Ostatnia galeria z budowy stadionu w Zabrzu! Jak się to wszystko zaczęło?

kamres  -  19 lutego 2016 14:26
0
1230

160218_budowa_stadion_zabrze

Można by powiedzieć – w końcu! Wreszcie doczekaliśmy się otwarcia trybun w Zabrzu. Podczas meczu z Ruchem Chorzów podczas 105. Wielkich Derbów Śląska na trybunach zasiądzie dokładnie 24 563 kibiców! Jak zaczęła się moja historia ze stadionem?

17. sierpnia 2009 roku Górnik Zabrze podejmował na swoim boisku GKS Katowice. Na mecz przybyło według różnych źródeł 23-25 tysięcy kibiców, a wielu z nich zostało pod bramami bez biletów. To było ostatnie spotkanie, na które przyszło tak wielu kibiców. Z powodu sztamy miedzy kibicami oby drużyn, na spotkaniu nie obowiązywały sektory buforowe. Teraz po dokładnie 2 379 dniach na trybuny zabrzańskiego stadionu wraca komplet widzów w podobnej liczbie! Mecz z Ruchem obejrzy dokładnie 24 563 kibiców!

Początki
Pierwszą fotorelacje z budowy stadionu wykonałem 14. sierpnia 2012 roku. Trybuna północna i wschodnia miała już położone stopnice na poziomie 0. Trybuna południowa była nieco w tyle za nimi. Nad budową dominował potężny dźwig Terex-Demag AC 500-1 o maksymalnym udźwigu 500 ton.

14_08_2012_budowa stadionu

Od tego momentu zaczęła się moja przygoda ze stadionem

Budową stadionu żyłem na co dzień, co chwila odświeżałem kamerkę on-line z widokiem na obiekt i udzielałem się często na jednym z forów internetowych dotyczących budujących się inwestycji. Z biegiem czasu poznawałem dokładnie projekt, wykonywałem grafiki tłumacząc jak będzie rozwijać się budowa obiektu. Apetyt rósł w miarę jedzenia i pojawił się nowy cel: dostać się na budowę stadionu i stamtąd zrobić fotorelację. Długo musiałem czekać na swoja szansę, ale dokładnie pamiętam swoje pierwsze wrażenie.

Udało się!
Dzięki mojemu zaangażowaniu zostałem zauważony i wstąpiłem w szeregi portalu Roosevelta81.pl, wtedy wszystko nabrało jeszcze większego rozpędu. Przy fotorelacjach poznałem paru ciekawych ludzi. Dzięki nim udało się spełnić cel i poznać stadion od środka oraz zrealizować ciekawy wywiad z wiernym kibicem Górnika – Marcinem, którego firma dostarczała beton na budowę stadionu. Słoneczne przedpołudnie spędziliśmy u niego w firmie, gdzie pokazywał nam jak produkuje się beton. Następnie udaliśmy się na budowę oglądając wylewki, przeprowadzając przy tym wywiad z kierowcą betonowozu. Całość wyprawy przestawiliśmy w naszym portalu w jednym z cykli: „Jak to jest zrobione”, który znajdziecie w dziale Stadion. Przekraczając teren budowy pamiętam moje pierwsze wrażenie: ależ ogrom!

budowa_stadionu_wspomnienia

Widok z najwyższego rzędu trybun

Szpieg?
Pamiętam zabawną sytuację, która mała miejsce podczas treningu pierwszej drużyny na płycie głównej stadionu. Rozsiadłem się wygodnie na krzesełku i jak zwykle obserwowałem budowę. Czasami nagrywałem również filmiki poklatkowe robotników przy pracy. Odpaliłem więc kamerę i po chwili podszedł do mnie ówczesny asystent trenera Bogdan Zając. Zapytał się skąd jestem i dlaczego nagrywam trening Górnika? Odparłem, że nagrywam budowę i jestem kibicem z Zabrza. Niestety nie uwierzył i się uśmiechnął. Pokazałem więc filmiki z budowy stadionu, na których nie było widać piłkarzy. Bogdan Zając przeprosił i zrobił zdziwioną minę, no bo dla kogo normalnego ważniejsza jest budowa stadionu od treningu pierwszej drużyny… 🙂

IV trybuna?
Łączne wykonałem około 80 fotorelacji ze stadionu. W swojej bazie posiadam ok. 3000 zdjęć oraz 25 filmików. Na stadionie spędziłem niezliczoną ilość godzin. Gdy czas pozwalał jedna fotorelacja wraz z filmem zajmowała ok. godziny. Miałem okres, w którym pojawiałem się na stadionie przynajmniej raz w tygodniu, trwało to dokładnie rok czasu. Gdyby Generalny Wykonawca wybudował obiekt we wskazanym przez siebie terminie, udawałoby mi się utrzymywać takie tempo fotorelacji. Studia dziennie mają swoje plusy. Niestety data oddania naszej świątyni była stale odkładana, studia ukończyłem, a czasu wolnego brakowało. Pojawiły się też komplikacje z wejściem na główną trybunę. Kiedyś można było wygodne usiąść na krzesełku i w spokoju oglądać pracowników w akcji. Od półtorej roku wszystkie wejścia na trybunę zostały zabarykadowane, a szkoda bo czasem robotników „dopingowało” nawet kilkunastu ciekawskich kibiców. Pozostały jedynie zdjęcia zza płotu.

Miejmy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości rozpocznie się budowa IV trybuny. Osobiście wątpię, że będzie ona tak dostępna dla mieszkańców Zabrza, jak pierwszy etap inwestycji, gdy pracowników obserwowało się z poziomu ulicy czy trybuny głównej. Myślę, że będziemy zdani tylko i wyłącznie na zdjęcia ze strony Spółki Stadion, których często brakowało. Dlatego zdecydowałem się wziąć sprawy w swoje ręce i pokazać Wam jak to jest zrobione, bo zainteresowanie wiernych kibiców Górnika tą inwestycją było ogromne. Dlatego też sądzę, że obecna fotorelacja jest ostatnią z budowy stadionu w Zabrzu. Oczywiście trzymamy rękę na pulsie, a o wszystkim będziemy informować na bieżąco. Wszystkie materiały jakie wykonałem można znaleźć w naszym portalu, m.in. w zakładce „Stadion”

Zapraszamy do zobaczenia ostatniej fotorelacji z budowy stadionu:

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments