Otworzą niedokończony stadion? Do wykończenia Areny Zabrze brakuje dziesiątek milionów złotych!

eMZet  -  4 czerwca 2024 10:30
107
21313

Szacuje się, że 20-25 milionów złotych brakuje dziś w budżecie inwestycji związanej z kompleksową budową trybuny zachodniej Areny Zabrze. Stanowi to poważny problem dla Górnika, gdyż środków zabraknie przede wszystkim na prace wykończeniowe w części mającej przynosić klubowi największe profity.

Budowa stadionu Górnika Zabrze trwa już blisko 13 lat. 14 września 2011 roku – w asyście salw armatnich Bractwa Kurkowego i przy udziale licznie przybyłych, zaszczytnych gości – koparka symbolicznie naruszyła konstrukcję trybuny starego – powstałego w 1934 roku – obiektu przy Roosevelta.

Po wielu perypetiach, zmianach wykonawcy i dodatkowych przetargach, nie, jak pierwotnie zakładano, po nieco ponad dwóch, a pięciu kolejnych latach oddano do dyspozycji kibiców trzy trybuny na 24,5 tys. miejsc.

Na przystąpienie do kolejnego etapu inwestycji – budowy trybuny zachodniej – sympatykom Trójkolorowych przyszło czekać aż do 24 lutego 2023 roku. Wówczas podpisano umowę na wyburzenie starej trybuny zachodniej. Niespełna cztery miesiące później – 19 czerwca 2023 r. – parafowano umowę na postawienie w jej miejsce nowej trybuny, tożsamej z trzema już istniejącymi trybunami. Miasto Zabrze zaciągnęło na ten cel kredyt, w formie emisji obligacji, który miał pokryć gros kosztów związanych z realizacją prac rozbiórkowo-budowlanych.

Mądre Zabrze po szkodzie

Żeby uniknąć podobnych komplikacji, co przy I etapie inwestycji, kiedy wskutek problemów finansowych głównego wykonawcy robotnicy kilkukrotnie na długie tygodnie schodzili z placu budowy, włodarze Zabrza zdecydowali się podzielić proces inwestycyjny na kilka mniejszych przetargów. Okazało się być to ruchem słusznym, bo efektywność postępu prac była nad wyraz widoczna.

Stara trybuna zniknęła z krajobrazu w oka mgnieniu, a goła konstrukcja nowej rosła praktycznie z dnia na dzień. Nie bez znaczenia był fakt, że w tym wypadku postawiono na lokalnych dostawców elementów konstrukcyjnych. W końcówce zakończonych tydzień temu rozgrywek z krajobrazu zniknęły już potężne żurawie, w międzyczasie rozpoczął się montaż konstrukcji dachu. Stalowe dźwigary odlane zostały w Hucie „Pokój” w Rudzie Śląskiej.

Niezwykle dynamiczny postęp prac mógł przyćmić jeden, niezwykle istotny aspekt inwestycji. Zapewnione było finansowanie budowy trybuny w stanie gotowym do przyjęcia kibiców, ale z totalnie „surowym” stanem zaplecza. Do całkowitej finalizacji prac budowlanych, ze szczególnym uwzględnieniem wykończenia, jednak pieniędzy brakowało i w dalszym ciągu brakuje.

Rząd ZJEP w kampanii obiecał wsparcie

Środki miały do nadzorującej inwestycję Spółki ”Stadion w Zabrzu” spłynąć z ministerstwa. Tak zapewniał przynajmniej jesienią 2023 roku ówczesny premier Mateusz Morawiecki, który zapowiadał wsparcie finansowe dla budowy stadionów w Zabrzu, Chorzowie i Częstochowie. 9 października – niespełna zatem tydzień przed wyborami parlamentarnymi – na stronie Ministerstwa Sportu pojawił się komunikat mówiący m.in. o tym, że budowa stadionu przy Roosevelta uzyskała dotację w wysokości 45,1 mln złotych. Potwierdzał to zresztą na swoim profilu na Facebooku wiceprezydent Zabrza, Krzysztof Lewandowski.

Jak się okazuje jednak, klęska wyborcza Prawa i Sprawiedliwości totalnie zmieniła kurs ustępującej opcji rządzącej. Do Zabrza, z przyznanej dotacji, nie wpłynęła ani złotówka. Podobnie zresztą sprawa miała się w innych miastach. – Z tego co wiem, minister Bortniczuk przygotował te umowy, ale nie zostały podpisane po przegranych wyborach i pieniądze nie trafiły do beneficjentów – mówi naszemu serwisowi jeden z prominentnych działaczy Zjednoczonej Prawicy na Śląsku.

Dlaczego tak się stało? Działacz ZJEP upatruje przyczyn w akcie zemsty obecnej koalicji rządzącej. – To efekt zemsty Platformy Obywatelskiej. Po dojściu do władzy nowa ekipa rządząca robi totalne czystki i kasowała masę projektów, które były już na etapie finalizacji – przekonuje przedstawiciel byłej opcji rządzącej. Na pytanie dlaczego rząd Zjednoczonej Prawicy nie zrealizował obietnic w okresie przejściowym, od przegranych wyborów do oddania władzy – między 15 października a 13 grudnia – nasz rozmówca nie znajduje już odpowiedzi.

Można się tylko domyślić, że oddający władzę politycy mieli wówczas ważniejsze sprawy na głowie od spełniania przedwyborczych obietnic i realizacji obiecanych programów inwestycyjnych.

Zupełnie inne informacje na ten temat przyczyn wstrzymania wypłaty dotacji ma nowa gospodyni miejskiego ratusza. – Rozmawiałam na temat tych pieniędzy z ministrem Sławomirem Nitrasem. Zweryfikował temat i przyznał, że takich środków w budżecie ministerstwa w ogóle nie było zabezpieczonych, dlatego też nie było czego i z czego ich wypłacić – przekonuje w rozmowie z naszym serwisem Agnieszka Rupniewska, prezydent Zabrza.

Ile pieniędzy brakuje?

Generalny wykonawca prac wykończeniowych – Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego – wyłoniony w drodze przetargu, za prace wykończeniowe oczekiwał 58,9 mln złotych. Przetarg przeprowadzany był w systemie ”zaprojektuj i wybuduj”. Część środków udało się zabezpieczyć ze wspomnianego wcześniej kredytu, gdyż podczas poprzednich przetargów nie były z natury osiągane kwoty maksymalne. Dla przykładu – kosztorys zakładał, że budowa gołej konstrukcji trybun pochłonie ok. 55 mln złotych. Wykonawca zdecydował się podjąć realizacji tego zadania za 46 mln złotych. Powstała nadwyżka została zabezpieczona na koncie.

W wyniku zestawienia powstałych nadwyżek z wynikiem postępowania przetargowego, w budżecie inwestycji przy Roosevelta powstał deficyt. Ten na dziś jest ciężki do oszacowania, bo dopiero po powstaniu projektów będzie jasne, ile dokładnie wyniesie koszt ich realizacji. Według źródeł bliskich wykonawcy, dziś można założyć, że mowa o kwocie rzędu 20-25 mln złotych, zatem równowarty mniej więcej połowie przyznanej, aczkolwiek nieotrzymanej dotacji rządowej.

– Te pieniądze faktycznie do miasta nie wpłynęły – przyznaje w rozmowie z naszym serwisem Krzysztof Lewandowski, wiceprezydent Zabrza za kadencji Małgorzaty Mańki-Szulik. – Gdybyśmy tymi środkami dysponowali, udało by nam się zbudować w pełni funkcjonalny, dopieszczony obiekt wysokiej klasy – dodaje.

Spółka „Stadion w Zabrzu” nie zasypia gruszek w popiele

W nadzorującej inwestycją Spółce „Stadion w Zabrzu” nie widać dziś paniki. Wszechobecna jest wiara, że sprawy te uda się poukładać, a finansowanie kompleksowej inwestycji finalnie uda się pozyskać. W rozmowie z naszym serwisem wiceprezes spółki Maciej Buchalik nie ukrywa, że brak środków z budżetu państwa komplikuje sytuację, choć jest dobrej myśli.

– Po otrzymaniu dotacji rządowej w jej pełnej wysokości moglibyśmy wypełnić wszystkie strefy na czwartej trybunie, a pozostała ewentualna nadwyżka mogłaby pomniejszyć obciążenia miasta związane z inwestycją i spłatą obligacji. Póki to nie nastąpi, realizowana jest umowa w której wykonawca ma zaprojektować wszystkie funkcjonalne strefy na trybunie zachodniej oraz ma wykonać strefę dla kibiców. Sprawa dofinansowania jest w toku. Liczymy na wsparcie miasta na tym polu, ale też mamy pomysły jak to spiąć finansowo, gdyby był inny wariant – wyjaśnia wiceszef Spółki „Stadion w Zabrzu”.

Obok inwestycji związanej z budową trybuny zachodniej, przy Roosevelta wciąż toczą się inne prace budowlane. – Część zaoszczędzonych w poprzednich przetargach środków przeznaczyliśmy na kompleksowe odwodnienie ulicy Olimpijskiej w tym drenaż poziomu -1. Pozwoli to raz na zawsze uporać się z tym problemem, prace te już są widoczne – dodaje Buchalik.

Na co brakuje środków?

– Zapewnione jest finansowanie na budowę strefy wejścia na stadion, na zakup i montaż krzesełek, wymianę systemów stadionowych, budowę toalet, stanowisk dziennikarskich czy punktów gastronomicznych. Brakuje środków na część na co dzień niedostępną dla kibiców spoza przedstawicieli Klubu Biznesu – dodaje Lewandowski.

Dla 14-krotnego mistrza Polski brak środków na realizację tej właśnie części inwestycji stanowi nie lada problem. Pieniędzy brakuje bowiem na prace wykończeniowe m.in. przy od dawna oczekiwanym muzeum Górnika Zabrze, nowych szatniach dla gospodarzy i gości, pomieszczeniach przeznaczonych do odnowy biologicznej, części biurowej czy magazynowej. Nie uda się też dokończyć drugiego poziomu parkingów.

Przede wszystkim najbardziej w klubowy budżet uderzy brak pieniędzy na budowę strefy VIP, ze szczególnym wskazaniem na ekskluzywne loże biznesowe, które miały generować naprawdę solidne zyski do budżetu klubu.

Lóż biznesowych miało być – jak tytułów mistrzowskich – czternaście. Cieszyły się ogromnym zainteresowaniem ze strony biznesu. Chęć nabycia loży zgłosiło ponad sto podmiotów. Bez wykończenia nie będą mogły zostać sprzedane, a pieniądze te nie zasilą budżetu klubu. Straty można szacować w milionach złotych.

Inaczej uważa Lewandowski. – Na loże można spróbować podpisać umowy w takiej formie, że zainteresowani ich nabyciem sami je wykończą i poniesione koszty odejmą od ceny zakupu. Wszystkie inne powierzchnie, na wykończenie których zabraknie pieniędzy, można także wykańczać w późniejszym terminie, kiedy środki się znajdą. Zwłaszcza, że Strefa VIP, restauracja zewnętrzna i pomieszczenia do rehabilitacji już na stadionie funkcjonują. Łatwo można zrobić klub Silver – argumentuje były wiceprezydent Zabrza.

Kolejne otwarcie na placu budowy?

Przy Roosevelta już w 2016 roku otwierano trzy trybuny, przez co przez lata stadion w Zabrzu nazywany był prześmiewczo „krykiet areną”. W maju 2025 roku otwarta miała zostać w pełni ukończona Arena Zabrze, z trybunami na blisko 32 tys. kibiców i całym zapleczem.

Dziś wiadomo, że tak najprawdopodobniej się nie stanie. Są braki w budżecie, a dziury nie pokryje już miasto. Sytuacja finansowa miasta Zabrze jest bardzo trudna. Pieniędzy brakuje na wiele podstawowych aspektów życia miasta i jego mieszkańców, co rusz pojawiają się nowe dziury do zasypania. Trzeba było m.in. zaciągać kredyt na pensje dla urzędników czy nauczycieli.

– Kilka miesięcy temu pytałam wiceprezydenta Lewandowskiego, skąd miasto weźmie pieniądze na dokończenie stadionu, skoro minister Bortniczuk obiecał nam dotację, a finalnie w ogóle takich środków w budżecie państwa zapisanych nie było. Wygląda na to, że były to zwykłe obietnice wyborcze bez pokrycia – bezradnie rozkłada ręce Agnieszka Rupniewska, prezydent Zabrza.

– Odpowiedź mnie wzburzyła, bo usłyszałam, że ”skądś te środki się znajdą”. Po raz kolejny wszystko zostało postawione na głowie, bo ogłoszono przetargi, choć nie było zapewnionego finansowania tego etapu prac – kręci głową z niedowierzaniem nowa gospodyni zabrzańskiego ratusza.

Obaw co do terminu otwarcia stadionu nie ma z kolei Lewandowski. Tyle, że otwarty zostałby stadion… niedokończony. – Stadion dla kibiców będzie w pełni funkcjonalny. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby Górnik rozgrywał swoje mecze przy pełnych trybunach – przekonuje były wiceprezydent Zabrza.

Wygląda na to, że Górnik po raz kolejny został wykorzystany politycznie i pełnił funkcję tuby propagandowej. Wystarczy wspomnieć, że uchodząca wcześniej za prezydenta bezpartyjnego Małgorzata Mańka-Szulik zaledwie tydzień po odejściu z miejskiego ratusza ogłosiła start w wyborach do Parlamentu Europejskiego z list… PiS.

Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że Prezydent Agnieszka Rupniewska – wywodząca się z obozu Koalicji Obywatelskiej – zdoła uzyskać w Warszawie brakujące środki i Górnik Zabrze po kilkunastoletniej batalii doczeka się w pełni wykończonej Areny Zabrze, świątyni na miarę swojej wspaniałej historii, jednego z najbardziej utytułowanych klubów w Polsce i jedynego, który kiedykolwiek zagrał w finale europejskiego pucharu.

Graj i wygrywaj z nami na betcris.pl

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: UM Zabrze

Subscribe
Powiadom o
107 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Jakie sa Fakty 1. Jest podpisane dofinasowanie ( wyplata środków należy do Ministerstwa- projekt jest już po analizie i weryfikacji )Dofinansowanie nastepije na pdstawie FV za wykonane już usługi budowlane ( a nie na raków i ruch do planów i założeń budowy ) Niech Platformiara Rupniewska ruszy do Wawy ipogada z Nitrasem sprawa jest prosta i czysta.

Czytaj ze zrozumieniem tekst! Pieniądze obiecane przez Bortniczuka i Morawieckiego to był PiS na wodę. Puste czeki wyborcze. Pieniędzy w ogóle nie było. Tak PiS wyrolował nie tylko Górnika, ale też inne zespoły ekstraklasy

A może to tylko gadanie że nie było nic zabezpieczone, a pieniążki ulotnią się na kolejne ośmiorniczki … ? Koniec końców prawda jest taka, że każda strona będzie wciskać swój kit, a na ostatnią część stadionu przyjdzie najpewniej poczekać dłużej

Powiadasz „ośmiorniczki” Te „ośmiorniczki” to nawet mniej niż grosze przy wałkach jakie robili PiSowcy…

A moze obecny minister kłamie, PO na nic nigdy nie miała kasy, nie bardzo wierzę w obietnice obecnej p. prezydent która na plecach kibiców wjechała do ratusza, obym się mylił

Nie czytasz o aferach z pustymi czekami? Nie tylko kluby zostały wyrolowane, ale także gminy czy straże ochotnicze…

Nie mylisz się

Górnik za to zapłaci 3 lata i po górniku będzie tylko płacz i zgrzytanie zębami tylko osioł wierzy KO i platfusom jeszcze Zabrze zapłacze za. Mańką

Szanowny Panie Robert, proponuję Panu rozpędzić się dość mocno i walnąć głową w ścianę. Jest szansa na wyleczenie

Czekaj, czekaj ale kto mówi że to był pic na wodę? Obecna władza PO czy poprzednia PiS. Bo ja też chętnie powiedziałbym że tych pieniędzy nie było w budżecie jeśli miałbym okazję umniejszyć poprzednikom z konkurencyjnej partii. Nie ma sensu wierzyć politykom bo oni grają swoją partię szachów i robią to tak żeby ludzie myśleli że „myślą”,a ostatecznie i tak wmawia się nam coś co też nie musi być prawdą 🙂

Jeżeli PiS miał te kasę, to dlaczego jej nie przelał? Miał 2 miesiące od października do grudnia. Mogli sobie jeszcze zrobić oko u kibiców… A tak tylko się potwierdziło, że to banda złodziei i oszustów

No no hamuj kolego banda złodziei i oszustów teraz włada rauszem

Jakieś dowody na Twoje oskarżenia? Czy tylko chęć dokopania opcji, która Ci nie pasuje? Zapytaj dlaczego caryca „lewaczka” nagle stała się PiSówą i startuje z list PiS do PE?

he he a co ten pis ukradł daj jakis przyklad oszusci to np tusk paliwo po 5.19 z/ 60tys kwota wolna od podatku gdzie to jest? mysle ze jak by pis dalej rzadzil to obiecane przez morawieckiego pieniadze juz by byly przelane ale po rupniewskiej z po nic dobrego zabrzanie ani GÓRNIK nie mozna sie spodziewac

Co PiS ukradł? Na przykład pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości przeznaczone dla ofiar przestępstw na kampanię wyborcze.

co za cwok UB TVN z ciebie wychodzi hehe raczej kupowal z tego funduszu np wozy strazackie itp nikt nie ma spraw karnych o kradzież nikt osobiscie nie wziol pieniedzy jak np przyjaciele tuska typu nowak grodzki itp musisz byc potomkiem komucha albo ubeka nawet nie wiesz co to kradzierz a piszesz ukradli na zasadzie jedna baba drugiej babie hehe Zero spraw karnych o kradzierze z strony PIS zero nul

Piotr – czasem aż trudno mi uwierzyć, że aż takie matoły jak ty chodzą po tym pięknym świecie… Którzy całą swoją wiedzę o Polsce czerpali przez 8 lat z obrzydliwego ścieku, jakim była TVPIS, i nadal bezrozumnie, bezrefleksyjnie powtarzający kretyńskie hasła tam codziennie klepane, adresowane do ich najgłupszego elektoratu… Poczekaj jeszcze kilka miesięcy, a większość twoich idoli z PIS będzie oglądać świat zza krat… Co polskiemu państwu wyjdzie tylko na dobre

moris matole ja wiedze czerpie z realnego zycia tylko debile maja poglady wciskane przez TVP czy to pisowskie czy od folksdojcza tuska Na razie czekam kilka miesiecy na obietnice antypolaka tuska np na cene benzyny po 5.19 – kwote wola od podatku 60tys a tu zero nul hehe jak lubisz oszustów to twoja sprawa .Rząd folksdojcza tuska na razie pokazuje swoja nieudolnosc i skubanie polaków na kazdym kroku I to nie jest propaganda ŻYCIE codzienne to pokazuje

Co tu robi na tej stronie Patryk Jaki.To dużo mówi o twojej inteligencji .Nawiązuje do tego że jak się odwiedza pewne strony to same ci wyskakują.A dla ciebie każdy jest matolem.debilem kretynem nie wykształconym durniem.Zastanów się nad sobą!

PiS miał 8 lat na wsadzenie rzekomych „złodziei” z PO. Miał swój aparat sprawiedliwości, zmieniał przy pomocy prezydenta prawne ustawy Kk i co? Kogo z PO wsadził do więzienia? NUL! Zobaczymy czy PiS jako partia przetrwa, bo mniemam, że nie, bo ich „elyta” będzie siedziała…

Pytam pachole z małym kaczym pisiorkiem – jak była kasa, dlaczego jej nie przelali od dnia przyznania dotacji do dnia oddania władzy? Mieli na to ponad dwa miesiące. Pytam, ale nie wiem po co bo na kilometr widać, żeś pisior niemyty

No jestem zwolennikiem parti pro polskich takich jak np pis niemieckie antypolskie partie typu PO mnie nie interesuja Niemyty pacholku platfusów – nie wiem czemu nie przelali pieniedzy mysle ze pis liczył ze bedzie dalej przy wladzy po wyborach ale platfusy sie skumali z komuchami i tak wyszlo

Ludzie dlaczego jedynym waszym argumentem jest arogancja wobec innych , którzy mają nie takie samo zdanie jak wy

Mało PiS ukradł? Nie ma dnia bez afery PiS i to grube afery!

Sam Obajtek zdefraudował 1,5 mld zł w spółce – córka Orlenu we Szwajcarii. Mało?

DOKŁADNIE jak piszesz!!! Na gębę obiecywali setki miliony zł. pokazywali czeki /puste/, a po wyborach jeszcze praktycznie przez 2 m-ce rządzili. W ten sposób PiS wyrolowało nie tylko kluby sportowe czy związki sportowe, ale i także gminy oraz straże ochotnicze…

Po tym jak PIS wygrał wybory, ale został odsunięty od władzy obecna popaprana koalicja 13 XII pyszczyła że nie powinni już realizować żadnych projektów i inwestycji bo oni muszą je zweryfikować, bo teraz oni będą rządzić. Gdyby te pieniądze przelali popaprani zaraz by ogłosili kolejną aferę. A to że twierdzą że nie ma pieniędzy na ten cel to nic nowego. Oni tylko potrafią gadać że „piniędzy nie ma i nie będzie”. Wszystkie inwestycje już się zwijają, a bezrobocie zaczyna rosnąć. To było oczywiste że tak będzie, ale wyborcze matoły dały się nabrać na tusko lewackie kłamstwa. Więc teraz nie dziwcie się niczemu. Rupniewska jest z PO a wywodzi się z lewicy. Więc czego się chcecie spodziewać. Było myśleć przed wyborami.

stasiok czego nie kumasz i łykasz jak Leming faRmazony PO.Ministerstwo Sportu nie ma 50mil gotówki w worku zaplombowanym w szafie ministrerialnej..Jest budrzet,wydatki celowe,planowane,nadzwyczajne i rezerwa śreodki finansowe nie muszą być ujete na dany cel można je dowolnie przesówac w bilansie finansowy i nie widneja w pozycji ksiegowe Ma.. A co ci bede tłumaczył kiedy to PiS słowa nie dotrzymała ? a kiedy PO …i wszystko jasne !!

PiS i cala Zjednoczona Prawica to banda złodzieji i klamiliwych szumowin. Razem z Zwiazkowacami z Solidsrnosci rozkradają co się da od nie tylko ostatnicj ośmiu lat. Teraz wychodzą szwidle Ziobrystow jak na miliony kradli!!!

BUDŻET, a nie „budrzet” Przesuwać, a nie „przesówać” i wszystko jasne z kim mam do czynienia. Proste pytanie: dlaczego Morawiecki lub jego minister sportu nie przelał tych pieniędzy, przecież rządzili do 12 grudnia 2023 r. Kumasz?

Pewnie z tego samego powodu, z którego były minister z PO kiedy publicznie obiecał pomoc na budowę stadionu w Zabrzu. Nikt tu nigdy nie dołoży złotówki, koniec kropka. Wystarczy spojrzeć na klucz budowania stadionów na euro i jakie kluby korzystają z tych „publicznych” obiektów i za jaką kwotę…Każdy polityk od lewa do prawa łże dla osiągnięcia swojego celu. Jak widać po wyborcach metoda od lat skuteczna.

jak chcesz prof.Miodka udawać to na smRody !! czytaj ze zrozumienie rozliczenie-dotacja jest najcześciej rozliczana czyli zwracane środki za FV po ukończeniu ,odebraniu i oddaniu do użytku dotowanej inwestycji odbywa siś to w 100% przez bank który ma gwarancje udzielane przez ministerstwo .skończ oglądać TVN słuchać Moniki i rudego przeciepa bo ci zryli beret.

Z całym szacunkiem, ale minimum znajomości ortografii można chyba wymagać, czy nie?

Nitras i jego tłumaczenie to idiota nie minister

Pogada z nitro przecież to de…l

Coś słabo zaczyna ta nowa pani prezydent. Na wszystko narzeka i na nic nie ma pieniędzy. Aha zapomniałem , to przecież kurs partii Tuska. ” Pieniędzy nie ma , nie było i nie będzie” . Ale człowiek jest zapominalski…

A co powiesz o „carycy”, która się wybiera do PE z listy PiS? Zadłużyła Górnika i teraz pokazała fanom środkowy palec…

Wy się cieszcie że była caryca, kasę dawała, zobaczymy czy obecna władza będzie taka chętna a już płaczą

Gdyby nie Manka Gornik grał by na Slaskim po smRodach ! dała ciała ze sprzedazą i tyle.

Piesek Szulikowej

Żaden piesek kolego ale taka prawda

Słabo,to skończyła „bezpartyjna” czyli w pisie. Ale lepiej powiedzieć szczerze, że nie ma, niż strugać idiotę z głupawym uśmieszkiem trzymając tekturowy czek bez pokrycia

A co zrobiła caryca? Ten stadion bez tej ostatniej trybuny był nie ukończony. Zejdź pod płytę gdzie powinien być parking. 12 lat prowizorki!!! Tam jest jak w motorze. Co zrobiono z kasą, która miała być na zakończenie tych 3 trybun. Poszła na plakaty wyborcze carycy? Cały poprzedni zarząd miasta powinien siedzieć tak jak cały PiS ale nie w ławach parlamentu a w pierdlu!!!

Jeszcze Ci przejdzie, w sumie to mam niezły ubaw ,podobnie jak cały antyrosyjski ,proukraiński,propolski proeuropejski niemiecki parlament.

ale burok skad sie takie cwoki biora na maxa POTOMEK JAKIEGOS KOMUCHA ALBO UBEKA

Piotr – ale ty ograniczony umysłowo jesteś, aż ręce opadają… Pewnie przez 8 lat bezrefleksyjnie słuchałeś obrzydliwej zakłamanej propagandy z TVPIS, i co gorsza – nadal w to wierzysz… Żal mi Cię…

Oglądam ubecki TVN i teraz tvp PO.A tak naprawdę TV REPUBLIKA jedyna tv prawicowa pro polska Zresza kazdy rzad ma swoje propagandowe media to normalne na calym swiecie komuchy swego czasu mieli pis miał a teraz ma volksdojcz tusk .Zycie pokazuje prawde a nie propaganda jakiej TV. Tusk z swoimi przychlastami to zwykli oszusci jak tego nie widzisz to poczytaj ich obietnice i co zrobili z tych obietnic zero nul .Żal mi Cie UBECKI TVN zrobil ci wode z muzgu

Nie widzę sensu jakiejkolwiek dyskusji z Tobą, bo uważam, że dyskusja z betonem PISowskim to jak dyskusja z klockiem drewna – można dyskutować, ale po co ? I naprawdę żal mi Cię… Bo wiele chorób można wyleczyć, ale umysłowej ciemnoty niestety nie… Życzę Ci więc przynajmniej dużo zdrowia
Ps. Słowo „mózgu”pisze się przez „ó”, to tak a propos Twojego poziomu intelektualnego

Pisownia hehe to tylko niedbalstwo z mojej strony tez myślę ze z betonem ubecko komunistycznym nie ma co dyskutować widać ze jesteś fanem ubeckiego TVN . Twój poziom intelektualny to poziom wiarygodności tuska tz zero – co powie to oszustwo a tacy jak ty to łykają gratulacje Życzę zdrowia i odnowy MÓZGOWEJ

Niestety PiS nie tylko mojego Górnika wyrolował ale też inne zespoły ekstraklasy oferując puste czeki…

Rolowanie Górnika to się dopiero teraz zacznie

do wszystkich Lemingów już raz obiecali i słowa dotrzrymali 2019r W ramach pierwszych rozstrzygnięć tegorocznej edycji dofinansowane zostały następujące inwestycje. była na stadionie z czekiem Morawiecki i BAŃKA Minster dportu
\akademia Górnik Zabrze

  • Przebudowa boiska treningowego przy Stadionie Górnika Zabrze.
  • Modernizacja areny Hali Widowiskowo-Sportowej – MOSiR w Zabrzu.

także skancz pieR….lic

A może Jaki coś dociepnie jak mu coś z funduszu sprawiedliwości zostało za to że go tu tak gęsto promują?

Czyli klasyka: PO zrobi wszystko co może bo PiS zajebał sprawę, po 4 latach przyjdzie PiS i powie że PO nie chciało dokończyć ale oni to zrobią. A ciemna masa i tak pójdzie na wybory i będzie widziała dwie partie na kartce do głosowania.

Ot i trafiony w „10”

OTO PRAWDA

W punkt Panie Kolego. A pod newsem rekord komentarzy, bo beton pisu żre się z betonem po.

A tu cały czas jak w przedszkolu,tak PIS jest winny, bo przegrał wybory .Nowa cudotwórczyni pieniędzy nie ma i nie będzie miała a właściwie to po co nam gotowy stadion skoro taki jest już w Dortmudzie. A na miejscu między trybuną a ogrodem botanicznym postawi się ośrodek dla tzw.opalonych inżynierów nasłanych nam przez Merkel .Gdzie indziej, tam gdzie ja mieszkam leją ze śmiechu z tego powodu, no ale jak chce się być tzw.europejczykiem pełną gębą.

👍 👍 👍

Merkel od lat już nie ma. No ale tam gdzie mieszkasz ciągle leją…z radości po kolejnym jabolu

10/10

10/10

Jezeli akurat chodzi o 'inzynierow’ to Pis jest jak najbardziej winny…..przypominam ze wygral dwie ostatnie kadencje a do brukseli wyslal takie tuzy jak chociazby szydlo ktora oposcila ponad polowe posiedzen , a na drugiej polowie nie miala pojecia o czym jest gadka. Troche matematyki zebyscie zrozumieli – Polska ma 53 miejsca w EU na …. 785!teraz geniusze sami zgadnijcie co jest w eu najwazniejsze…..otoz moi drodzy sojusze, poparcie sasiadow i budowanie tych sojuszy wokol wlasnych interesow. Ile z tych sojuszy zawarl pis przez 8 lat ?pozniej was mamia jakimis mrzonkami ze unia cos kazala….otoz nie unia – to oni , te miernoty wysylane do eu ktore nic nie potrafia i mysla ze sa tam na wakacjach, klepia sie po dupach a jak cos wejdzie w zycie to krzycza – UNIA NAM KAZE! Oni(politycy) nigdy nie sa winni, zawsze jest ktos inny…..a wy durni przekrzykujecie sie o to ktory jest bardziej czy tez mniej zlodziejski….dla przypomnienia – Tusk i Kaczynski wywodza sie z tego samego srodowiska…..i jeszcze jedno bo widze ze co nie ktorzy maja kompleks niemiecki. Niemiec od czasow wojny juz nie ma – to , co wy bierzecie za niemieckie jest tak naprawde….amerykanskie. Nawet ten smieszny tvn ktory nazywacie ubeckim….tez jest amerykanski….ale co tam, my wiemy lepiej – Niemce i Ruskie chca nas zniszczyc a po ciuchy zloza nas na oltarzu amerykanskiej demokracji .

Pinokio Morawiecki i jego banda wszystkim wszystko byli w stanie obiecać, byle tylko wygrać wybory… A że nie było zabezpieczonych pieniędzy na sfinansowanie ich pustych obietnic? Ich wyborcy i tak tego nie zrozumieją…

Banda bandą ,ale ile Sobie życzysz opalonych na pierwszy rzut w Zabrzu 1000 ?5000 ?A w drugim rzucie itd.I wierz mi ,albo i nie ,Ty ich nie pogonisz ani nie przegonisz. Dalszych szczegółów nie przytaczam, może się domyślisz.

Co Ty kolego wyjeżdżasz tu z jakimiś opalonymi?! Przypomnę Ci, że to banda dziada z Żoliborza sprzedała na lewo dziesiątki tysięcy wiz obywatelom państw arabskich i afrykańskich, sprowadzając ich do Polski bez żadnej kontroli. Poczytaj trochę na ten temat (w różnych źródłach) to nie będziesz takich głupot pisał… Poz tym nie o tym była dyskusja…

Zmień leki. Nie opalonych,a hebanowych są grube setki na strefie w Rokitnicy. Mikołaj, Tusk ich przywiózł? Słuchaj dalej łupieżowego dziada i jego skazańców

No podziękuj Tuskowi wy niegadajcie głupot połowa was głosowa na Tuska to teraz macie za swoje Tusk nigdy nie był za ludźmi tylko kradł i zwijał państwo i tak robi do tej pory i to się nigdy nie zmieni bo on działa na rzecz Niemiec a nie polski zamiast walczyć o Polskę i nasze interesy żebyśmy byli silna gospodarka to szkodzi Polsce na każdym kroku szkodnik ruda Wrona niech wam teraz daje pieniądze chcielscie zmiany w s Polsce to teraz macie obudzicie się z ręka w nocniku i będziemy klepali biede a Tusk wyjedzie do Brukseli że swoimi śitwą i taka jest prawda nie oszukujemy się to już było.

Ja pierdzielę – znowu ten, który tak bezrozumnie powtarza ciągle te same kretyńskie hasła, które zakłamana szczujnia TVPIS przez 8 lat wpajała swojemu najciemniejszemu elektoratowi… Chłopie, zacznij trochę samodzielnie myśleć (o ile jeszcze potrafisz) i czerpać wiedzę o Polsce i świecie z różnych źródeł, a nie tylko z propagandówek pisowskich (jak TV Republika) dla ciemnego i niewykształconego ludu pisowskiego.
Ps. Słowo „sitwa” pisze się przez „s”, a nie przez „ś” geniuszu… I na tym kończę, bo naprawdę szkoda mi czasu na takie dyskusje…

kazdy debil wie nawet taki jak ty ze sitwa pisze sie si a nie ś musisz byc mega wykształcony jak takie pierdoły cie krecą jak ś albo si w wyrazie na pewno synalek komucha ubeka albo milicjanta a wiedze czerpie si z zycia a nie z telewicji to wie kazdy oprucz takich burokow jak ty papa

Wieszacie psy na Rupniewskiej a długi i obietnice bez pokrycia zostawiła Szulikowa z Lewandowskim. Ten kłamca powinien mieć dożywotni zakaz stadionowy!!!

Pamiętając co Nitras wyczyniał w Szczecinie nie liczę na pomyślne zakończenie ta banda kłamców piniędzy nigdy nie miała .

Banda kłamców to własnie wybory przegrała a kasę podzielili między swoich poprzez rózne fundacje…w TVP o tym nie mówili ?😉

Czemu podatnicy mają sponsorować stadiony. Pieniądze można spożytkować np. Na służbę zdrowia. A Przeprosili i Spadaja nie wyłożą z własnej kieszeni.

Dlaczego podatnicy mają sponsorować rząd którego motto brzmi ….. pinidzy ni ma i ni będzie?!

Pani Rupniewska bezradnie rozkłada ręce oj czarno to widzę w myśl zasady piniędzy niema i nie będzie tak tak zaczyna sìę

A ja wierzę, że jak miasto stanie na nogi po tym przedwyborczym bilboardowo-ogłoszeniowym zadłużeniu, to dokończy obiekt, ewentualnie sponsorzy lóż lub inwestor tytularny się znajdą i pomogą to sfinansować, a może i ministerstwo.

Ja wam nierządu nie wybierałem!!!!! Po co nam stadiony w Polsce skoro mamy w …………….

No chcielscie zmian to teraz macie będziecie biedę klepać a było dobrze to teraz będzie złodziejstwo i bezrobocie i zwijanie państwa

Ależ lemingi to lubią, na kolanach zbierać szparagi, za demokrację, za praworządność, za niewolne sądy, za najwspanialszą kastę POLICZMY GŁOSY!!!!!!

Prosty przykład – niejaki Janusz Kowalski vel dzbanusz podobno poseł prawak Suwerennej Polski w kampanii wyborczej obiecał miliony zł i sponsorów dla klubu żużlowego Kolejarz Opole. Pojedź do Opola i posłuchaj co dzisiaj w Opolu mówią o tych przedwyborczych obietnicach. Od siebie dodam, obiecanej kasy nie ma i sponsorów także nie ma…

Bu ha ha ha ha, żałosny jesteś nie wiem czy zauważyłeś ale tu chodzi nie o stadion w Opolu lecz w Zabrzu. A co do obietnic, to zapytam tylko o sto konkretów i paliwo po 5.19 zł za litr?????

A teraz wpadnie Słońce Peru i haratnie w gałe. Brawo frajernia!!!!!!!

Dla Ciebie też prosty przykład, który powyżej adwersarzowi wkleiłem – niejaki Janusz Kowalski vel dzbanusz podobno poseł prawak Suwerennej Polski w kampanii wyborczej obiecał miliony zł i sponsorów dla klubu żużlowego Kolejarz Opole. Pojedź do Opola i posłuchaj co dzisiaj w Opolu mówią o tych przedwyborczych obietnicach. Od siebie dodam, obiecanej kasy nie ma i sponsorów także nie ma…

A co mnie obchodzi Opole, zresztą z tego co mi wiadomo to i tam żelazną miotłą wymiatają ludzie z nadania Słońca Peru więc wszelkie pretensje należy kierować do pachołków haratacza w gałę?!

Po lekturze twoich wypocin jednoznacznie trzeba stwierdzić że poprawnie politycznie media oraz przedstawiciele obecnego nierządu dość starannie wyprali twój umysł. A jeżeli piszesz o obietnicach Kowalskiego to napisz też o obiecanym przez Trzaskowskiego stadionie Skry.

Nastało PEŁO i cenzura dziala nawet tu brawo

Albo Ukraina albo Polska. Wy kibice 15 października głosując na PO i PiS wybraliście Ukrainę, dlatego pieniądze idą za wschodnią granicę, a nie na polskie inwestycje.

Pewien staruszek zaciera rączki z radości , że tak udało mu się po ośmiu latach bolszewickiej propagandy spolaryzować i podzielić społeczeństwo oraz zasiać nienawiść do Unii Europejskiej , a każdy rozumny widzi , że jedyną alternatywą dla Unii jest Białoruś.

Ty to chyba w tvn pracujesz ignorancie.

Żyjemy w wolnym kraju i masz prawo mieć swoje poglądy na otaczający świat i nie będę Ciebie wyzywać od ignorantów.
Życzę udanego dnia.

Czyli ktoś usiłuje nam wmówić że poprzednia władza rozpisała przetarg publiczny nie mając zabezpieczenia finansowego przetargu
Nie przepadałem za carycą ale to tak jakby wmawiali wam że niebo nie jest błękitne…
LUDZIE jest ustawa o zamówieniach publicznych
Wg mnie nie da się tak rozpisać przetargu!
A fakty są takie że w interesie nowej władzy jest żeby nie spełniać obietnic starej.
Ps
Co do tego że rządzili do grudnia…
Wyobrażacie sobie żeby nie zaprzysiężony rząd rozdawał miliony ….

Kupić ferrari a nie mieć na serwis i ubezpieczenie…

Fakty są takie Szulikowa wybudowała prawie cały stadion a rupniewska robi jakiś problem z wykończeniem jeszcze będziemy tęsknić za Szulikową

Robi problem bo szulikowa zbudowała stadion zadłużając miasto stąd brak kasy na wykończenie….trudne do zrozumienia?

Tak z grubsza, bo nie wszystkie, komentarze czytam. Jeden z drugim do gardeł sobie skaczą. Trudno jest teraz odgadnąć jak faktycznie jest i było. Wiadomo, że wina będzie zrzucana przez jednych na drugich. Podstawowej sprawy jestem jednak pewien. Tak słabych, obłudnych i zakłamanych rządów jak tych poprzednich, to w naszym kraju nie było nigdy. Więc jeśli ktoś murem stoi za słusznie minioną władzą, to musi być skończonym durniem. I tak, te słowa w głównym stopniu odnoszą się do Ciebie, użytkowniku o imieniu czy też nicku Piotr (Piotrek?).

Po październikowych wyborach miało być tanio a w kieszeniach Polaków miało zostać więcej pieniędzy. A jak jest każdy widzi drogo, a w portfelach coraz mniej, zaś wszystko to obiecał ten który twierdził że w jeden dzień jest w stanie doprowadzić do tego że paliwo kosztować będzie 5,19 za litr. Więc jeżeli ty nie dostrzegasz słabości, obłudy i zakłamania obecnej władzy którą reprezentuje obecna Prezydent miasta Zabrza to albo jesteś krótkowzroczny, albo swoją wiedzę czerpiesz wyłącznie z TVNu itp. mediów. Przypomnę ci słowa jednego z czołowych polityków obecnej koalicji …..obietnice wyborcze wiążą tylko tych którzy w nie wierzą….. , więc zasdym jest pytanie czy i nowi włodarze Zabrza też tak uważają, bo jeżeli tak to naszemu Górnikowi nie wróżę zbyt dobrze. A tak na marginesie, piszesz że ktoś komuś skacze do gardła po czym sam atakujesz forumowicza, tym samym udowadniasz że sam jesteś zakłamany.

Wiedzę swoją czerpię ze źródeł różnych oraz na podstawie doświadczenia i własnych obserwacji. Z przywołanego przez Ciebie źródła raczej w ilościach śladowych, bo w zasadzie telewizję oglądam rzadko. O! Ale za to często korzystam z onet.pl. Politycy mówią wiele i różnie. W zależności co im przyniesie większą korzyść i w jakim punkcie siedzenia się znajdują. Jedni byli przeciw CPK, teraz zmieniają zdanie. Drudzy byli za zielonym ładem i ich komisarz go promował, a po pół roku przeciw niemu protestują na ulicy. Nowa prezydent na stołku jest od ledwie dwóch miesięcy, więc może warto wstrzymać się chwilę. Pożyjemy i zobaczymy. Ale Ty najpewniej przyzwyczajony/na do tępego przekazu telewizji, której szefował pan, któremu życzono w słowach piosenki ch… w dziąsło najwyraźniej wiesz już wszystko. Odnośnie słów polityków słusznie minionej władzy można by wiele i długo. Odnośnie wałków i wałów też. Więc jeśli Ty – oj, przepraszam, teraz zerknąłem, powinno być „ty” -nie dostrzegasz jaką opcję reprezentowała poprzednia pani prezydent, to albo jesteś krótkowzroczny albo wiedzę swoją czerpiesz z TV Republika na ten moment.

👍

Weź się synek nie kompromituj, jeżeli w rządzącej przez Donalda karine nad Wisłą jest taka dobrze, to dlaczego ludziom żyje się coraz gorzej? Chłopie pół roku nierządów fachowców z koalicji 13 grudnia i nagle ni stąd ni zowąd ja z rodzeństwem musieliśmy wesprzeć finansowo rodziców, ponieważ ci musieliby wybierać albo wykupić lekarstwa, albo opłacić czynsz i media. Uśmiechnięta Polska funduje nam ogromne podwyżki cen energii elektrycznej, gazu, żywności i nawet w twoim ulubiony Onecie śpiewają że to dopiero rozgrzewka przed cenowym Armagedonem. I żeby nie było, mam w nosie głównego adwersarza obecnej władzy niejakiego Jarosława i jego ekipę bo i oni narobili wiele bajzlu, ale z tym co obecnie wyrabiania ekipa sopockiego Dyzmy to można jedynie porównać czasy komuny i lata dziewięćdziesiąte ubiegłego wieku kiedy to komuniści pod rękę tzw demokratami bezkarnie demolowali i rozkradali kraj.

Brawo – napisane w samo sedno. Nie tylko klubom sportowym ale i kibicom za obecnej władzy będzie gorzej niż za poprzedniej. Bardzo proszę niech ktoś mnie uświadomi co dobrego dla Polski i jej obywateli zrobił przez 7 lat poprzednich rządów i obecnych „plemel” Donald. Jedynie co mu się udało to obecna poprawa wymowy nazwy zajmowanego stanowiska.

Ale drożyzna to przecież wina wojny i covidu, czy jednak nie? Człowieku, metodą na każdy kryzys poprzedników były bony, dopłaty i tarcze. Kiedyś to się kończy. Obudź się.

Człowiek z Sopotu obiecał że pomimo wojny będzie dużo dużo lepiej. A co mamy, ch…w d. i kamieni…………… każdy widz. PSJA obudziłem się w czerwcu 1992 roku (veto dla lustracji) kiedy to złodzieje, komuchy i cwaniaki stali się bezkarni!!!!!!

Tak, Andrzej, a dzieci 15 lat temu chodziły głodne i boso.

Pijesz nie pij, piszesz nie pij!

A teraz zastanów się nad ww. treścią, bo jakoś mi się nie klei.

i wszystko jasne, OTWORZĄ, w końcu gdzieś uchodźców umieścić trzeba, a hala MOSiR na Matejki 'zabrzańskiego’ limitu nie rozwiąże, od jesień na stadionie będzie komplet na każdym meczu,