Praca wre, ale czy uda się wyrobić do końca roku? (galeria)

kamres  -  20 marca 2013 16:50
0
995

stadion 20.03.2013

Na budowie stadionu widać postępy, a prace trwają znacznie dłużej niż jeszcze w minionych dniach. Roosevelta81.pl przedstawia najświeższe informacje z budowy oraz galerię zdjęć.

Osoby, które dokładnie interesują się budową stadionu i śledzą kamerki przez większą część dnia (a takich nie brakuje), zauważyli pewnie, że budowa jest oświetlona do późnych godzin wieczornych. Najprawdopodobniej roboty prowadzone są na dwie zmiany, co powinno cieszyć wszystkich kibiców.

Na placu wschodnim spotkaliśmy tira załadowanego płytami typu filigran. Zbrojarze mają pełne ręce roboty. Udało im się wykonać zbrojenie murku po północnej stronie, który będzie zabezpieczał ludzi przed upadkiem z poziomu +1. Pewnie wkrótce zostanie on zalany betonem.

Prace przy prefabrykatach na trybunie północnej powoli zmierzają ku końcowi. Zostało do położenia około 6 stopnic. Dźwig Terex-Demag cały czas pomaga za narożnikiem północno-zachodnim, gdzie znajdują się już 3 przygotowane do uniesienia w górę dźwigary dachu.

Za trybuną wschodnią montowano dziś szalunki pod ściankę klatki schodowej. Natomiast stopnicami poziomu +3 stawiano kolejne metry muru.

Kolejne womitoria uzbroiły się w szalunki na trybunie południowej. Trwają prace przy klatkach schodowych. Po wykonaniu zdjęć i powrocie do domu, robotnicy ułożyli stopnicę oraz kolumny pod dźwigar dachu. Tym oto sposobem trybuna południowa osiągnęła dziś swój najwyższy punkt żelbetowej konstrukcji.

Komentarz Roosevelta81.pl (Kamres): – Od dłuższego czasu nasuwa się pytanie: kiedy stadion zostanie wybudowany? Wykonawca twierdzi, że ukończy go do końca sierpnia, po czym nastąpią odbiory techniczne, co jest również czasochłonnym procesem. Osobiście będę się cieszył, jeśli obiekt powstanie do końca tego roku kalendarzowego. W środku, pod trybunami, stale trwają prace budowlane, układane są elementy kanalizacji, robotnicy murują ściany oraz kładą posadzki. Więc się pytam: a gdzie są instalacje elektryczne, wentylacji i klimatyzacji, oświetlenie, nagłośnienie, systemy bezpieczeństwa oraz całe wykończenie, czyli podłogi, ściany, sufity…? Czas stracony latem przez Generalnego Wykonawcę jest nie do nadrobienia w obecnym tempie robót.

Niedawno prezes Dębicki wypowiadał się na łamach portalu sport.slask.pl: – „Budowa postępuje ostatnio bardzo szybko, a zaangażowanych w nią jest 250-300 osób. To jednak wciąż raczej za mało, aby oddać stadion jesienią. Dotrzymanie tego terminu wymagałoby pracy 400 osób na trzy zmiany”.

Na razie na stadionie mamy dwie zmiany pracowników. Patrząc trzeźwo i znając realia polskich placów budowy oraz obecne tempo prac, moim zdaniem arena sportowa (pierwsze trzy trybuny) zostanie ostatecznie oddana nie wcześniej niż w 2014 roku. Obym się mylił, bo tak jak i Wy chcę jak najszybciej zasiąść na nowych krzesełkach stadionu w Zabrzu.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z placu budowy:


źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments