością jak całe zarządzanie klubem przez ostatnie lata?

Jak dla mnie super sytuacja – dobry klub można budować tylko na solidnych podstawach i rozwoju planowanego na dziesiątki lat. Nie ma znaczenia jakiś wyskok, jakieś zwycięstwo, itd. – tym się cieszą masy, a chwilę później przyjdą znów porażki.
Tylko solidne, przemyślane podstawy rozwoju !

Tragedia
Tak jak powiedziałem po wyborach
„Umarła caryca
niech żyje caryca”
Szkoda że jeszcze z 10 komisji śledczych nie może powołać

Prywatyzacja jest koniecznością i musi nastąpić, ale Górnik to klejnot koronny Zabrza i pośpiech żeby już mieć to z głowy, to najgorsze co może teraz nastąpić.

Qrwa,kiedy ten pierdzielnik sie skończy?!

Debile debile debile to koniec klubu na kogo teraz zwalicie winę zarysowywała się fajną perspektywami mojego info wynika że już po temacie inwestorów poważnych ludzi to Szoka po prostu irytuje i zniechęca sold out na biletach nie przeszedł bez echa i trzech szejków z Kuwejtu leci już w salomlocie z kasa -richtig debile kto to pisze to jo nie wiem aleniech się stopnie

A mógłbyś to napisać jeszcze raz? Tym razem po polsku.

Szkoda tylko Poldiego, dał się nabrać nowej p.prezydent. W kampanii można obiecywać złote góry.

Nie oddaje się Kury znoszącej ZŁOTE JAJECZKA ……

Prywatyzacja musi być sensownie przemyślana. Najgorsze to sprzedać szybko bez konkretnego planu i zabezpieczenia przyszłości klubu. Jeżeli jest tak jak autor tekstu opisuję to może warto troszkę opóźnić ten proces i oddać ten klub w naprawdę dobre ręce.

Troszeczkę opróżnić?
Czyli do następnych wyborów?
A może jeszcze dłużej?
Nie byłem zwolennikiem carycy ale to zaczyna wyglądać tak jakby nowe kontynuowało starą taktykę .
Po co nowa pani prezydent mówiła o prywatyzacji?
Wcześniej nie wiedziała że trzeba wszystko posprawdzać .
Wygląda na to że jej działania były tylko aby poparł ja Podolski i kibice

Typowe działanie po. Obiecać, a potem odwrócić kota ogonem. Metoda skuteczna jak widać, bo wielu wciąż się na nią nabiera. Tak jak na wnuczka…Dla przypomnienia, to trybuny żądały jak najszybszej sprzedaży klubu. Coś w tym temacie się zmieniało? Już nie chcą? Obrzydzenia można od tego dostać.