Podsumowanie okresu przygotowawczego w GieKSie: Derby Katowic już w niedzielę

Luq  -  22 lipca 2015 10:28
0
815

GieKSa

Pierwsza liga sezon zaczyna dopiero 1-go sierpnia, ale już w najbliższą niedzielę dojdzie do derbów Katowic w Pucharze Polski. Po sukcesie Rozwoju Katowice, który awansował na zaplecze Ekstraklasy było wiadomo, że do pojedynku derbowego dojdzie. Los jednak dał szansę obu zespołom zmierzyć się w krajowym pucharze i tak już 26 sierpnia, o godzinie 18:00 na stadionie przy ul. Bukowej zobaczymy to ciekawe starcie. Więcej znajdziecie tutaj. Dwa dni wcześniej, w piątek 24 o godzinie 18:00, odbędzie się prezentacja zespołu na kąpielisku Bugla. Więcej o prezentacji tutaj.

Transfery

W poprzednim sezonie, kibice GieKSy mocno narzekali na postawę drużyny i kilku zawodników chcieli jak najszybciej odesłać z klubu. Pożegnano się między innymi z Przemysławem Pitrym, Kamilem Cholerzyńskim i Antoninem Buckiem. W zamian pozyskano Filipa Burkhardta, Wojciecha Trochima czy znanego dobrze w Zabrzu Macieja Bębenka. Udało się też zatrzymać króla strzelców I Ligi, Grzegorza Goncerza.

Przyszli – Maciej Bębenek (Sandecja nowy Sącz), Wojciech Trochim (Podbeskidzie B-B), Daniel Ciechański (Piast Gliwice), Filip Burkhardt (Górnik Łęczna), Mateusz Kuchta (Górnik Zabrze), Wojciech Jurek (Nadwiślan Góra), Mateusz Mazurek (Rozwój Katowice), Michał Nawrot (Hutnik Kraków), Maciej Wierzbicki (Górnik Wesoła)

Odeszli – Krzysztof Bodziony (Pogoń Siedlce), Przemysław Pitry (Górnik Łęczna), Rafał Kujawa (Stomil Olsztyn), Arkadiusz Kowalczyk (Nadwiślan Góra), Kamil Cholerzyński (Rozwój Katowice), Jarosław Wieczorek (Drwęca NML), Krystian Rudnicki (Pogoń Szczecin), Antonin Bucel (szuka klubu)

Sparingi

27.06.2015  Górnik Zabrze – GKS Katowice 3:1
01.07.2015  GKS Katowice – Zagłębie Sosnowiec 1:2
04.07.2015  GKS Katowice – Miedź Legnica 0:2
07.07.2015  GKS Katowice – MKS Kluczbork 1:3
08.07.2015  Lechia Dzierżoniów – GKS Katowice 1:1
10.07.2015  GKS Katowice – Podbeskidzie B-B 0:1
15.07.2015  GKS Katowice – FK Fotbal Trinec 2:0
18.07.2015  GKS Bełchatów – GKS Katowice 2:1

Konferencja prasowa przed sezonem

We wtorek odbyła się konferencja na murawie stadionu przy ulicy Bukowej 1. Uczestniczyli w niej prezes Cygan oraz dyrektor Janicki. Następnie głos zabrali „szefowie” pionu sportowego w osobie Piotra Piekarczyka, Grzegorza Proksy oraz Grzegorza Goncerza, który wraz z innymi nowymi zawodnikami zaprezentował nowe dedykowane koszulki. Po konferencji dla dziennikarze dostępni byli zarówno piłkarze jak i prezesi. Więcej przeczytacie -> relacja

Nowe informacje w sprawie budowy stadionu

stadion_katowice

Podczas wtorkowego posiedzenia Komisji Kultury, Promocji i Sportu Miasta Katowice, wiceprezydent Krzysztof Mikuła przedstawił nowe informacje na temat budowy stadionu przy ulicy Bukowej. Jak poinformował na swoim profilu na facebook’u członek komisji, Maciej Biskupski, budowa ma się zakończyć w 2018 roku -> info

Wokół GieKSy

Już bardzo krótki czas dzieli nas od rozpoczęcia ligowych zmagań. Pierwsza liga, w której GieKSa tkwi już zdecydowanie za długo, to rozgrywki dość ubogie pod względem kibicowskim. Dużo “ogórkowych” ekip i kluby z małych miejscowości. Jaki będzie sezon 2015/2016? Trudno powiedzieć. Na pewno będzie inaczej -> felieton

Marazm czy lepsze czasy -> felieton

Pierwsze Śliwki-robaczywki? Nie tym razem! -> felieton

Konkurs na najlepsze hasło kibicowskie, zapowiadające mecz ze Zagłębiem Sosnowiec -> info

Wywiad z Mateuszem Kuchtą

Na koniec prezentujemy wywiad z Mateuszem Kuchtą, który walczy o miejsce w podstawowej jedenastki „GieKSy”. Młody bramkarz Górnika opowiada o swoich pierwszych chwilach w barwach „GieKSy”. Zapraszamy do przeczytania!

Mateusz_Kuchta_prezentacja

Roosevelta81.pl: Gdy dowiedziałeś się, że trafisz do GieKSy na wypożyczenie, to odetchnąłeś z ulgą, myśląc, że pojawi się w końcu upragniona szansa na regularną grę?

Mateusz Kuchta: Na razie cały czas trwa rywalizacja o miejsce w bramce. W związku z tym dopiero po pierwszym meczu ligowym lub w Pucharze Polski będę mógł powiedzieć, czy odetchnąłem z ulgą, czy nie. Wówczas będzie wiadomo, kto stanie między słupkami.

Wiadomo, że jesteś zawodnikiem, który znajduje się w kręgu zainteresowania trenerów młodzieżowej reprezentacji. Czy konsultowałeś swój ruch z opiekunami młodzieżówki?

Nie, nie konsultowałem. Sam jednak byłem świadomy tego, że aby trafić do reprezentacji młodzieżowej, muszę grać w klubie. Ostatnio w Jagiellonii grał Bartek Drągowski i swoją szansę wykorzystał. Mnie pozostaje pracować. W każdym razie, gdy było już wiadomo, że będę grał w GKS-ie, to otrzymałem sms-a od trenera bramkarzy reprezentacji, że bardzo się cieszy z tego, że pojawi się przede mną szansa na grę. To było miłe.

Jakie wrażenia z obozu przygotowawczego z nowym klubem?

– Warunki było bardzo dobre. Zresztą, gdy wybierałem ofertę z Katowic, to wiedziałem, czego się mogę spodziewać. Byłem świadomy tego, że klub jest bardzo dobrze zorganizowany.

Oczekiwania kibiców GieKSy są duże, bo chcą awansu swojej drużyny do Ekstraklasy. Jesteś gotowy, aby zmierzyć się z presją panującą w Katowicach?

– Wiadomo, że kibice mają swoje oczekiwania i jest to zrozumiałe. W naszych głowach jest oczywiście Ekstraklasa i zależy nam na awansie do niej. Jednak wychodzimy wszyscy z założenia, że lepiej mniej mówić, a udowodnić to swoją grą. Chcemy wygrywać w każdym kolejnym spotkaniu. Na tym się koncentrujemy, a gdzie nas to zaprowadzi, zobaczymy po zakończeniu sezonu.

Gdy miałeś okazję na regularną grę w Okocimskim, to na pewno nie zetknąłeś się z taką presją, jaka ma miejsce w Katowicach…

– Na pewno nie. W zasadzie sympatyków Okocimskiego było mało. Co do samych kibiców mam wrażenie, że nawet w porównaniu do Górnika oczekiwania w GieKSie są większe, ale jestem pewny, że nie będzie nam to przeszkadzało w grze. Musimy być odporni na presję. Jeśli będą wyniki, to ona i tak będzie z nas stopniowo schodzić.

Jak to się w ogóle stało, że zakotwiczyłeś w GieKSie?

Zgłosiłem sztabowi szkoleniowemu Górnika, że zależy mi na regularnej grze, więc jeśli nie będzie mi to dane w Zabrzu, to chciałbym spróbować swoich sił w innym klubie, trafiając do niego na wypożyczenie. Jestem w takim wieku, że najważniejsza dla mnie jest regularna gra. Trenerzy podeszli do mojej prośby pozytywnie i tak oto jestem zawodnikiem GieKSy.

Masz jakieś pretensje do trenerów Górnika o to, że nie dali Ci szansy na grę?

Oczywiście, że nie. Rozumiem to, że trenerzy mieli swoją wizję. Poza tym zdaję sobie sprawę z tego, że bramkarz ma na swoich barkach dużą odpowiedzialność. Jedni trenerzy dają szansę na grę młodym jak chociażby Michał Probierz w Jagiellonii. Inni nie. Ja to rozumiem i nie mam do nikogo o to pretensji.

Aklimatyzacja w szatni GieKSy przebiegła pewnie płynnie. A miałeś już jakiś chrzest?

– Na razie nic takiego nie miało miejsca. Szczerze mówiąc, myślałem, że przeżyję go na obozie. Na szczęście dla mnie, nic takiego się nie zdarzyło. Chociaż przypuszczam, że chłopaki jeszcze do tego wrócą.

Twoim zdaniem, kto jest liderem szatni GieKSy?
Chyba nie ma takiej jednej osoby. Atmosfera w naszej szatni jest bardzo dobra i wszyscy trzymamy się razem, wzajemnie sobie pomagając.

Źródło: GieKSa.pl / Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments