Ostatni gwizdek! Nic o nas bez nas!!!

Kibic  -  26 marca 2018 17:08
0
4811

24 marca odbyło się w Warszawie spotkanie przedstawicieli grup kibicowskich, w którym udział wzięli reprezentanci większości klubów ekstraklasy, pierwszej ligi oraz wielu drużyn z niższych szczebli piłkarskich rozgrywek. Powodem tego spotkania ponad klubowymi podziałami, jest próba wprowadzenia w życie przez Komisję Ligi – organ Ekstraklasy S.A oraz Komisję Dyscyplinarną – organ PZPN-u, nowych wytycznych dotyczących postępowań dyscyplinarnych przeciwko kibicom piłkarskim w Polsce.

Wytyczne między innymi:
– sankcjonują odpowiedzialność zbiorową wobec ogółu kibiców zasiadających na danej trybunie, bądź wręcz całej publiki danego stadionu
– łamią podstawowe swobody obywatelskie, takie jak prawo do swobodnego przemieszczania się po kraju – wprowadzają zapisy dyskryminujące kibiców ze względu na miejsce zamieszkania
– umożliwiają zamykanie stadionów za błahe przewinienia
– wprowadzają drakońskie i niewspółmierne do owych przewinień kary finansowe dla klubów, przez co groźba zastosowania tychże sankcji przybiera wręcz formę szantażu wobec klubów.

Wyznając zasadę „Nic o nas bez nas”, jako kibice z całego kraju, wzywamy Ekstraklasę S.A i podległą jej Komisję Ligi a także PZPN, do natychmiastowego wycofania się z proponowanych zapisów. W przeciwnym razie, jako zorganizowany ruch kibicowski, zmuszeni będziemy podjąć kroki prowadzące do ogólnopolskiego protestu, który w swej skrajnej formie może doprowadzić do całkowitego bojkotu rozgrywek i ich paraliżu.

Nie godzimy się na prymat pieniądza nad sportowymi emocjami, nie aprobujemy tego by walka o finansowe wpływy z praw telewizyjnych była ważniejsza od ludzi, którzy co tydzień przychodzą na stadiony kibicować swoim drużynom. Nie pozwolimy na sekowanie ruchu kibicowskiego za pomocą sankcji rodem z epoki totalitaryzmu i nie akceptujemy dyktatu Komisji Ligi i Komisji Dyscyplinarnej względem naszych klubów.

Proponowany sposób nakładania kar godzi zarówno w zorganizowane grupy kibiców, jak i tych, którzy kibicują swym drużynom w sposób mniej żywiołowy, poza tak zwanymi sektorami fanatyków.

W obronie naszych wartości i praw nie zawahamy się podjąć kroków, które sprawią, że żenującej jakości produkt, jakim jest polska piłka ligowa, straci jeszcze bardziej na widowisku i wątpliwym już teraz prestiżu. Wszystkie podmioty odpowiedzialne za sprzedaż praw, prowadzenie i transmitowanie rozgrywek: PZPN i Ekstraklasa S.A. oraz Canal+, Polsat, Eurosport, Eleven, TVP i regionalne ośrodki TVP winny mieć świadomość, że godząc w ruch kibicowski ugodzą równocześnie w finansowe podstawy rozgrywek ligowych. Przykłady z przeszłości i teraźniejszości jasno i dobitnie pokazują, że to właśnie zorganizowany ruch kibicowski nadaje kolorytu meczom piłkarskim, bez którego to ruchu i bez swoistej otoczki będącej dziełem najbardziej oddanych fanów, atmosfera na stadionach traci na atrakcyjności.

Protesty kibiców zawsze finalnie prowadziły i doprowadzą w przyszłości do spadku frekwencji, obniżenia wpływów dla klubów z tak zwanego dnia meczowego oraz spadku oglądalności transmisji telewizyjnych – a co za tym idzie, utraty środków finansowych od reklamodawców i sponsorów.

Wzywamy LOTTO Ekstraklasa oraz PZPN, który tylko pozornie nie jest stroną wywołanego sporu, do wycofania się z proponowanych i nieakceptowalnych dla nas zapisów, jak również zmiany tych już istniejących i włączenia się w realny i konstruktywny dialog z naszym środowiskiem.

Nic o nas bez nas!

Arka Gdynia, BKS Bielsko, Cracovia, Chemik Kędzierzyn, Czuwaj Przemyśl, Elana Toruń, GKS Jastrzębie, Górnik Łęczna, GKS Katowice, Górnik Łęczna, Górnik Zabrze, Jagiellonia Białystok, Korona Kielce, Kotwica Kołobrzeg, KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Lech Poznań, Lechia Gdańsk, Legia Warszawa, ŁKS Łódź, Motor Lublin, Odra Opole, Odra Wodzisław, Olimpia Elbląg, Piast Gliwice, Pogoń Szczecin, Polonia Bytom, Radomiak Radom, Raków Częstochowa, Resovia, Ruch Chorzów, Sandecja Nowy Sącz, Stal Rzeszów, Stomil Olsztyn, Śląsk Wrocław, Widzew Łódź, Wigry Suwałki, Wisła Kraków, Wisła Płock, Zagłębie Sosnowiec, Zagłębie Lubin, Zawisza Bydgoszcz.

Źródło: Torcida Górnik
Foto: Torcida Górnik

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments