Podsumowanie sezonu Górnika Zabrze

Kibic  -  30 maja 2024 11:59
0
2349

Zakończony sezon Ekstraklasy 2023/24 był bardzo udany dla Górnika Zabrze. Drużyna zajęła wysokie miejsce w końcowej klasyfikacji, do tego zagrała bardzo dobre mecze. Ponadto atmosfera wokół klubu zmieniła się na korzyść.

To wszystko pozwala ze spokojem, sporymi ambicjami i dużym optymizmem patrzeć w przyszłość. Tymczasem przeanalizujmy zakończony sezon Górnika.

Pozycja Górnika Zabrze w Ekstraklasie na koniec sezonu 2023/24

Przez pierwszą połowę sezonu Górnik plasował się w środku tabeli Ekstraklasy, jednak dzięki bardzo dobrej postawie w rundzie jesiennej drużyna pięła się w górę tabeli, ocierając się nawet o podium i miejsca gwarantujące udział w europejskich pucharach. Ostatecznie Górnicy z 53 punktami zajęli szóstą pozycję – z takim samym dorobkiem punktowym jak piąty Lech Poznań. O jedno oczko wyprzedzili siódmy Raków Częstochowa, a dwa punkty więcej od Górnika zgromadziła Pogoń Szczecin. Trzeciej Legii Warszawa, Górnik ustąpił 6 punktami, z kolei do mistrza – Jagiellonii Białystok i wicemistrza – Śląska Wrocław zanotowali stratę 10 punktów.

Najciekawsze mecze Górnika Zabrze w Ekstraklasie

Najciekawszymi meczami Górnika w zakończonym sezonie Ekstraklasy były spotkania z drużynami z czołówki. W rundzie jesiennej Górnik przegrał z nowym mistrzem Polski, Jagiellonią w Białymstoku 4:1, z kolei w rundzie wiosennej zrewanżował się Białostocczanom, wygrywając 2:1. Z wicemistrzem, Śląskiem Wrocław na jesieni Górnik zremisował na wyjeździe 1:1, natomiast w rundzie rewanżowej na stadionie im. Ernesta Pohla, gospodarze zwyciężyli 2:0. Niestety obydwa mecze z odwiecznym rywalem, Legią Warszawa zakończyły się porażkami – w Warszawie 2:1, a w Zabrzu 1:3.

Potyczka w rundzie jesiennej w Zabrzu z Pogonią Szczecin zakończyła się zwycięstwem Górnika 1:0, natomiast w rundzie wiosennej w Szczecinie wygrała Pogoń 1:0. Mecz wyjazdowy z Lechem Poznań zakończył się remisem 1:1, a rewanż w Zabrzu – również remisem, z tym że bezbramkowym. Spotkanie z Rakowem Częstochowa na Arenie Zabrze w rundzie jesiennej zakończyło się zwycięstwem Górnika 2:1. Również na wiosnę Górnik pokonał „Medaliki”, tym razem 0:1 na wyjeździe.

Nie sposób również pominąć meczów z lokalnymi rywalami. Wielkie Derby Śląska z Ruchem Chorzów w obydwu przypadkach zakończyły się zwycięstwami Górnika – 1:0 w Zabrzu i 1:2 w Chorzowie na Stadionie Śląskim. Natomiast mecze z Piastem zakończyły się bezbramkowym remisem w Zabrzu i zwycięstwem Górnika w Gliwicach 1:3. W przyszłym sezonie nie będzie już Wielkich Derbów Śląska, gdyż Ruch spadł do 1. Ligi. Natomiast awansował GKS Katowice i oprócz meczów z Piastem Gliwice, kibiców Górnika czeka „Śląski Klasyk” z „Gieksą”.

Górnik Zabrze w Pucharze Polski

Rywalizację w Pucharze Polski Górnicy rozpoczęli od pierwszej rundy, kiedy to pokonali w meczu wyjazdowym lokalnego rywala – GKS Katowice na wyjeździe aż 0:4. W kolejnej rundzie PP – w 1/16 finału na Górników również czekał rywal z regionu – Zagłębie Sosnowiec – również ten mecz  wyjazdowy zakończył się zwycięstwem Górnika – tym razem 1:2. W 1/8 finału Górnik rywalizował z Pogonią Szczecin na wyjeździe i uległ późniejszym finalistom tych rozgrywek 2:1.

Najważniejsi zawodnicy Górnika Zabrze w zakończonym sezonie

Podopieczni Jana Urbana w zakończonym sezonie spisali się bardzo dobrze, co daje mnóstwo nadziei na przyszły sezon. Jednym z fundamentów sukcesu Górnika jest rzecz jasna Lukas Podolski. Ważną rolę odegrali również, grający na prawym skrzydle: Adrian Kapralik oraz Japończyk Daisuke Yokota, który odszedł w zimie do KAA Gent. Bardzo dobrze spisywał się również lewoskrzydłowy Lawrence Ennali, który przyszedł do Zabrza dzięki staraniom Podolskiego. Warto również zwrócić uwagę na Sebastiana Musiolika, grającego na środku ataku czy na Szymon Czyża – defensywnego pomocnika. W strefie obronnej dobrze spisywali się też defensywny pomocnik – Hiszpan, Dani Pacheco oraz Słoweniec Erik Janża,  kapitan zespołu.

Mecze Górnika Zabrze i o wiele więcej można obstawiać w Betcris!

Betcris to legalny polski bukmacher, który umożliwia typowanie meczów Ekstraklasy i Pucharu Polski oraz innych rozgrywek w Europie i na całym świecie. Zakłady bukmacherskie Betcris to nie tylko zakłady na piłkę nożną, ale również na wiele innych dyscyplin sportowych, w tym siatkówkę, koszykówkę, piłkę ręczną, hokej, rugby, tenis, boks, MMA, F1 i o wiele więcej! Pamiętaj jednak o ryzyku i graj odpowiedzialnie!