Prywatyzacja Górnika. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik oficjalnie zaprasza potencjalnych inwestorów

Kibic  -  15 grudnia 2023 15:54
9
1804

Kibice Górnika Zabrze coraz głośniej domagają się zmiany właściciela klubu. W listopadzie (20) podczas sesji Rady Miasta Zabrze, została wrzucona a następnie przyjęta (stosunkiem głosów 24 za i 1 wstrzymującym) uchwała intencyjna prywatyzacji Górnika Zabrze S.A. Uchwała została wprowadzona po rozpoczęciu obrad przez prezydent Małgorzatę Mańkę-Szulik. 

Dzisiaj tj. 15 grudnia prezydent Miasta Zabrze Małgorzata Mańka-Szulik wydała zarządzenie w sprawie zaproszenia do udziału w negocjacjach prowadzących do ustalenia kręgu podmiotów dopuszczonych do udziału w postępowaniu zmierzającym do zbycia akcji spółki Górnik Zabrze Spółka Akcyjna

W załączniku zarządzenia znalazło się Zaproszenie do udziału w Negocjacjach prowadzących do ustalenia kręgu podmiotów dopuszczonych do udziału w postępowaniu zmierzającym do zbycia akcji spółki Górnik Zabrze Spółka Akcyjna.

Celem negocjacji ma być dokonanie wyboru podmiotów, które zostaną dopuszczone do procesu prywatyzacji. Zainteresowane podmioty czas na złożenie odpowiednich wniosków mają do 15 stycznia 2024 roku do godz. 15:00 (termin może być wydłużony przez Organizatora). 

W złożonym wniosku przez podmiot ma się znajdować m.in:

 • Program rozwoju Spółki, w tym planowane nakłady i zobowiązania inwestycyjne w okresie 10 lat z rozbiciem na poszczególne lata (2024-2034).
 • Wskazanie sposobu i źródeł finansowania nabycia akcji oraz planowanych nakładów inwestycyjnych (łącznie z oświadczeniem, Spółka nie będzie refinansować nabycia jej Akcji oraz, że środki przeznaczone na finansowanie nie będą zabezpieczone przez Spółkę ani na majątku Spółki).
 • Propozycję sposobu zabezpieczenia wykonania zobowiązań nabywcy Akcji.
 • Propozycję zabezpieczenia uprawnień Miasta Zabrze jako akcjonariusza mniejszościowego Spółki, w szczególności poprzez posiadanie uprawnień do powoływania członków organów Spółki.
 • Projektowane postanowienia umowy inwestycyjnej, służącej realizacji Programu rozwoju Spółki

Ponadto wnioskodawca jest zobowiązany do wpłaty wadium jako kwoty zabezpieczającej interesy Miasta Zabrze, w ramach prowadzonego postępowania na podstawie zaproszenia do Negocjacji, w wysokości 50 000,00 zł. 

Badanie i ocena wniosków będzie dokonane w sposób niejawny. Do udziału w II etapie postępowania zostaną zaproszeni Wnioskodawcy, którzy we Wniosku zawarli najkorzystniejsze warunki zawarcia umowy sprzedaży akcji i umowy inwestycyjnej, dokonując oceny nw. elementów Wniosku:

 • doświadczenia danego podmiotu w zakresie zarządzania klubami sportowymi, w szczególności piłkarskimi;
 • programu rozwoju Spółki;
 • sposobu i źródeł finansowania nabycia akcji oraz planowanych nakładów inwestycyjnych;
 • zabezpieczenia uprawnień Miasta Zabrze jako akcjonariusza mniejszościowego Spółki;
 • zabezpieczenia wykonania zobowiązań nabywcy Akcji;
 • projektowanych postanowień umowy inwestycyjnej.

Kwalifikacji podmiotów do udziału w II etapie postępowania dokona Prezydent Miasta Zabrze. Decyzja o dopuszczeniu do etapu negocjacji zostanie podjęta do 22 stycznia 2024 r. Miasto Zabrze zastrzega sobie prawo do:

 • wyboru jednego lub kilku podmiotów, z którymi podejmie Negocjacje;
 • odstąpienia od Negocjacji bez podania przyczyny;
 • zmiany albo odwołania ogłoszenia o Negocjacjach, w tym wskazanych w nim terminów oraz warunków

Poniżej link do pełnej treści Zarządzenia

Obserwuj nas w społeczności SuperSocial w aplikacji Superbet

Źródło: Roosevelta81.pl/ bip.miastozabrze.pl
Foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

BLA BLA BLA….

Takie są niestety scenariusze sprzedaży akcji.50 tys jako wadium to niewiele.Czekamy na chętnych i lepsze jutro.Oby tak bylo

Ciężko będzie znaleźć naiwnego kupca do wyłożenia kasy na przypudrowane truchło!.

Ty chyba nawet nie wiesz co to jest klub piłkarski, lub inny jakikolwiek podmiot, truchle człowieczy !!!!!!!

Zadziwiający wymóg planu działania na 10 lat. Do tej pory jak właścicielem jest miasto plan był „Byle dostać licencję”, a później się zobaczy, może uda się kogoś sprzedać Wymóg doświadczenia w zarządzaniu klubami sportowymi może i słuszny tylko przez 11 lat MMS nie stosowała go w stosunku do swoich nominatów. Moim zdaniem są to ruchy pozorne. Kalendarz procesu sprzedaży jest tak rozpisany aby dotrwać do wiosennych wyborów samorządowych. Jak MMS wygra żadnej sprzedaży nie będzie bez podania przyczyn.Wrocław w ub roku chciał za akcje Śląska 8 mln zł mimo , braku takiego zadłużenia jak u nas. Ile można żadać za akcje klubu zadłużonego na 140 mln zł? Myślę,że 20-40 mln zł bo przecież Górnik to historia. Źle to wszystko wygląda.

Nie da sie patrzeć na nią,a co dopiero negocjować kupno klubu

Kabaret

odstąpienia od Negocjacji bez podania przyczyny”

Coś tu smierdzi

 • Propozycję zabezpieczenia uprawnień Miasta Zabrze jako akcjonariusza mniejszościowego Spółki, w szczególności poprzez posiadanie uprawnień do powoływania członków organów Spółki.

Czyli kup klub, ale my chcemy w nim zatrudniać swoich kolesi.