„O terminie rozpoczęcia montażu krzesełek i dachu decyduje generalny wykonawca”

kesera  -  15 października 2013 17:53
0
940

stadion04_wrzesien_2013

Redakcji Roosevelta81.pl udało się uzyskać odpowiedzi na kilka pytań związanych z modernizacją stadionu w Zabrzu. Prezes Spółki Stadion Tadeusz Dębicki udzielił m.in informacji na temat  montażu dachu, krzesełek, sprzedaży piwa, czy też terminu zakończenia I etapu.

Roosevelta81.pl: Budowa pierwotnie miała być ukończona w kwietniu 2013 roku i kosztować 200 mln zł. Czy, a jeśli tak, to o ile wzrosły koszta jakie poniesie miasto Zabrze ze względu na przedłużający się termin modernizacji stadionu?

Tadeusz Dębicki (Prezes Spółki Stadion w Zabrzu):Zgodnie z zawartą umową nakłady inwestycyjne planowane do poniesienia na budowę stadionu wyniosą ok 158 mln zł. Przedłużenie terminu budowy nie wpłynęło na wzrost wynagrodzenia wykonawcy.

Czy na nowym stadionie będzie serwowane kibicom piwo?

Tak, ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych dopuszcza możliwość sprzedaży piwa podczas imprez na stadionie, jednak pod warunkiem, że zawartość alkoholu w trunku nie przekroczy 3,5 %. Nie widzimy więc żadnych przeszkód, aby na nowym stadionie kibice mogli spożywać piwo.

Dlaczego na trybunie wschodniej nie powstanie napis „Górnik” tylko samo „Zabrze”? Czy to oznacza, że napis „Górnik” powstanie zatem na trybunie zachodniej?

Koncepcja kolorystyki krzesełek, w tym także treść napisu, była konsultowana z wieloma środowiskami. Wśród nich byli również przedstawiciele Stowarzyszenia „Klub Sympatyków Górnika Zabrze”. Wszyscy, którzy uczestniczyli w konsultacjach, pozytywnie zaopiniowali ten pomysł. Decyzję zatwierdziła także Gmina – jako właściciel obiektu. Warto podkreślić, że stadion jest obiektem miejskim i poza wydarzeniami piłkarskimi będą się na nim odbywać również inne imprezy, np. kulturalne. Warto więc, by napis na trybunach, np. podczas transmisji koncertu, czy widowiska sportowego – promował miasto, którego ważnym symbolem jest przecież klub Górnik Zabrze.

Czy są już znane wyniki ekspertyzy belek żelbetowych na poziomie +2. Jeśli tak, to co one mówią, w czym tkwił problem, że na belkach powstały zarysowania?

Przyczyną powstania zarysowań belek są naprężenia skurczowe materiału. Nie jest to jednak zjawisko niebezpieczne i w żaden sposób nie zagraża konstrukcji. Wykonawca przedstawił już sposób, w jaki zarysowania zostaną naprawione. Zostaną one wypełnione specjalnym materiałem, który zapobiegnie przedostawaniu się do środka np. wody. Istotne są też względy estetyczne. Zaproponowana przez wykonawcę metoda czeka na akceptację ekspertów branży budowlanej. Podkreślić należy, że zjawisko zarysowania miało miejsce zaledwie na kilku z kilkudziesięciu tego typu elementów konstrukcji. Wszystkie elementy konstrukcji spełniają kryteria bezpieczeństwa.

Kiedy będzie montowany dach i krzesełka? Czy posiadacie państwo dokładniejsze informacje?

O terminie rozpoczęcia montażu krzesełek i dachu decyduje generalny wykonawca, czyli firma Polimex- Mostostal. Po uzyskaniu informacji o terminach montażu od generalnego wykonawcy, niezwłocznie przekażemy ją do publicznej wiadomości.

Prezes Górnika Artur Jankowski wypowiedział się w mediach, że chciałby, aby stadion był gotowy na mecz z Lechem Poznań, który jest planowany na 12-13 kwietnia. Jeśli prace mają się zakończyć w listopadzie, to chyba odbiory nie będą trwały 5 miesięcy?

Termin zakończenia prac zależny jest wyłącznie od generalnego wykonawcy inwestycji. Spodziewamy się, że od momentu zakończenia prac budowlanych, prace odbiorowe potrwają około 2-3 miesiące. Jednak na czas trwania procedur odbiorowych wpływu nie mamy.

źródło: Roosevelta81.pl
foto: Roosevelta81.pl

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments