Negatywnie, czyli pozytywnie, ale treningi jednak wstrzymane

g.rajda  -  5 maja 2020 16:13
0
3305

We wtorek rano piłkarze Górnika i wszystkie osoby wpisane wcześniej na listę izolacyjną, poznały wyniki poniedziałkowych testów na obecność SARS-CoV-19. Rano pojawiła się w mediach krótka wypowiedź prezesa zabrzańskiego klubu Dariusza Czernika, o negatywnych wynikach, co w tym akurat przypadku oznacza wiadomość jak najbardziej pozytywną. 

Kolejnym etapem planu powrotu miałyby być wtorkowe treningi, w grupach 14-osobowych. Zostały one jednak wstrzymane do momentu przeprowadzania badań pogłębionych u wytypowanych zawodników, o czym poinformował prof. Krzysztof Pawlaczyk, będący członkiem komisji medycznej PZPN. Piłkarze Górnika we wtorek nie pojawią się na murawie, a powrót do zajęć nastąpi najprawdopodobniej po zakończeniu drugiej tury testów.

Poniżej komunikat wydany przez Ekstraklasę S.A.

– System badań medycznych, który wprowadziliśmy, zdaje egzamin. Spełniły się nasze przewidywania zgodnie z którymi przechodzimy do kolejnego etapu testów. Wytypowaliśmy zawodników, którzy przejdą pogłębione badania. Ich wyniki powinniśmy poznać w ciągu 24, najdalej 48 godzin – mówi prof. Krzysztof Pawlaczyk, członek komisji medycznej PZPN i ekspert Ekstraklasy S.A.

– To, że wysyłamy kogoś na badania pogłębione, nie oznacza, że był lub jest chory. Chcemy mieć pewność, że wszyscy zawodnicy i pracownicy klubów, których przebadaliśmy, są zdrowi. To jest najważniejsze – dodaje prof. Pawlaczyk.

Zgodnie z ustaloną procedurą w dniu 4 maja 2020 zostało przebadanych 800 osób ze wszystkich klubów Ekstraklasy, w tym zawodnicy, sztaby szkoleniowe oraz osoby wskazane przez kluby.

– Komisja Medyczna PZPN postanowiła, że do czasu zakończenia testów zawodnicy będą trenować indywidualnie – mówi dr Jacek Jaroszewski, przewodniczący Komisji Medycznej PZPN. – A powrót do zajęć grupowych może nastąpić po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Komisji Medycznej – dodaje.

– W dalszych działaniach prowadzących do powrotu rozgrywek będziemy nadal konsekwentnie przestrzegać rekomendacji Komisji Medycznej PZPN – mówi prezes Ekstraklasy S.A. Marcin Animucki. – Dziękuję PZPN, który sfinansował testy przed rozgrywkami. Ich kolejna tura będzie mieć miejsce jeszcze przed startem ligi – dodaje.

Zgodnie z założonym planem rozgrywki PKO Bank Polski Ekstraklasy mają zostać wznowione 29 maja br. i zakończone 18-19 lipca. Mecze rundy zasadniczej będą rozgrywane zgodnie z dotychczasowym układem spotkań.

Źródło: Roosevelta81.pl/Ekstraklasa.org
Foto: Ekstraklasa.org

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments