Niespodzianka dla kibiców. Górnik zagra w strojach retro!

Kaszpir  -  2 kwietnia 2021 15:11
0
4755
7.04.1956 przed meczem z Szachtarem Donieck. Od lewej: Ewald Wiśniowski, Alfred Kokot, Manfred Fojcik, Eryk Nowara, Edward Bluszcz, Henryk Zimmermann, Henryk Szalecki, Maksymilian Klenczar, Antoni Franosz, Edward Jankowski, Ginter Gawlik, Karol Dominik, Henryk Hajduk, Józef Kaczmarczyk, Józef Machnik, Marian Olejnik, trener Augustyn Dziwisz

Już w najbliższy poniedziałek Górnik Zabrze zmierzy się z Wartą Poznań. Klub z Roosevelta przygotował na to spotkanie niespodziankę dla kibiców. Jak możemy przeczytać w  katowickim Sporcie gospodarze wystąpią w strojach retro. Koszulki zostaną wyprodukowane w limitowanej liczbie i trafią do sprzedaży dla kibiców.

Z jakiej okazji te okolicznościowe uniformy? Kilkanaście dni temu minęło 65 lat od pierwszego meczu Górnika w najwyższej klasie rozgrywkowej. W debiucie „Trójkolorowi” zwyciężyli Ruch Chorzów 3:1, spotkanie odbyło się dokładnie 18 marca 1956 roku. Poniedziałkowy mecz z Wartą jest zatem świetną okazją, by chociaż w ułamku poczuć klimat tamtego szpilu.  Strzelcami premierowych trafień dla zabrzan byli wówczas: Edward Jankowski, który dwukrotnie pokonał bramkarza „niebieskich” oraz Manfred Fojcik.

 – Piłkarze zagrają w strojach stylizowanych na te, w których występowała drużyna w pierwszym roku gry w ekstraklasie. – mówi w rozmowie ze Sportem, Dariusz Czernik i dalej dodaje – (…) Mogę zapewnić, że koszulki są wyjątkowe, a jest ich tylko dwieście. Ani jednej więcej!. W meczu zagramy oczywiście z logo sponsorów, bo taki jest wymóg, ale już w sprzedaży dla kibiców będzie wersja tylko z herbem. Pokażemy ją w poniedziałek i tego dnia zacznie się sprzedaż internetowa. Piłkarze są już po przymiarce i powiedzieli zgodnie, że sa świetne. W kręceniu filmu reklamowego uczestniczył nasz zespół z Centralnej Ligi Juniorów, w końcu mistrz Polski. Dla tych młodych zawodników to też lekcja historii – zakończył prezes Górnika.

18 marca 1956, Zabrze stadion Górnika

Górnik Zabrze – Ruch Chorzów 3:1 (2:1)

1:0 – Jankowski, 10′
2:0 – Jankowski, 17′
2:1 – Alszer, 22′
3:1 – Fojcik, 74′

Górnik: Kaczmarczyk – Zimmermann, Franosz, Hajduk, Nowara, Olejnik, Fojcik, Gawlik, Jankowski, Czech, Wiśniowski
Trener: Augustyn Dziwisz

Sędzia: Stefan Paszkowski (Warszawa)
Widzów: 25000

Źródło: katowicki Sport, Encyklopedia Piłkarska FUJI, wikigornik.pl, Roosevelta81.pl
Foto: Encyklopedia Piłkarska FUJI

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments