Okno transferowe zamknięte. Czy drzwi ekstraklasy są wciąż otwarte?

wondi  -  9 września 2016 19:26
0
1048

steblecki_skrzypczak_magiera

Mamy wrzesień, czyli okienko transferowe za nami. Nasza drużyna najwyraźniej nie szukała wzmocnień na własnym podwórku, bo o awans Górnika do ekstraklasy, oprócz wcześniejszych powrotów na Roosevelta m.in Kuchty i Plizgi, mają dodatkowo walczyć Maciej Ambrosiewicz z MFK Karvina, Igor Angulo (AO Platania Chanion) oraz Dawid Ledecky (SC Znojmo) zakontraktowani ostatnim rzutem na taśmę przez prezesa Sarnowskiego.

Przed prezentacją nowych zawodników warto podkreślić, że w sierpniu z klubu odeszli Roman Gergel i Dominik Sadzawicki. O ile na odejście tego pierwszego wszyscy z otoczenia Górnika byli przygotowani od zakończenia rozgrywek w ekstraklasie, tak po odejściu Dominika, a bardziej formy wypowiedzenia kontraktu z nim, można być zaskoczonym. Obrońca, który zostawił kawał zdrowia dla drużyny i ostatnio zmagał się z poważną kontuzją pewnie nie spodziewał się takiego zachowania ze strony klubu. Trudno w to uwierzyć tym bardziej, że profesjonalny klub sportowy w XXI wieku nie ma aktualnego maila do swojego zawodnika. Powołując się na wywiad Sadzawickiego z Gazetą Wyborczą z 6 września b.r. informację o rozwiązaniu kontraktu znalazł na starym adresie mailowym. O ile nie wymagamy od Górnika żeby każdemu zawodnikowi, który odchodzi z klubu robił laurki, albo organizował w trakcie ostatniego meczu przysłowiowego „tunelu”, bo to nie o to tu chodzi, ale na podziękowanie sobie za współpracę twarzą w twarz już powinno stać każdego prezesa w dzisiejszych czasach.

Transfer Gergela do Niecieczy, z perspektywy klubu, oceniam bardzo dobrze, ponieważ był to najprawdopodobniej ostatni moment, aby coś zarobić na słowackim pomocniku. Zgubą Górnika byłoby znów oddanie ważnego ogniwa drużyny za darmo w czyjeś ręce, jak to w przeszłości bywało z ulubieńcami zabrzańskiej publiczności, którymi byli Prejuce Naculma czy Paweł Olkowski, którzy po zakończeniu ważności kontraktu przechodzili za darmo do nowych klubów.

Wróćmy do nowych ogniw Górnika. Igor Angulo: to on ma być przestrogą dla wszystkich bramkarzy w lidze. Angulo ma na swoim koncie 4 mecze w Primera Division w barwach Athletiku Bilbao. W ostatnim sezonie, gdzie reprezentował barwy AO Platania Chanion strzelił 8 goli w 25 meczach. Najprawdopodobniej najlepsze sezony ma już za sobą, bowiem w barwach Realu Union Irun w 2011-2013 r. strzelił 20 bramek. Kibicom Górnika dość szybko zaprezentował się w krótkim debiucie w zwycięskim meczu 3:2 z Legią Warszawa oraz w kolejnym spotkaniu z Zagłębiem, gdzie strzelił pierwszą bramkę. Po jego występach nasuwa się miła myśl, że nie jest to typ zawodnika pochodzącego z Hiszpanii, który w poprzednim sezonie nie potrafił ani razu trafić do siatki rywali.

Zobaczymy jak rozwinie się kariera 18-letniego Macieja Ambrosiewicza, pozyskanego z MFK Karvina. Śmiem wątpić w szybki występ wychowanka Arki Gdynia w naszej drużynie. Wcześniej grał tylko jako junior, a biorąc pod uwagę sporą konkurencję w drugiej linii zabrzan, to zdaję się być przed nim jeszcze długa droga do pierwszej jedenastki.

Konkurentem, bądź partnerem do strzelania bramek, dla Igora Angulo ma być David Ledecky. Ostatnio występował w drużynie SC Znojmo FK, dla której strzelił łącznie 18 goli w 58 meczach. W tym sezonie zdążył jeszcze zdobyć dwie bramki dla swojej już byłej drużyny.

Polska liga w ostatnim czasie wypromowała kilku czeskich piłkarzy, a jeden czeski trener ze swoją drużyną został w poprzednim sezonie wicemistrzem kraju. Stąd trend szukania wzmocnień właśnie tam. Nasi południowi sąsiedzi bardzo szybko aklimatyzują się w naszym kraju oraz chętnie wybierają polską ligę do grania i rozwoju. Dla przykładu, ostatni transfer Adama Hlouska, byłego piłkarza Bundesligi, który zamiast Slavii Praga wybrał zespół Legii Warszawa. Dodatkowo wspomnieć można o takich nazwiskach jak Nespor,Vacek czy Latal – który został obcokrajowcem roku wg magazynu „Piłka Nożna”.

Wracając do zabrzańskiego podwórka, to nie pozostaje nic innego, jak żyć nadzieją, że transfery dokonane w ostatnim czasie przyczynią się do otwarcia drzwi ekstraklasy na koniec sezonu. A rachunek zysków i strat wyjdzie na plus.

TEKSTY PUBLIKOWANE W DZIALE “OKIEM ŻABOLA” SĄ PRYWATNYMI OPINIAMI AUTORA

Źródło: Roosevelta81.pl
Foto: Roosevelta81.pl

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments